Kuinka tuohoisaa on kaatuminen naisen ollessa raskaana? Voiko sikiölle tulla mitään vammoja, voiko se menehtyä jne? Varmasti moni nainen luikastuu odottaessaan lasta?
Kaatuminen raskaana ollessa?
4
5693
Vastaukset
- riippuu tilanteesta
No sehän riippuu tietenkin hyvin paljon siitä, missä vaiheessa raskautta ja miten kaatuu. Jos ison mahan kanssa kaatuu suoraan mahalleen, niin tottakai siinä on riski, että istukka irtoaa tai käy jotain muuta. Jos taas lentää takapuolelleen, ei riski komplikaatioille ole kovin kummoinen. Samoin alkuraskaudessa saa olla melkoinen rysäys, että mitään sikiölle sattuu, kohtu on vielä niin hyvin lantiossa suojassa.
- ön2344
Riippuu missä vaiheessa raskaus on. Vauvahan sinänsä on hyvin suojannuta kohdussa, ellei nyt täysin mahalleen rymähdä, mutta istukka saattaa irrota, jolloin sekä äiti että lapsi ovat suuressa vaarassa. Lapsi ei saa enää happea ja äidillä on verenvuotoa, joten hän voi joutua shokkiin.
Toivottavasti joku muu osaa kertoa asiasta vähän tarkemmin, koska tämä on vaan mun muistikuva siitä mitä olen lukenut, enkä todellakaan ole mikään ammattilainen...toisaalta kuka täällä on. :)
Mun mielestä, jos käyttää ihan maalaisjärkeä, niin jos raskaana oleva kaatuu (on hän sitten missä vaiheessa raskautta tahansa) hänen tulisi mennä päivystykseen tarkistuttamaan, että kaikki on kunnossa. Kipu ja verenvuoto ovat merkkejä siitä että kaikki ei ole välttämättä kunnossa.- odottaja itsekin
No itse asiassa se on kyllä vähän hätävarjelun liioittelua, jos kupsahtaa vaikka alkuraskaudessa nurin ja säntää päivystykseen. Ja jos jotain olisikin pielessä, niin ei siellä päivystyksessä voida alkuraskaudessa mitään sikiön pelastamiseksi tehdä. Riittää siis aivan hyvin, että odottaja tarkkailee tilannetta itse ja jos tulee kipuja tai vuotoja, niin sitten pitää toki hakeutua hoitoon. Myöhemmässä vaiheessa raskautta on toki hyvä käydä tarkastuksessa, etenkin jos mahalleen kaatuu. Itse lensin kunnolla takapuolelleni n. rv 27 enkä käynyt päivytyksessä. Soitin vain neuvolaan ja sieltä sanottiin, että jos vauva liikkuu normaalisti eikä ilmene kipuja tai vuotoja, ei tarvitse minnekään mennä. Siispä seurailin tilannetta itse ja mitään oireita ei ilmennyt.
- googlatkaa
Jostakin luin, että pitää olla todella iso liike-energia ja kohdistua sikiöön joitta esimerkiksi terve istukka irtoaa. Pienet muksahdukset ei aiheuta mitään. Kolarissa vatsan kun rattiin iskee tai pesäpallomailalla kun joku lyö vatsaan, sitten kannattaa jo miettiä lääkärille menoa, mutta tuleehan siitä sitten verenvuotoakin jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847