Jos Titanic ei olisi uponnut

nutusufs

Jos Titanic ei olisi uponnut, niin olisikohan se vieläkin jäljellä vaikka museona?

8

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1912

      Luultavasti ei. Olisi kokenut varmaankin jomman kumman sisaralusten kohtalon :
      RMS Olympic :

      Mitä RMS Olympicista on jäljellä?

      Osa Olympicin varustuksesta myytiin huutokaupassa romutuksen jälkeen; suuri osa kalusteista on nähtävissä White Swanin hotellissa Alnwickissa, Englannissa.

      Vuonna 2000 Celebrity Cruise Line hankki omistukseensa osan Olympicin alkuperäisistä puupaneeleista ja rakennutti RMS Olympic -ravintolan uusimman risteilyaluksensa, Millenniumin, tiloihin. Celebrity Cruise Linen mukaan tämä sama puupanelointi sijaitsi aikaisemmin Olympicin á la carte -ruokailutilassa.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/RMS_Olympic

      HMHS Britannic :

      Tiistaina, 21. marraskuuta 1916 kello 8:12 aamulla Britannicin kulkiessa Kean kanaalissa Kreikan rannikolla laivaa ravisutti voimakas räjähdys, joka repi sen kylkeen ammottavan aukon ja se upposi 55 minuutissa. Aluksen päällikkö Bartlett yritti viimeisenä keinona ajaa laivan matalikolle siinä onnistumatta. Tämä johti ihmishengen menetyksiin, koska koneita ei pysäytetty, vaikka pelastusveneitä laskettiin jo alas. Britannicilla olleista 1300:sta henkilöstä vain 30 sai surmansa, hekin pelastusveneissä, jotka joutuivat laivan potkurin runtelemiksi, sillä laiva oli lähellä Kreikan rannikkoa. Titanicin onnettomuuden jälkeen kaikkiin laivoihin oli lisätty riittävä määrä pelastusveneitä, eikä niiden puute ollut ongelmana Britannicilla. Titanicin ja Britannicin onnettomuuksien välillä oli neljä vuotta.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/HMHS_Britannic

    • Mikke76

      Jos se olisi selvinnyt ensimmäisestä maailmansodasta ehjänä, niin se olisi romutettu tod. näk. -30 tai -40 luvulla ja siitä ei puhuttaisi sen enempää kuin muistakaan sen ajan laivoista.

    • dnsdmsnmdsdns

      Tuskin olisi museoitu jos ei olisi uponnut, Ms Estoniakin olisi tod.näk jo romutettu ja kukaan ei olisi sitä muistellut, ellei olisi painunut pohjaan Utön eteläpuolella.

    • FaktaTietoa

      Uskonnonopettaja joka oli käymässä tuossa rakenteilla
      olevassa ( Titannikissa ) niin " työmiehet " kiroilivat
      tehdessään tuota laivaa.

      Hän kertoi tuon uskonnontunnilla ( Äitini oli oppilaana )
      Hänkään ei enään kiroillut ( enkä minäkään )
      15 v seilanneena. ( myös m/s Koivistossa ) kallena 12.11.51

      • Anonyymi

        Uskoisin että useimpia laivoja ja mm
        Taloja rakentaessa on kiroiltu.
        Mutta kylläpä oli häijy uskonkäsitys tällä ohella.


    • Anonyymi

      Kuka tietää sen HMHS Britannicin? Niin se oli suurempi kuin RMS Olympic RMS Titanicin uppoamisen jälkeen

      • Anonyymi

        Britannic tehtiin noin 60 cm leveämmäksi ja myös uppouma silloin lisääntyi. Koneteho oli myös hieman suurempi kuin esim. Titanicissa.


    • Anonyymi

      Aivan oikein: titanikki ei olisi sisaraluksiaan kuuluisampi.
      Se olisi ehkä palvellut 1. maailmansodassa joukkojenkuljetuksessa tai sairaalana, viimeistään 2. maailmansodassa se olisi taottu panssareiksi ja aseiksi. ja jos jotain olisi vielä jäljellä, viimeistään sodasta toipuva Eurooppa olisi tarvitnnut sen metallin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      472
      6733
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      4008
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2164
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      148
      1521
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1376
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1238
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      71
      1214
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    Aihe