Jotakin tästä

Kiitos Jeesus

Katselin voimalan internetistä. Yli 60 vuotta esikoislestadiolaisena pani minut kyllä ihan oikeasti ihmettelemään moista touhua.

Mitä sitten naisen toimimiseen pappina tulee niin jokainen voi lukea Raamatustaan ja tutkia kirkkohistorioista, että vastuu pappeudesta on yksin miesten harteilla kristinuskossa 2000 vuotta. Vain pohjoismaissa on poikettu kristinuskon traditiosta.

Hylkäämiseen Raamattu ei anna pienintäkään oikeutta, jopa vihollisia pitää rakastaa, kuten Herramme Jeesus meitä opettaa. Siksi esikoislestadiolaisuudessakaan ei eroteta ketään, vaikka haistattelisi johtajaa.

Esikoislestadiolaiset ovat pitäneet tiukasti kiinni Jellivaarassa aikanaan 1840 luvun lopulla syntyneestä traditiosta. Lestadiuksen saarnakartat (Postillat) ovat joka sunnutai käytössä edelleen.

YHteistä Tornionjokilaaksossa 1800/1900 lukujen taitteen tienoilla syntyneeseen vanhoillislestadiolasuuteen on, mutta silti ero on kyllä huimaava. Tunnen joitakin vanhoillislestadiolaisia, kummipoikamme vaimon mm. ja joitakin muitakin. Jotkut ovat tympeitä selvästi omassa kuplassaan eläviä ihmisiä. Toisia lestadiolaisia ei missään tapauksessa tervehditä Jumala tervettä tervehdyksellä.

Kaiken pahan alku ja juuri on Raamatun vastainen "vain me seurakuntaoppi, joka vaivaa hyvin monia henkilöitä myös omassa herätysliikkeessäni, valitettavasti. Väärän seurakuntaopin taustalla uskon olevan valtataistelun seurauksena syntyneet lukuiset hajaannukset, joista ensimmäinen tapahtui 1800/1900 lukujen taitteessa Johan Raattamaan kuoltua, jolloin liike hajosi kolmeen osaan.

KOska kaikken Jeesukseen uskovien on velvollisuus rakastaa jopa vihollisiaan, on selvää että jokin "hyväksyttävä" syy piti keksiä, joka oikeutti jakaan kristityt eri leireihin ja tuomitsemaan toinen toisensa kadotukseen.

Jumala joka on rakkaus, ei ole sokea, Tänään TV:ssäkin puheeksi tulleet vaikeudet ja lukuisat hajaannukset eri joukkoihin Jumala sallii keskinäisen rakkaudettomuuden ja anteeksiantamattomuuden vuoksi.

Mielenkiintoista seurata, kuinka suurimman lestadiolaisryhmän käy tässä kamppailussa.

On selvää että johto ei ole ikinä valmis muutokseen, koska Jumalaan verrattava valta ja erehtymättömyys, ovat liian suuri lahja johtoryhmälle menetettäväksi. On hyvä että JUmala alkaa vihdoinkin kynimään näitä lantakasan päällä kiekuvia ylpeydestä paisineita kukkoja.

6

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samalla kannalla vl
    • samahöberö-busted

      Kotimaa24: Kaleva: Hurtig jättää vanhoillislestadioilaisen liikkeen

      Comments:

      Lauri Lahtinen |
      16.4.2012 22:32:10
      Yksi ihan pieni kysymys: Onko julkisuus auttanut?

      Olen seurannut tilanteita toisessa porukassa ja muistan asioita yli 60 vuoden ajalta. Koko ajan on ollut rojekteja käynnissä, milloin on kirjoitettu kirjelmiä, milloin kerätty nimiä, mutta oleellisia muutoksia ei ole tullut. Kyllä minä jotain näistä asioista ymmärrän,

      Ymmärrän ehkä enemmän mitä osaatte des kuvitella.

    • Muutama fakta

      "että vastuu pappeudesta on yksin miesten harteilla kristinuskossa 2000 vuotta."

