Ja miten se oli, että miten tähdätään haulikolla?Toiset tähtää niinkuin mielestäni onkin oikein että jyvä vain näkyy keskellä maalia.Jotkut opetaa että kiskoa pitäs näkyä tähdättäessä piipun päästä,kokemuksella voin sanoa että yli menee,tasajyvälläkin ainakin puolisuihkua yli.Kysymyksessä yliampuva Valmet 212.
Haulikolla tähtäys
4
7052
Vastaukset
- sohlosauli
Haulikolla ei tähdätä..haulikolla osoitetaan kohdetta ja siksi perän oltava sellainen että ase kun nostetaan poskelle ja osoitetaan maalia niin silloin osuma pitäisi olla juuri kohteessa, näin olen asian ymmärtänyt, korjatkaa jos olen väärässä.
Mutta niinhän metsätysoppaassa neuvotaan/neuvottiin, en tiedä kuinka nykyään..että lyhyt pätkä kiskoa tulee näkyä ja kohde sen yläpuolella..
Selittäkää joku paremmin jos meni liian vaikealukuiseksi. - Eräjalmar
Kaikki haulikot ampuvat yli. Toiset enemmän kuin toiset. Tuntuu siltä, että mitä uudempaa mallia haulikko on, sitä enemmän se ampuu yli. Jos katsot haulikon tähtäinkiskoa sivulta, niin se laskee kohti piipun suuta. Näinhän sen on pakko ollakin. Tämä mahdollistaa lentävän kohteen seuraamisen ja ampumisen ilman, että piippu peittää sitä alleen. Jos haulikko ei ampuisi yli, niin sillä olisi aivan mahdoton osua kiekkoihin tai lintuihin lennosta.
Ei ole mitään yleistä oikeaa tai väärää tapaa. Itselläni on aika reippaasti yli ampuva haulikko. Tähtään siten, että en yritä peittää kohdetta jyvällä vaan asetan jyvän selkeästi kohteen alle. Tuota "miten paljon kiskoa tulisi näkyä" -kysymystä en koe aiheelliseksi. Kun haulikon nostaa nopeasti poskelle, niin sitä kiskoa näkyy juuri sen verran kuin näkyy. Sillä näkymällä on opeteltava ampumaan. Jos jyvää ei näy lainkaan tai kiskoa näkyy aivan liikaa, on vika tukin pudotuksessa ja se tulee säätää oikeaksi. Radalla kannattaa käydä loiskimassa kiekkoja niin paljon kuin sielu sietää, niin oppii kyllä sen oikean tähtäystavan ja alkaa hahmottamaan miten paljon oma haulikko käy yli. - -
Haulikolla ei varsinaisesti tähdätä, mutta kyllä sen tähtäyskuvan pitää olla kohdallaan. Tätä varten on kehitetty esim. valokuitutähtäimiäkin joissa ei näe sitä valokuitua ellei ase ole kohdallaan, eli siis oikessa asennossa.
Haulikon jyvää ja kiskoa näkyy sen verran, kuin näkyy. Ei sitä aleta muuttelemaan naamaa liikuttelemalla. Naama tulee asettua luontevasti tukkiin ja jos ei tähtäyskuva miellytä, niin sitten laitetaan tukkiin poskipakkaa tai hiotaan tukista vähän pois, riippuen siitä mihin suuntaan pitää korjata. - Pumppumies
Juurikin niin. Eli tukki on haulikon tähtäin, ja sen mukaan piiput suunnataan siihen mihin halutaan osua.
Itsellänikin on juuri tuo vaikeaa muistaa "rauhallisissa tilanteissa" kun toinen haulikkoni on sellainen että jänis istuu kiskon päällä ja näkyy kokonaan, ja toisella haulikollani jyvän pitää olla jäniksen otsassa. (siis jos oletetaan että kohtena olisi istuva jänis)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1817188Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481818- 191789
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am681720Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161541- 691353