Samsungilla otetut kuvat pitäisi saada muutettua esim. jpg muotoon. MIllä ohjelmalla? Kiitos ja kumarrus.
PNG Kuva
16
228
Vastaukset
- ynvWLF
mogrify -format jpg *.png
- h347
Eipä paljon auennu. Antakaa nyt joku ohjelman nimi! Pitääkö olla joku idiootti aina vastaamassa.
- ynvWLF
Siis ohjelman nimi on mogrify ja tuossa oli käyttöohje samassa.
http://www.imagemagick.org/www/binary-releases.html#windows
- ....................
No vaikka Irfan View, joka on ihan kuvankatselussakin valovuosia edellä jotain Windowsin omia kuvankatseluohjelmia:
http://www.irfanview.com/- Dippadaa
Ei kyllä onnistu tai sitten vaan oon niin paska. valitsin sen kuvan ja näyttää vaan jtn maisema kuvaa. mistä muutetaan kuvan muotoa tällä irfanviewillä?
- Helppoo on
Kuvan käsittely ohjelmalla saa!
- Dippadaa
picasa3 ei ainaka saa
- sdfgsdf
xnview onnistuu
- Dippadaa
Latasin ja ei näy, mikä kumma siinä on? Menee kohta hermot kun en saa kuvia näkyviin.
- Dippadaa
Ystäväni siis lähetti png kuvia ja minulla ne eivät näy, enkä saa millään muutettua niitä esim jpg muotoon.
- ynvWLF
Onko ne edes png kuvia tai kuvia ollenkaan? Linuxissa on sellainen ohjelma kuin file, joka nuuskii mikä tiedosto on kyseessä. Tiettävästi sen saa Windowsillekin.
- Dippadaa
ynvWLF kirjoitti:
Onko ne edes png kuvia tai kuvia ollenkaan? Linuxissa on sellainen ohjelma kuin file, joka nuuskii mikä tiedosto on kyseessä. Tiettävästi sen saa Windowsillekin.
Kyllä, tiedostona lukee PNG kuva. Minulla on se XnView ohjelma, mutta en ole varma miten sillä saa muutettua sen kuvan vaikka jpg.muotoon. Kokeilin jo kerran, mutta ei mitään muutosta. Tiedostossa lukee jpg. mutta kuva on samanlainen maisemahässäkkä.
- fehym,k
ilmaisohjelmat.fi
- Dippadaa
Varmasti löytyy sopiva ohjelma, mutta luulisin että edellä mianituillakin pystyisi jotain aikaan saamaan. Hermothan tässä palaa oikeasti. koko png muoto on ihan perseestä.
- Dippadaa
Juu ei onnistu vieläkään. Minkä takia se png kuva ei näy millään edellä mainituissa ohjelmissa?
- Dippadaa
Tarkemmin kun katsoin tiedosto tyyppiä sähköpostista, niin lukee default.png. Varmaan merkitystä että ei ole toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1762667- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182177Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee592052Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591434Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3641058