meillä on 3vee yorkki. Vähän erillaista eroahdistusta minusta. Kun en ole kotona, ei liiku makuuhuoneesta minnekkään, pissaa myös omaan sänkyyn, eikä mene keittiöön syömään. Mies käyttää ulkona töiden jälkeen ja sinne ei suostu tekemään mitään. Joskus tulevat bussille vastaan ja pissaa heti kun olen saapunut paikalle. Kotona seuraa koko ajan,vessaan saan mennä rauhassa,sinnekkin tunki aina mukaan mutta sen olen saanut kitkettyä pois. En juurikaan huomioi koiraa ollenkaan, kuukauden olin etten nähnyt ollenkaan mutta siitä ei ollut mitään apua. Onko ehdotuksia mitä vielä voisi tehdä?
Apua ongelmaan
5
97
Vastaukset
Minkälaiseksi ihmiseksi kuvailisit itseäsi? Minkälaiseksi ihmiseksi kuvailisit miestäsi?
"Kun en ole kotona, ei liiku makuuhuoneesta minnekkään, pissaa myös omaan sänkyyn, eikä mene keittiöön syömään."
Koira on täysin yksin kotona tuota tehdessään?- dfgddgdgddgdgd
Olethan muistanut ensin kartoittaa ettei ole fyysistä vikaa.
Allensa petiin pissaaminen voi olla epileptistäkin. Meillä oli näin.
Ellei niin hae apua käytösongelmiin perehtyneeltä. :(
Millaiset lenkit ja muut puuhat? - canis.familiaris
Kyllä tuo on ell. tarkastuksen paikka
- Jessi80
Ei ole mitään fyysistä vikaa,leikkii ja riehuu kun olisi ihan pentu vielä.Kun minä annan ruoan niin syöksyy keittiöön kun raketti.Ruokahalun puutteesta ei ole puhettakaan. Nämä ongelmat ehkä juurtaa pentu aikaan kun asuin ulkomailla ja siellä pääsi melkein joka päivä mukaan joka paikkaan,toki sielläkin oli yksin myös.
- canis.familiaris
Jessi80 kirjoitti:
Ei ole mitään fyysistä vikaa,leikkii ja riehuu kun olisi ihan pentu vielä.Kun minä annan ruoan niin syöksyy keittiöön kun raketti.Ruokahalun puutteesta ei ole puhettakaan. Nämä ongelmat ehkä juurtaa pentu aikaan kun asuin ulkomailla ja siellä pääsi melkein joka päivä mukaan joka paikkaan,toki sielläkin oli yksin myös.
Sepä se...Voi olla ihan äkillisen muutoksen syy. Voisiko mies auttaa asiassa, ja ottaa hieman enemmän osaa koiran arkeen? Voisi hieman tasata koiraa.
"Nämä ongelmat ehkä juurtaa pentu aikaan kun asuin "
"pissaa myös omaan sänkyyn"
Tuosta vielä, että jos koira ei ole tottunut ns.miehen seuraan ilman, että olet paikalla, niin voi olla syy sen käytökseen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901935
- 1131043
- 102965
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20737- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28574Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481