Samyang 8mm fisheye Nikoniin

kalansilmäkalansilmä

Terve!

Hullujenpäivien orjana aloin selaamaan tarjouksia ja kohdalle osui Samyang 8mm fisheye-objektiivi. Mainostekstissä sanotaan objektiivin olevan Canonille, joten haluan tarkistaa jos joku sattuu tietämään että onko aivan varmaa että kyseistä fisheyea ei voi liittää Nikon D90-runkoon?
Googlesta päädyin sivuille joiden kirjoittaja on käyttänyt objektiivia Nikonilla. Eli onko täysin sama objektiivi olemassa eri kameramerkkeihin ja tämä tarjous "nikonisteille" turha?
Kiitos jo etukäteen :)

4

296

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ent. nikotinisti

      Canonin ja Nikonin rungoissa on erilainen objektiivin kiinnitys. Pelkkää optiikkaa tuottavat valmistajat (Samyang, Tamron, Tokina, Sigma jne.) tekevät objektiivejaan kumpaankin merkkiin sopivina erikseen. Canon-kiinnitykseen tarkoitettu Samyang-obiska ei käy Nikoniin ja päinvastoin.

      Jos mielipide sallitaan, niin kalansilmäobjektiivilla otettuja kuvia en jaksaisi katsella enemmälti. En viitsisi ostaa moista obiskaa pölyyntymään käytön puutteessa – ammattilaiset saavat puolestani ottaa ne muutamat harvat kuriositeettikuvat. Itselläni tekee mieli ainoastaan suoraviivaista (engl. rectilinear) ultralaajakulmaa (jossa tuota tynnyrivääristymää ei siis ole ylettömästi).

    • Kokemus-K

      Minusta tuo hullujen päivien tarjoushinta ei ollut mitenkään erityisen halpa. Löydät sen varmaan Nikon-kiinnitteisenä muualta kun vähän etsiskelet jos kalansilmä kiinnostaa. Muistaakseni olen nähnyt sen lähelle samaa hintaa jopa kamerakaupan ikkunassa joten netistä varmaan löytyy yhtä hyvä tarjous.

    • kalansilmäkalansilmä

      kiitos hurjan paljon vastauksista, homma selvänä :)

      • aaagggreww

        itse asiassa minulla on tuo kyseinen objektiivi ja se sopii nikon d3000 runkooni :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1240
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1158
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1122
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1000
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      97
      971
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      805
    7. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      47
      774
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      751
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe