Eli sain nyt masennuksen takia loppulukuvuoden sairaslomaa, eli 7viikkoa. Eli täytyykö tästä nyt ilmoittaa kelaan?? Kun jostain luin että sairaslomalla sais opiskelun aikana olla 2kk ilman et se vaikuttais tuen maksuun, onko asia näin??
opinnot ja sairasloma
masen opiskelija
2
141
Vastaukset
- Kelasontaa
En tiedä asiasta yhtään mutta kannattaa soittaa ja kysyä. Meinaa Kela osaa kyllä periä saatavansa monen vuodenki jälkeen ja sit saatetaan ollakki kusessa. Kelaan kannattaa olla ehdottoman rehellinen.
- Vanhempi ihminen
Kun haet Kelasta sairauspäivärahaa, niin kerro asiasta virkailijalle. Niin vältyt ongelmilta. Sama organisaatio, vaikkakin eri osasto hoitaa sekä sairauspäiväraha-asioita että opintotukiasioita. Ei kannata kuluttaa opintotukikuukausia, eikä yrittää pimittää asiaa, joka tulee joka tapauksessa ilmi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708