Kuinka tuohoisaa on kaatuminen naisen ollessa raskaana? Voiko sikiölle tulla mitään vammoja, voiko se menehtyä jne? Varmasti moni nainen luikastuu odottaessaan lasta?
Kaatuminen raskaana ollessa?
4
5359
Vastaukset
- riippuu tilanteesta
No sehän riippuu tietenkin hyvin paljon siitä, missä vaiheessa raskautta ja miten kaatuu. Jos ison mahan kanssa kaatuu suoraan mahalleen, niin tottakai siinä on riski, että istukka irtoaa tai käy jotain muuta. Jos taas lentää takapuolelleen, ei riski komplikaatioille ole kovin kummoinen. Samoin alkuraskaudessa saa olla melkoinen rysäys, että mitään sikiölle sattuu, kohtu on vielä niin hyvin lantiossa suojassa.
- ön2344
Riippuu missä vaiheessa raskaus on. Vauvahan sinänsä on hyvin suojannuta kohdussa, ellei nyt täysin mahalleen rymähdä, mutta istukka saattaa irrota, jolloin sekä äiti että lapsi ovat suuressa vaarassa. Lapsi ei saa enää happea ja äidillä on verenvuotoa, joten hän voi joutua shokkiin.
Toivottavasti joku muu osaa kertoa asiasta vähän tarkemmin, koska tämä on vaan mun muistikuva siitä mitä olen lukenut, enkä todellakaan ole mikään ammattilainen...toisaalta kuka täällä on. :)
Mun mielestä, jos käyttää ihan maalaisjärkeä, niin jos raskaana oleva kaatuu (on hän sitten missä vaiheessa raskautta tahansa) hänen tulisi mennä päivystykseen tarkistuttamaan, että kaikki on kunnossa. Kipu ja verenvuoto ovat merkkejä siitä että kaikki ei ole välttämättä kunnossa.- odottaja itsekin
No itse asiassa se on kyllä vähän hätävarjelun liioittelua, jos kupsahtaa vaikka alkuraskaudessa nurin ja säntää päivystykseen. Ja jos jotain olisikin pielessä, niin ei siellä päivystyksessä voida alkuraskaudessa mitään sikiön pelastamiseksi tehdä. Riittää siis aivan hyvin, että odottaja tarkkailee tilannetta itse ja jos tulee kipuja tai vuotoja, niin sitten pitää toki hakeutua hoitoon. Myöhemmässä vaiheessa raskautta on toki hyvä käydä tarkastuksessa, etenkin jos mahalleen kaatuu. Itse lensin kunnolla takapuolelleni n. rv 27 enkä käynyt päivytyksessä. Soitin vain neuvolaan ja sieltä sanottiin, että jos vauva liikkuu normaalisti eikä ilmene kipuja tai vuotoja, ei tarvitse minnekään mennä. Siispä seurailin tilannetta itse ja mitään oireita ei ilmennyt.
- googlatkaa
Jostakin luin, että pitää olla todella iso liike-energia ja kohdistua sikiöön joitta esimerkiksi terve istukka irtoaa. Pienet muksahdukset ei aiheuta mitään. Kolarissa vatsan kun rattiin iskee tai pesäpallomailalla kun joku lyö vatsaan, sitten kannattaa jo miettiä lääkärille menoa, mutta tuleehan siitä sitten verenvuotoakin jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894