Tähän saa sumatran, PDF-tiedoston lukijan! Toki tässä on valmiina adobe reader, mutta kun se on kovin raskas, tällainen hieno, suomenkielinen, kevyt sumatra on suositeltava vaihto-ehto!
Saako linuxiin sumatraa?
Saako linuxiin sumatraa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kyllä Linuxissa PDF-lukijat toimii - jopa ilman saamista.
missä windowsissa on valmiina adobe reader????
Kaikissa näissä, jotka olen ostanut hiljattain!
Vastatkaa! Älkääkä AINA vaihtako puheenaihetta!
Saako linuxiin Sumatraa?
Saako linuxiin Sumatraa?
Saako linuxiin Sumatraa?
Saako linuxiin Sumatraa?
Saako linuxiin Sumatraa?
Saako linuxiin Sumatraa?
Ei saa, ja miksi pitäisi? Evince toimii.
Onpas muuten kumma juttu, ei minun W7:ssa Adobe readeria (onneksi) valmiina ollut? Eikä ole sellaista Wintoosaa vielä vastaan tullut jossa olisi oletuksena PDF-lukijaa...
ja osta ittelles ihan oma adobe-reader niin kapina helpottaa ainakin hetkeksi !
ostaa kun se on muutenkin ilmainen?
"Kaikissa näissä, jotka olen ostanut hiljattain!"
Onko niissä myös se Microsoft Officen kokeiluversio, joka toimii 90 päivää (vai oliko se 30)? Joissakin linuxeissa (kuten Ubuntu) tulee mukana LibreOffice, jota saa käyttää niin paljon ja kauan kuin haluaa!
rypistyksen winkkuunkin pöljä, winkkuun saa lisäksi nykyää ne aidot lukijaversiot ilmaiseksi että tisitkös tätä vielä ollenkaan tumpelo urpo ?
Mitkä aidot lukijaversiot? Adobe Readerinko? Kyllä sen saa esimerkiksi Ubuntuun, jos haluaa, joten...?
Se on ilmainen, eikä kelpaa ilmaiseksikaan.
puhe oli word-, excel- ja power-point lukijoista jotka saa nykyään ilmaiseksi, ei näköjään urpo tuntenut sitäkään asiaa, tumputuksia vaan hehkuttaa h. moilasena !
"Kaikissa näissä, jotka olen ostanut hiljattain!"
Sellaista Windowsia ei ole tehty jossa olisi Adoben PDF lukija.
Windowsille saa siis ilmaiset MS Office -ohjelmat tiedostojen lukemiseen mutta ei kirjoittamiseen?
tunne muuta tapaa sitä hankkia dille ..
Sumatra on ihan hyvä windowsissa, evince on linuxilla kovempaa kaliiberia.
esim. foxit-readeriin verrattuna mutta käytä vaan jos se sulle riittää !
http://www.foxitsoftware.com/pdf/desklinux/
Ja jälleen kerran - parhaaseen työaikaan - lähes kaikki vastaajat linux.hihhuleita! Ettekö te käy töissä ensinkään?
nykyään useimmilla työpaikoilla aina käytettävissä että ei tarvii tämän takia lomaa ottaa !
toinen ryhmä eli vuorotyöläiset, mikäs niitäkään tänne estää tähän aikaan tulemasta, ja näistä yrittäjistä en sitten tiedä ehtivätkö ja vaivautuvatko näille sivuille mutta on se mahdollista kyllä, itsekkin tein tuossa ajoittan sellaista vajaata viikkoa että ainahan aikaa löytyy jos niikseen tulee ..
Ja kun työnantaja on maksavinaan palkkaa niin minä olen tekevinäni töitä.
On se Windowsmiehelläkin netti työpaikalla! Ei siis kelpaa selitykseksi.
kyllä ihan pelkästä olemisesta ole vielä maksettu, aina ne niistä tulostavoitteista muistaa muistuttaa tämän tästä ..
Ei ole sattumaa, että aina lähes kaikki työaikaan tehdyt viestit tulevat linux-hihhuleilta.
Vuorotyöt tai työpaikka-netti jakaantuisivat muuten tasan Windows-käyttäjien ja linux-käyttäjien kesken. Opiskelijat myös!
Mutta - ISO MUTTA - Windows-käyttäjiä on 70 kertaa enemmän, kuin linux-käyttäjiä, silti vastaajat ovat linuxlaisia!!!
Tällä suhdeluvulla ainoastaan yksi vastaus 70:stä pitäisi olla linuxkäyttäjän! Nyt onkin toisinpäin!
Tämä on merkille pantava seikka! Vainko työtävieroksuvat käyttävät linuxia?
Mitä ihmeen porukkaa te oikein olette?
"Mutta - ISO MUTTA - Windows-käyttäjiä on 70 kertaa enemmän, kuin linux-käyttäjiä, silti vastaajat ovat linuxlaisia!!!"
Tilastoissa on virhe tai sitten linuxistit kuuluvat siihen aktiiviseen osaan väestöstä.
Näinhän se on!! Opensource-ohjelmat ovat parhaita! Alusta on vaan pelkkää paskaa tuolle sumatralle.
puolivalmista skeidaa, urpolle ne on kuitenkin ainoa vaihtoehto kun ei ole varaa kunnollista hankkia !
Ja vaikka olisikin varaa, ei niitä ubutubuihin saa! Siihen rypistykseen ei kelpaa kuin muut rypistykset! (ilmaiset ja vanhahtavat)
Onko Windows 8 ensimmäinen Microsoftin käyttöjärjestelmä, johon sisältyy PDF-lukija? Seiskassa ei ainakaan vielä ole.
Itse käytän Windowseissa yleensä Foxit Readeria, omassa koneessani on käyttöjärjestelmän mukana tullut Okular, joka on dokumenttikatselin, osaten paljon muitakin formaatteja kuin pelkän PDF:n.
asia linkkura-urpoille tuo pdf-asia, taitaa niiden maailma ihan sen varassa pyöriäkkin !
Minä vaan ihmettelin, kun Windowseissa ei tule PDF-lukijaa vakiona mukana...
"Minä vaan ihmettelin, kun Windowseissa ei tule PDF-lukijaa vakiona mukana..."
Valehtelet ja pimität faktaa että seuraaviin Firefoxeihin tulee PDF-tuki. Olet vain kaksinaaminen linux-koira joka pimittää ja vääristelee asioita.
Sisältyykö se Firefox sitten Windowseihin? Firefoxhan on vakio oletusselain mm. Ubuntussa, missä ei tosin tarvittaisi mitään PDF-lukijaa, koska sellainen on jo, Evince.
itsenäinen softa, ei se ole mikään tuputtajien tuote, ne vaan on sen liittäneet niihin tuputuksiinsa kun eivät osaa itse tehdä parempaa halvalla !
Onko sinun - kollimaattori - jotenkin vaikea ladata PDF-lukijaa koneelle? Yksi maailman helpoimmista asioista! Vai miksi sinä siihen takerruit? Eikö jäänyt muuta?
PDF-lukijan lataamisen ja asennuksen helppous tai vaikeus lie yhdentekevä Linux-distroissa, joissa se on valmiina. Onko Windowseissa? Ei.