Yksiö vai kaksio ensiasunnoksi?

Neuvokaa viisaat

Yksin olen kotoa muuttamassa, keväällä valmistun. Vanhemmat lainaavat puolet, toisen puolen otan lainaa. Poikamiesvuosia on tarkoitus viettää vielä useampi vuosi mutta eihän sitä koskaan tiedä. Onko väliä ostaako ison yksiön hyvältä paikalta vai ison kaksion sivummalta, yhtä hyvin pitävät arvonsa?

10

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molempi tavallaaan

      Kumpikin hyvä, mutta jos ajattelet asuntoa enemmään pelkkänä asuntonasi ja et paljon vanhempiesikaan luona enää aio olla, niin ehkä silloin parempi olisi kaksio. Keskustan ulkpopuolella on todennäköisesti paremmat paikat lenkkeillä, ja hyviä pyöräteitä y.m.s. Isoja edullisiempia marketteja voi myös olla lähempänä. Jos joku kaveri tulee kauempaa niin on paremmin tilaa olla yötäkin.
      Jossain vaikkapa 60 neliön kaksiossa on kyllä hoitovastike selvästi isompi kuin 30 neliön yksiössä. Ja on keskustassa tietenkin baareja ja sen kaltaisia menopaikkoja lähempänä. Joku vähän pienempi 50 neliöin luokkaa oleva kaksiokin vois olla hyvä.

      • taloyhtiön kunto?

        Jos kaksion ostaa, pitää myös ottaa kunnolla selvää yhtiön kunnosta ja korjaustarpeista, ettei tule esim. putkiremppa ihan lähivuosina. Koska isossa kaksiossa putkirempan 700 €/m² voi tehdä 40 tonnia. Yksiössä pääsee puolet halvemmalla eli tuollaisen vaikutus vastikkeeseenkin on satasen pintaan = ei maailmanloppu.

        Kannattaa myös/erityisesti välttää taloja, joissa ei ole uskottavaa kunnossapitosunnitelmaa. "Ei tässä ennenkään remontteja ole tarvinnut tehdä" tarkoittaa 40-50 vuotiaassa talossa, että pian laukeaa joku paikka "yllättäen" käsiin ja sitten tuota hintaa tuleekin.



        Kauempana tulevaisuudessa, esim. 5-10 vuoden päässä odottelevista korjauksista ei niin kannata murehtia, koska

        a) et välttämättämättä enää asu talossa

        b) vaikka asuisitkin, niin palkkasi lienee silloin 30, 50, jopa 100 % nykyistä suurempi (tuppaa nousemaan reilusti inflaatiota nopeammin työuran alussa), joten pari satastakin/kk lisää maksettavaa hoituu ongelmitta

        Vrt. vuokralla tulee kanssa pari sataa/kk lisää kustannuksia vastaavassa ajassa, mutta se raha menee kokonaan kankkulan kaivoon. Omistusasunnon tapauksessa remontit nostavat arvoa, vaikkei niihin sijoitettua rahaa ihan 100 % takaisin saakaan. Mutta omistusasujat eivät uskottelekaan asumisen olevan ihan ilmaista. Suunnilleen kolmasosa kuukausittaisista asumismenoista katoaa, loput saa aikanaan takaisin (myyntihinnan nousu lainanlyhennykset = oman varallisuuden karttuminen).


    • Luki.

      Sinähän se olet itsellesi jo vastannut lauseella,yhtä hyvin pitävät arvonsa.

      No sanotaan näin ei pidä,lasku on alkanut ja asuntoihin ei pidä laittaa senttiäkään paitsi jos olet muuli,niin lainaa niin paljon että saat auton ja veneen ja mootori pyörän ostettua,ja sijoitus asunto vielä sen päälle.

      Niin ne muulit taaplaa.

      • Laupias.

        Huhhu

        Meinaat nuorta miestä opastaa?

        Valmistuu, ja jos ON työpaikka, niin ei kannata maksaa senttiäkään vuokraa.

        Jos uskoo Lukin lailla maailmanloppuun niin siinätapauksessa kannattaa asua vanhempien luona, jos mahdollista.

        Muussa tapauksessa.. No, mitä aikaisemmin ostat, sitä halvemmalla saat.


    • Luki.

      Sun kannattaa uskoa laupiaan tasoisia muuleja.

      Toisin sanoen kuuluisit ajoissa ostaneisiin he luulevat maailmanloppuvan,eli velkaa ei tarvitse edes maksaa loppuun.

      Näin ne muulit on kauppaa tehneet siihen asti he ovat lainansa kanssa päämärkänä.

    • Näin tehnyt

      Iso yksiö hyvältä paikalta, se on neuvoni. Kun sitten joskus pariudut mahtuu siihen avovaimo ja kun lapsi tulossa niin vasta sitten isompaan. Silloin asunto on maksettu, sen kun myy ei paljoa tarvitse ottaa velkaa kun lähiöön muuttaa.

    • Luki.

      Mutta muista edes se älä tee muuli lapsia, koska se periytyy sukupolvelta toiselle.

      • köyhyys periytyy

        kuten sinusta näkee


      • 55558888888889999999

        Hyvä se on jos positiivinen asenne periytyy. Minä en kyllä usko optimisti/pessimisti- asenteiden olevan periytyvää lajia. Katson näiden olevan opittuja tai kokemuksen kautta kehittyneitä suhtautumistapoja.


    • Niinpä niin..

      Sanoisin että 38 m2 kaksio on mukavampi kuin saman kokoinen yksiö. Toki sijainnillakin on merkityksensä. Asuin nuorempana 36 m2 yksiössä ja nykyisen vaimon kanssa muutettiin sitten 38m2 kaksioon joka oli paljon toimivampi ratkaisu kuin yksiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1220
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1149
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe