Oisko missään HALPAA Espanjan kielimatkaa täks kesäks? Jotain 12 - 16 vuotialle? Kaikki mitä löytäny nii ollu 1000e tai jotai sitäluokkaa. Nii ja mieluiten Espanjaan, Malagaan.
Apua?
1
139
Vastaukset
- student-
Valitettavasti kaupalliset kielimatkat eivät ole halpoja, joten joudut järjestämään itse sellaisen tai säästämään. Itse järjestämisellä tarkoitan sitä, että etsit Espanjasta kielikoulun ja majoituksen tai yrität löytää itsellesi isäntäperheen ja lennät sinne mahdollisimman halvalla, esim. halpalentojen kautta.
Jos jaksat odottaa vaikkapa 16-17 -vuotiaaksi, niin voit yrittää hankkia Espanjasta au pair-paikan, joka ei maksa tonnia. Au pairinahan saat taskurahaa ja majoituksen lasten- ja kodinhoitoa vastaan ja voit vapaa-ajalla harjoitella kieltä ja/tai opiskella vaikka jollain kielikurssilla. Paikan päältä nimittäin löytyy edullisempia kielikursseja kuin nämä kalliit kielimatkat, joissa sitä paitsi vietetään paljon aikaa muiden suomalaisten ja/tai ulkomaalaisten kesken, joten kielenoppiminen jää aika vähälle, mutta rahaa palaa.
Jos siis jaksat käyttää mielikuvitustasi ja tutkia asiaa, niin huomaat, että Espanjaan voi mennä opettelemaan kieltä muutakin (ja halvempaa) kautta kuin kaupalliset kielimatkat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2082479Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32099Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171837- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831485Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996