Jos Titanic ei olisi uponnut

nutusufs

Jos Titanic ei olisi uponnut, niin olisikohan se vieläkin jäljellä vaikka museona?

8

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1912

      Luultavasti ei. Olisi kokenut varmaankin jomman kumman sisaralusten kohtalon :
      RMS Olympic :

      Mitä RMS Olympicista on jäljellä?

      Osa Olympicin varustuksesta myytiin huutokaupassa romutuksen jälkeen; suuri osa kalusteista on nähtävissä White Swanin hotellissa Alnwickissa, Englannissa.

      Vuonna 2000 Celebrity Cruise Line hankki omistukseensa osan Olympicin alkuperäisistä puupaneeleista ja rakennutti RMS Olympic -ravintolan uusimman risteilyaluksensa, Millenniumin, tiloihin. Celebrity Cruise Linen mukaan tämä sama puupanelointi sijaitsi aikaisemmin Olympicin á la carte -ruokailutilassa.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/RMS_Olympic

      HMHS Britannic :

      Tiistaina, 21. marraskuuta 1916 kello 8:12 aamulla Britannicin kulkiessa Kean kanaalissa Kreikan rannikolla laivaa ravisutti voimakas räjähdys, joka repi sen kylkeen ammottavan aukon ja se upposi 55 minuutissa. Aluksen päällikkö Bartlett yritti viimeisenä keinona ajaa laivan matalikolle siinä onnistumatta. Tämä johti ihmishengen menetyksiin, koska koneita ei pysäytetty, vaikka pelastusveneitä laskettiin jo alas. Britannicilla olleista 1300:sta henkilöstä vain 30 sai surmansa, hekin pelastusveneissä, jotka joutuivat laivan potkurin runtelemiksi, sillä laiva oli lähellä Kreikan rannikkoa. Titanicin onnettomuuden jälkeen kaikkiin laivoihin oli lisätty riittävä määrä pelastusveneitä, eikä niiden puute ollut ongelmana Britannicilla. Titanicin ja Britannicin onnettomuuksien välillä oli neljä vuotta.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/HMHS_Britannic

    • Mikke76

      Jos se olisi selvinnyt ensimmäisestä maailmansodasta ehjänä, niin se olisi romutettu tod. näk. -30 tai -40 luvulla ja siitä ei puhuttaisi sen enempää kuin muistakaan sen ajan laivoista.

    • dnsdmsnmdsdns

      Tuskin olisi museoitu jos ei olisi uponnut, Ms Estoniakin olisi tod.näk jo romutettu ja kukaan ei olisi sitä muistellut, ellei olisi painunut pohjaan Utön eteläpuolella.

    • FaktaTietoa

      Uskonnonopettaja joka oli käymässä tuossa rakenteilla
      olevassa ( Titannikissa ) niin " työmiehet " kiroilivat
      tehdessään tuota laivaa.

      Hän kertoi tuon uskonnontunnilla ( Äitini oli oppilaana )
      Hänkään ei enään kiroillut ( enkä minäkään )
      15 v seilanneena. ( myös m/s Koivistossa ) kallena 12.11.51

      • Anonyymi

        Uskoisin että useimpia laivoja ja mm
        Taloja rakentaessa on kiroiltu.
        Mutta kylläpä oli häijy uskonkäsitys tällä ohella.


    • Anonyymi

      Kuka tietää sen HMHS Britannicin? Niin se oli suurempi kuin RMS Olympic RMS Titanicin uppoamisen jälkeen

      • Anonyymi

        Britannic tehtiin noin 60 cm leveämmäksi ja myös uppouma silloin lisääntyi. Koneteho oli myös hieman suurempi kuin esim. Titanicissa.


    • Anonyymi

      Aivan oikein: titanikki ei olisi sisaraluksiaan kuuluisampi.
      Se olisi ehkä palvellut 1. maailmansodassa joukkojenkuljetuksessa tai sairaalana, viimeistään 2. maailmansodassa se olisi taottu panssareiksi ja aseiksi. ja jos jotain olisi vielä jäljellä, viimeistään sodasta toipuva Eurooppa olisi tarvitnnut sen metallin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6513
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      94
      5432
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      17
      3772
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3397
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      232
      3237
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      83
      2381
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1726
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      47
      1709
    10. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      44
      1449
    Aihe