      Ei ole näin. Varhaiskristillisissä seurakunnissa, eli juuri niissä Jeesuksen kuoleman jälkeen perustetuissa seurakunnissa sekä naiset ja miehet toimivat pappeina. Pappeus oli kiertävä tehtävä. Sitten tultiin Paavalin aikoihin ja hän alkoi sekoittaa omia ajatuksiaan Jeesuksen sanoihin ja puhui Jeesuksen nimissä asioita, mitä itse keksi. Hän halusi valtaa ja huomasi saavansa sitä juuri kristillisessä seurakunnassa, ja käytti valtaansa lopettaakseen muut "kilpailevat" seurakunnat, varsinkin niissä missä oli naisia (nainen vaietkoon jnejne) . Naistenvihaajana (oli ehkä impotentti ja homo ja kuten uskonlahkojen vanhat miehetkin sekä kristinuskossa että islamissa) kompensoi hiipunutta seksuaalista valtaansa mielivallalla).

      terv. eräs uskontotieteilijätär

      • pikkusen rajaa tyhmä

        Viestisi on perätön.

        Vanhan testamentin aikana, eikä uuden testamentin aikana ole ollut yhtään naispappia.

        Sen sijaan muissa seurakunnan tehtävissä naisilla on ollut aina merkittävä osa.

        Kysymys on siitä, että pappi on ollut alkukirkon aikana aina melko pian päätään lyhyempi marttyyri.

        Itse en mielelläni katsoisi alastonta naisen ruumistanauloilla lävistettynä ristillä. Entä sinä?

        Ihmiset ovat nukkuneet ruususen uneen. Kuvitellaan että kristityt saavat vapaina elää.

        Kuitenkin esimerkiksi 1900 luvulla, siis sadan vuoden aikana, on surmattu enemmän kristittyjä, kuin siihen mennessä yhteensä.

        En ymmärrä moista hyväuskoisuutta ollenkaan!!!!

        Saattaa ihan muutaman vuoden sisällä alkaa tulemaan kristittyjä ruumiita Suomessakin.


      • Jeesus elää
        pikkusen rajaa tyhmä kirjoitti:

        Viestisi on perätön.

        Vanhan testamentin aikana, eikä uuden testamentin aikana ole ollut yhtään naispappia.

        Sen sijaan muissa seurakunnan tehtävissä naisilla on ollut aina merkittävä osa.

        Kysymys on siitä, että pappi on ollut alkukirkon aikana aina melko pian päätään lyhyempi marttyyri.

        Itse en mielelläni katsoisi alastonta naisen ruumistanauloilla lävistettynä ristillä. Entä sinä?

        Ihmiset ovat nukkuneet ruususen uneen. Kuvitellaan että kristityt saavat vapaina elää.

        Kuitenkin esimerkiksi 1900 luvulla, siis sadan vuoden aikana, on surmattu enemmän kristittyjä, kuin siihen mennessä yhteensä.

        En ymmärrä moista hyväuskoisuutta ollenkaan!!!!

        Saattaa ihan muutaman vuoden sisällä alkaa tulemaan kristittyjä ruumiita Suomessakin.

        SIIS: Vainot kohtaavat ensimmäiseksi seurakuntavastuussa olevia henkilöitä, siksi rakas veljemme Paavali rakasti naisia niin paljon, että vapautti naiset raskaasta pappeuden taakasta kokonaan, ja ikiajoiksi.
        Kiitos Jeesus!

        Nainen joka pyrkii papiksi, ei tunne läheskään riittävästi kristinuskon opetustoimeen liittyviä riskejä.


      • Tämä kaikille tiedok
        Jeesus elää kirjoitti:

        SIIS: Vainot kohtaavat ensimmäiseksi seurakuntavastuussa olevia henkilöitä, siksi rakas veljemme Paavali rakasti naisia niin paljon, että vapautti naiset raskaasta pappeuden taakasta kokonaan, ja ikiajoiksi.
        Kiitos Jeesus!

        Nainen joka pyrkii papiksi, ei tunne läheskään riittävästi kristinuskon opetustoimeen liittyviä riskejä.

        Vain itse piru väittää apostoli Paavalia sekoittajaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      16
      5028
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3675
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1947
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1913
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      47
      1836
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1590
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe