Karvan kasvatus

ännu

Kuinka koiran turkin kasvun nopeuteen pystyy vaikuttamaan ? Kyseessä Suomenlapinkoira, jolla valjaat hiertäneet karvan lyhyemmäksi selästä, ja näyttely olisi kesäkuussa. Turkki saisi kasvaa kauttaaltaankin runsaammaksi.

3

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi

      Ei miteenkään, paitsi että nyt et käytä valjaita ennen näyttelyä ainakaan.

      Miksi muuten yleensäkään käytät valjaita ?

    • ännu

      Juu, vaihdoin pantaan. Ennen käytettiin pantaa, kaulakarvat kuluivat (ja ovat edelleen kuluneet) niin vaihdettiin valjaisiin. Ihan siitä syystä vaan. Ilmeisesti sinun mielestä valjaissa on jtn vikaa..? Itse en kommentoi kummat on paremmat, pannalla helpompi hallita huonosti käyttäytyvää koiraa, mutta valjaat ovat laajemmalla alueella, eikä tarvitse pelätä niskamurtumia.

      • Averina

        Voi olla ettei ehdi tehdä turkkia enää. Ja ainakin itsellä alkaa kohta kaikilta karvakoirilta olla turkki irti. En siksi edes kesällä näyttelytä. Kokeile antaa rasvaa (lihainen rasva) ja Nutrolin öljyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      72
      7454
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7196
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5886
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4847
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3790
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3427
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3348
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2833
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2462
    Aihe