Jämsän jätevedenpuhdistamo keväällä 2012

Alajuoksulainen

11

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippakinttu

      Herttinen sentään! Jos tämänlainen käytäntö on joka vuotista, ja tiedetään olevan toistuvaa ni eikö olisi aika "pienen" perusparannuksen? Vai onko tää sitä et kerran vuodessa vaan paskavedet vesistöön, ni se ei haittaa... Kuin esim 10 kertaa olis jo toinen juttu, jos edes sekään!!!! Kummaa politiikkaa tämmöinen.

    • Bongaaja

      Joutsenet oli tänä keväänä Jämsänjoella pitämässä "välietappia" harvinaisen pitkään, peräti kuukauden olivat kun joskus on pysähtyneet vaan kahdeksi päiväksi. Taisi ihmisulosteen määrä joessa käydä jo niillekin sietämättömäksi, kun eilen 17. päivä rupesivat kokoontumaan isoon ryhmään ja tänään 18. päivä ei ole joella näkynyt enää joutsenen joutsenta.

    • Jöötieinari

      Lopettakaa paskantaminen, niin ei tarvii valittaa.
      Tai hommatkaa ulkohuussit.

    • Einarin Jööti

      Einari... nari...

    • Konkreettista

      Einari puhuu asiaa. Ensin työnnämme jöötiä putkeen surutta ja sitten kauhistelemme ja vaadimme virkamiesten eroa, kun sitä kikkaretta ei konerikon vuoksi saadakaan sieltä ongittua talteen. Eikö meidän pitäisi olla valmiita rahoittamaan semmoinen puhdistamo, että se toimii ja siihen vielä varajärjestelmä tulvahuippujen varalle. Pannaan keräys pystyyn ja pistetään yhdessä rahaa likoon niiin paljon, että ei mene enää paskaa jokeen. Itse olen valmis sijoittamaan tähän hankkeeseen 1000 euroa. 20 000 X 1000 euroa tekee 20 000 000. Kun valtiokin varmaan tämmöistä hanketta avustaa, niin eiköhän jämsään toimiva puhdistamo saada.

      • en sijoita yhtään

        Kyllä se 13 000 euroa jonka maksan vuodessa kunnallisveroa riittää minun osuudeksi Jämsän talouteen. Ei muuta kuin lomautuksia kaupungin työntekijöille ja ne rahat paskapuhdistamon kunnostukseen.


      • Konkreettista
        en sijoita yhtään kirjoitti:

        Kyllä se 13 000 euroa jonka maksan vuodessa kunnallisveroa riittää minun osuudeksi Jämsän talouteen. Ei muuta kuin lomautuksia kaupungin työntekijöille ja ne rahat paskapuhdistamon kunnostukseen.

        No niin sinnä sitä taas ollaan. Ei tipu sinulta rahaa puhdistamoon, vaan se pitäisi ottaa muilta. Minun järkeeni ei oikein mene tuo sinun ehdotuksesi. Kuinkas sitä rahaa muka lisää saadaan, kun ihmisiä lomautetaan ja he lakkaavat maksamasta veroa. Tukien pariin siirtyminen kurjistaa minun käsitykseni mukaan kaupungin kassaa entisestään. Jos sinä maksat kunnallisveroa 13 000, niiin sinun täytyy olla sen verran hyvätuloinen, että tonni puhdistamoon löytyy helposti.


      • en sijoita vieläkään
        Konkreettista kirjoitti:

        No niin sinnä sitä taas ollaan. Ei tipu sinulta rahaa puhdistamoon, vaan se pitäisi ottaa muilta. Minun järkeeni ei oikein mene tuo sinun ehdotuksesi. Kuinkas sitä rahaa muka lisää saadaan, kun ihmisiä lomautetaan ja he lakkaavat maksamasta veroa. Tukien pariin siirtyminen kurjistaa minun käsitykseni mukaan kaupungin kassaa entisestään. Jos sinä maksat kunnallisveroa 13 000, niiin sinun täytyy olla sen verran hyvätuloinen, että tonni puhdistamoon löytyy helposti.

        Huh, missäs työssä 100 %:a joutuu maksamaan veroja palkasta? Laskehan nyt uudestaan säästääkö kaupunki lomautuksilla vai kurjistuuko kaupungin kassa?


    • zzyzz

      Joen bakteeriarvot suositusarvoihin verrattuna moninkertaiset ! HUH HUH

      • Minulta ei mitään

        Palstoilla kauhistelemallahan ne varmasti laskevat, joten ei muuta kuin lisää tekstiä tuuttiin.


    • Ja uimaan odotat

      Bakteeriarvot koskevat uimavesisuosituksia. Moniko odottaa kiljuen pääseväsn uimaan joessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      7
      1170
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe