En ole kuullut, että kukaan olisi valittanut mistään kansalaisuuksista täällä? Phuketista olen lukenut useammankin jutun jossa joltain on mennyt hermot röyhkeiden ja huonokäytöksisten itänaapureitten takia, mutta onko heitä vielä Krabissa?
Minkä maan turisteja käy eniten Krabissa?
8
275
Vastaukset
- fhgjnvb
Oli ainakin tänä talvena,röyhkeitä olivat!!!
- herää! vastaus
Jos kuule venäläisistä vapaata lomapaikkaa etsit maailmassa, sitä saat etsiä pitkään.
Röyhkeydessä on perää, ei savua ilman tulta, mutta lomailussa on otettava huomioon myös se, että kaikissa turisteille tarkoitetuissa lomailupaikoissa maailmassa on myös muita turisteja, siitä et pääse mihinkään. Myös venäläisiä.
Totuttele siihen tai lopeta turistikohteissa lomaileminen kokonaan. Kun olet omalla lomallasi, miksi kiinnität huomiota muihin lomailijoihin, mitä heidän tekemisensä sulle kuuluu?
Hotellisi voit valita vasta paikanpäällä, varaamatta etukäteen, silloin näet tai voit vaikka kysyä keitä vieraita hotellissa asuu. Ravintolasi voi valita hotellisi ulkopuolelta, eikä tarvitse jonottaa muita "väärän maan kansalaisia" tai heidän etulujaan. Baarissa sun ei tarvitse keskustella kenenkään kanssa jos et sitä halua? En ymmärrä miten muiden turistien oleminen tai tekeminen liittyy sinuun?- fiksu on fiksu ulkom
No ainakin näiden lukemieni juttujen perusteella liittyy siinä mielessä, että jos olen tilannut aamupalan hotellilta ja sinne mennessäni kaikki ruoka on rohmuttu joidenkin pöytään ja henkilökunnalta on mennyt hermot ja lisää ruokaa ei ole tulossa.Siinä yksi esimerkki tai heidän tapansa kiilata jonojen eteen joka paikassa, mutta nämä on muiden kertomista jutuista. Itse en ole heihin vielä tässä muodossa törmännyt.
Toki suomalaisetkin osaa öykkäröidä ja joka kansasta löytyy niitä, mutta erityisesti phuketin kirjoituksista pistä nuo jutut silmään.
Ehkä he ei kaikki ole sitä ja loput häpee toistenkin puolesta heidän käytöstään kuten mekin monesti suomalaisten. - Turhaa kuumeilua
fiksu on fiksu ulkom kirjoitti:
No ainakin näiden lukemieni juttujen perusteella liittyy siinä mielessä, että jos olen tilannut aamupalan hotellilta ja sinne mennessäni kaikki ruoka on rohmuttu joidenkin pöytään ja henkilökunnalta on mennyt hermot ja lisää ruokaa ei ole tulossa.Siinä yksi esimerkki tai heidän tapansa kiilata jonojen eteen joka paikassa, mutta nämä on muiden kertomista jutuista. Itse en ole heihin vielä tässä muodossa törmännyt.
Toki suomalaisetkin osaa öykkäröidä ja joka kansasta löytyy niitä, mutta erityisesti phuketin kirjoituksista pistä nuo jutut silmään.
Ehkä he ei kaikki ole sitä ja loput häpee toistenkin puolesta heidän käytöstään kuten mekin monesti suomalaisten.kysyit
1. *jos olen tilannut aamupalan hotellilta ja sinne mennessäni kaikki ruoka on rohmuttu joidenkin pöytään*
vastaan
-jos olet tilannut aamupalan hotellilta, aamupalan tulet silloin saamaan, 100% varmuudella, hotelli on siitä vastuussa ja pitää sanansa. Itse en ole koskaan kuullut edes mainittavan, että KAIKKI RUOKA OLISI ROHMUTTU KENENKÄÄN PÖYTÄÄN, tuo on melkoinen huhupuhe.
kysyit
2. *henkilökunnalta on mennyt hermot*
vastaan
-mitä sillä asialla on tekemistä sinun kanssa?
kysyit
3. *ja lisää ruokaa ei ole tulossa*
vastaan
liittyy kohtaan 1, täysin sama vastaus.
On totta, että venäläisillä on huono maine ja siinä on jopa perääkin, mutta jos sulla ei ole omaa kokemusta siitä, sun ei kannata levitellä juorua siitä eteenpäin? Itse valitsen hotellini myös sen mukaan, millaisia asukkeja hotellin muut asukit ovat. Ihan samanlaisia öykkäreitä ovat kaikki "uusrikkaat", omia huonoja kokemuksia on myös englantilaisista, intialaisista, suomalaisista, norjalaisista, arabeista jne.
Sitä sun tuskin tarvitsee pelätä, että jäisit ilman aamiasta. Sitäpaitsi kehoitan sua valitsemaan ehdottomasti huoneen ilman aamiaista Thaimaassa. Aamiainen maksaa siellä n. 2-3€ ihan joka paikassa, eikä silloin ole sidottu hotellin aamiaisaikoihin, jotka yleensä loppuvat 10-11 viimeistään, eikä tarjonnan samanlaisuuteen, kun joka ikinen aamu voi itse valita täsmälleen sellaisen aamiaisen kuin kunakin ammuna haluaa, paikan voi valita missä haluaa, eikä ruoka lopu kesken. Silloin on helppo valita myös seuransa?
- w_444
Joistain vanhoista viesteistä olen saanut käsityksen että ruotsalaisia turisteja on paljon krabilla,en tiedä pitääkö vielä paikkansa
- Koh Lanta
Olin Koh Lannalla (Long Beach) 2 vkoa ja koko loman aikana huomasin vain yhden ryhmän venäläisiä rannalla ja nekin pelasivat siinä shakkia koko ajan :) ..eli ainakaan niistä ei ollut mitään haittaa :) ...suurin osa turisteista kuullosti olevan pohjoismaista, eniten ruotsalaisia.
- 25
Tässä ei ole nyt tarkoitus aloittaa mitään rasistista keskustelua vaan kyse on ihan käytöstavoista ulkomailla ja mihin asti jotain öykkäröintiä kukin jaksaa sietää lomallaan.
Mitkä on ne pelisäännöt millä kaikilla on hyvä olla? - Kaikkia sietävä
Yhdyn täysin mielipiteeseen turhaa kuumeilua. Itselläni on reissuilta erittäin huonot kokemukset ruotsalaisista ja saksalaisista, joten kaikkien maiden kansalaisista niitä öykkäröisijöitä löytyy. Viimeksi Langkawilla suomalaisista mahtailijoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181