Tarvitseeko II-tyypin tablettihoitoinen diabeetikko tosiaan B12-vitaminia purkista päivittäin ?
B 12 - vitamiini purkista
12
2075
Vastaukset
- Pilleriä poskeen
Jos syö kohtuullisen terveellisesti, ruoka riittää. Kanamuna illalla nautittuna on hyvä iltapala turvaamaan B12 vitamiinitarpeen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kananmuna
ps. ennemmin tarvitsee muita vitamiineja - T2D
Jos diabeetikko käyttää metformiinia, voi B12-vitamiinin puutosta esiintyä. Metformiini huonontaa normaalia B12-vitamiinin imeytymistä ohutsuolen kautta. Mitä kauemmin ja mitä isompia annoksia metformiinia on käyttänyt, sitä isompi riski on B12-puutokseen. Joissakin tutkimuksissa on ollut jopa kolmasosalla metformiinin käyttäjillä puutosta.
Jos käyttää nieltäviä tabletteja, on niiden teho 1 mg annoksillakin aika huono. Parempi käyttää markkinoilla olevia kielenalustabletteja, joista riittävä määrä yleensä imeytyy jo suun limakalvojen kautta. Tarvehan päivässä on 2-3 µg. Ehkä 1 % niellystä määrästä imeytyy myös paksusuolen kautta.
Vakavammat puutostilat näkyvät perusverenkuvassa. B12-pistos on nopea tehokas keino.
Siis B12-puutos voi uhata niitä diabeetikkoja, jotka käyttävät metfomiinia.
Myös riittävän kalsiumin saannin kerrotaan auttavan metformiinin käyttäjiä paremman B12-vitamiinin imeytymisen suhteen. - Pilleriä poskeen
Käytän metformiinia ja kun labrakokeissa havaittiin B12 puutosta, aloin käyttämään pillereitä. Koska en syö kananmunia niin en saa sieltäkään täydennystä. Äitini on kova kananmunansyöjä mutta silti hänellä B12 puutos on niin paha että tarvitsee piikin 3 kk välein.
B12 pillereitä on olemassa halvempiakin vaihtoehtoja kuin nämä kalliit pillerit joita mainostetaan telkkarissa. Tuoteselostuksissa kylläkin ihmetyttää merkintätapojen erilaisuus. Kalliimmassa sanotaan olevan syanokobalamiinia 1 mg. Käyttämässäni halvemmassa lääkkeessä ei mainita syanokobalamiinin pitoisuutta mutta ilmoitetaan että se sisältää B12 vitamiinia 3 µg vastaten vuorokautista annosta. - Pilleriä poskeen
B12 puutostilan oireet ovat lääkäripalstoilla epämääräisiä. Kihelmöintiä sormenpäissä, neurologisia oireita ja elinvaurioita. Voisiko joku tarkentaa. Luulisi, että lihan ja kanamunien syöjällä ei ole puutosta,
- T2D
Yleensä ihminen saa ruoasta tarpeeksi B12-vitamiinia, jos ei ole vegetaristi. B12-vitamiinia on eläinkunnan tuotteissa ei kasvikunnan. Terveen ihmisen B12-vitamiinit riittävät jopa 5 vuodeksi. Tästä johtuu, että puutokset tulevat usein vasta vuosien jälkeen esille. Koskee kasvissyöjiksi ruvenneita tai metformiinin käytön alkaneita.
Kananmuna ei ole sen kummempi B12-vitamiinilähde kuin yleensä eläinkunnan tuotteet. Tuossa on listattu 200 eniten B12-vitamiinia sisältävää ruokaa Finelin mukaan.
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2269&fuclass=all&specdiet=none&items=200&from=top&portion=100g&lang=fi
Tarve on ihmisellä noin 2 µg päivässä, joten se helposti täyttyy. Tässä ketjussa on kyse metformiinin käyttäjistä, joilla B12-vitamiinin imeytyminen ruoansulatuskanavan kautta saattaa olla huomattavasti heikentynyt metformiinin takia. - Pilleriä poskeen
T2D kirjoitti:
Yleensä ihminen saa ruoasta tarpeeksi B12-vitamiinia, jos ei ole vegetaristi. B12-vitamiinia on eläinkunnan tuotteissa ei kasvikunnan. Terveen ihmisen B12-vitamiinit riittävät jopa 5 vuodeksi. Tästä johtuu, että puutokset tulevat usein vasta vuosien jälkeen esille. Koskee kasvissyöjiksi ruvenneita tai metformiinin käytön alkaneita.
Kananmuna ei ole sen kummempi B12-vitamiinilähde kuin yleensä eläinkunnan tuotteet. Tuossa on listattu 200 eniten B12-vitamiinia sisältävää ruokaa Finelin mukaan.
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2269&fuclass=all&specdiet=none&items=200&from=top&portion=100g&lang=fi
Tarve on ihmisellä noin 2 µg päivässä, joten se helposti täyttyy. Tässä ketjussa on kyse metformiinin käyttäjistä, joilla B12-vitamiinin imeytyminen ruoansulatuskanavan kautta saattaa olla huomattavasti heikentynyt metformiinin takia.Olen Janumetin käyttäjä katsoin pakkausselosteesta, että B12 vitamiinin pitoisuuden pienentyminen on hyvin harvinaista. On ihmeellistä, jos joku ei selviä ainakin B -max strong vitamiinien avulla. Siinä on 10 mikrogrammaa kyseistä vitamiinia. Terveys ei parane, jos ryhtyy ahmimaan maksaa ym, sisäelimiä niiden myrkkyjen takia.
Kysymys kuului, mistä tietää, että B12 vitamiinista on puutetta? Oireet?
- labrakoe
B12 vitamiinin puutteen saa selville labrakokeella ja sitten vaan pilleriä suuhun.
Ja tämän imeytymistä sitten mitataan kontroleissa.
Myös D-vitamiinin puutos on vielä suurempaa lihavilla, joten sen mittaaminen ja seuraaminen on tärkeää, koska tavanomainen aikeuisen annos 50-100µg/vrk ei riitä välttämättä lihavalle.
Äidilleni 30 kiloa ylipainoa 125µg riittää ja veriarvo yli 100 nmol/l. - Pilleriä poskeen
Nettiä lukemalla löytyy oireita:
-väsymys
-raajojen tai sormien puutuminen tai kihelmöinti
-kielen tai suun kipeytyminen
-vapina
-neurologiset oireet sympaattisessa ja muussa hermostossa
ynnä muuta- labrakoe
Aina jos on epämääräisä oireita, niin täytyy mennä lääkärille ja labrakokeisiin. Pelkkien oireiden mukaan ei lääkitä.
- Luonnon vitamiinit!
Luonnon vitamiinit!
http://www.raumatv.fi/?s=luontaisesti- olenko oikeassa?
v .2005 sain diformin, ensin 500 mg yksi/pv, se ei pitänyt ja nyt olen käyttänyt n. 4 v 1000mg 2 x pv. ja lääkäri ei ole pihahtanutkaan mistään B-12 vit. mahdollisesta puutoksesta, eikös tämä sitten ole aivan selvä juttu että jokaiselle pitäisi nämä riskit kertoa, vai onko niin että kartalta pois vaan vähin äänin?
- Anonyymi
Metformiini huonontaa normaalia B12-vitamiinin imeytymistä
Avuksi:
B12 (Kobalamin): Liha, maksa, silakka
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323043Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/722092Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1361793Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee221672- 1191646
- 1381335
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su941109Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917