Wahlroos ja eläkeläisten äänioikeus

Mikko Kojo

Mitä mieltä olette Wahlroosin ehdotuksesta, että eläkeläisiltä otettaisiin äänioikeus
pois. Minusta Wahlroos menee jo vähän liian pitkälle.

5

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maija kaija

      Mieshän on tullut rahojensa kanssa sekopäiseksi. Ei taida olla edes onnellinen.

    • työikäinen

      en yleensä ole tykännyt Björn Wahlroos:in ehdotuksisata mutta tämä on oikeasti kehityskelpoinen ja pitäisi ottaa vakavaan keskusteluun. eläkeläiset elää työntekijöitten varoilla ja eikä niillä ole kuin suhkot lyhyt loppuelämä aikaa jonka takia ne eivät ole kovin rakentavia poliittisesti.

    • Kyllä se on kukkoo että me" eläkeläiset eletään Työtätekevien varoilla" Vuonna 1962 tuli työeläke laki ja minäkin olen joka palkastani maksanut omaa eläkettäni , Jäin eläkkeelle 65 vuotiaana ja nyt elän itse maksamallani eläkkeellä joka otettiin tulosta jota sain työssäkäydessäni. se on taas erijuttu kuinka Valuutuslaitokset ovat hoitaneet minun varallisuuttani . Nut työssäkäyvät ---koittakaahan tehdä saman , kun me ikäihmiset.

    • Nyt työssäkäyville ei taidakkaan kerry eläkerahoja , tykkäävät tehdä pätkätöitä , taitaa muutenkin olla elämän rytmi sellainen , ettei ole huoli huomisesta. On liian hyvin me ikäihmiset hoidettu heillekkin tulevaisuus , ovat sellasta pullamössö ikäluokkaa.

    • 0-0

      näitä tietämättömiä ,valmiiseen pöytään tulioita aina ON , EIKÄ KIITOKSEEN OLE OPETETTU .
      Nyt isutaan lakki päässä ja ollaan niin vaativia joka suhteessa . Hyvä on että vaativatkin , mutta siittä minkä ovat ansainneet.
      Käytös on sellaista nuorisolla ,ei ole minkäänlaisia alkeitakaan , kaikki olisi opetettava , mistä sekin johtuu, Ovat uus avuttomia. Sääliksi käy.
      kOTIKASVATUS ON PUUTTEELLISTA , VANHEMMAT OVAT SITÄIKÄPOLVEA ETTÄ HEIDÄNKIN OPETUS ON JÄÄNYT . lAPSIIN OLISI ENEMMÄN KIINNITETTÄVÄ HUOMIOO,
      HEITÄ TULISI OTTAA MUKAAN HETI PIENESTÄ KAIKKIIN ELÄMÄN TAPAHTUMIIN . EIKÄ VAAN KAIKENLAISIIN LEIKKEIHIN ,PALLON KANSSA JA LUISTELLAKKIN ON OSATTAVA --- NO JOS VAIKKA SIITTÄ SAISI AMMATIN ,KUN ISÄ EI PYSTYNYT,---- SELLASTA ON TÄMÄ PÄIVÄ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe