Skanskan katot vuotaa

ongelmaon

Rivitaloyhtiön (uudeho) asunnoista 30 % on kärsinyt vakavista vesivuodoista. Sisäkatot pilalla. Kaikki katot täytyy uusia. Skansa ei suostu korvaamaan juuri mitään.

Onko muit aSkanska kärsijöit?

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kattto

      vaatikaa oikeuksianne.

    • Miten on?

      No ostimme 2002 uuden rivarin 30 asunnon yhtiöstä ja skanska moitteettomasti hoitanut ja korvannut kaiken. Parissa asunnossa oli katon eristevirheitä ja vettä tuli yläkerroksen katonläpi. Kaikki korjattiin heti. Joulukuussa viimeinen lopputarkastus ja skanska jo ennen sitäkin hoitanut asiansa. En tiedä teidän ongelmista. Johtuuko Talonyhtiön hallituksen ja puheenjohtajan saamattomuudesta vai oletteko omin päin ja varsinkin skanskan hyväksyttämältömilta yrityksiltä tilanneet korjaukset. Silloin nimittäin korjausvastuu on teidän ja Skanska ei suostu maksamaan. Takuu asioista on aina ensin sovittava rakennuttajan kanssa. Omin päin ei talonyhtiö voi tehdä korjauksia ja vaatia korvauksia. Skanskalla on kyllä 10 vuoden rakennevika vastuu ja velvollisuus korjata virheet mikäli ette itse ole sössineet jotain.

    • Luki.

      Monet on ostaneet olevinaan laatua , jos omistaa 2000 luvun viritelmän on ostanut huonoa laatua,2000 luvun taloista oli se minkäfirman tahansa tekemä on itku ja hampaiden kiristys monilla edessä.

      Eli on polkaistu p.askaan kirjaimellisesti,ja maksettu tyhjästä laadusta ja joutuu kärsimään kun meni päämärkänä ostamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe