Hei, löysin luontaistuotekaupasta rauhoittavaksikin yrtiksi sanottua Ashwagandhaa eli rohtokoisoa ja ehdin käyttää sitä viikon. Sitten tuli tilanne, että tarvitsinkin opamoxia, mutta silläpä ei ollutkaan mitään vaikutusta. Lopetin rohtokoison käytön heti, mutta oapmoxin vaikutus ei silti ole palannut, vaikka aikaa on kulunut yli kolme viikkoa yrtin käytön lopettamisesta. Nyt tiedän, että tuolla yrtillä ja opamoxilla, tai ylipäätään rauhoittavilla, on toisensa kumoava vaikutus, mutta miten se voi vaikuttaa vieläkin ? Olin todella typerä, kun ajattelemattomuuttani rupesin sitä käyttämään. Tämä vain varoituksena muille. Olisi mukava kuulla muidenkin kokemuksia luontaistuotteiden ja rauhoittavien yhteiskäytöstä.
Luontaistuotteet ja opamox
Oranssi
21696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
oho... aika ikävää:( mulla on kaapissa pussillinen ashwagandha-jauhetta, mutta oli niin kamalan makuista, etten ole sitä käyttänyt. ootko varma, ettei sun toleranssi ole noussut opamoxin kanssa? itselläni menee 2-3 päivässä, kun ennen riitti 1 tai puolikas, eikä tunnu sen enempää tehoavan.
Kyllä se toleranssikin on varmasti noussut, mutta tuo oli niin selkeä muutos, kun viikon jauheen käytön jälkeen (otin kaks kertaa päivässä) ei ollenkaan vaikuttanu opamox, määrästä riippumatta. Selailin netistä enemmän tetoa tuosta jauheesta ja niin vain jossakin törmäsin tietoon, ettei saisi käyttää rauhoittavien kanssa, koska ovat toistensa antagonisteja ( http://fi.wikipedia.org/wiki/Antagonisti_(lääketiede) ) . Ihme juttu, ettei siitä ole tietoa siinä pakkauksessa. Sain vielä sellaisen esitelehtisenkin siittä, eikä siinäkään mainittu mitään.
No, jospa tämä tästä helpottaisi. Huomenna olen ollut viikon ottamatta yhtään opamoxia, mutta huomenna on sellainen tilanne, että on taas pakko ottaa. Pidähän peukkuja, että vaikutus olisi palautunut ;) Onneksi se oli pahan makuista sinun mielestä. Säästyit ikäviltä seurauksilta.