Hei,
Kun isoäidiltäni jää perintöä, jakajina on 4 sisarta. Yksi näistä sisarista olisi isäni, joka kuitenkin on jo kuollut. Minä olen ainut elossa oleva lapsi Suomessa.
Isälläni on Thaimaassa 2 täysi-ikäistä ottotytärtä. Käsittääkseni adoptio on laillinen ainakin Thaimaan lainsäädännön mukaan. En tiedä onko adoptio laillinen Suomessa.
Jos siskopuoleni ilmoittautuvat vaatimaan että mummin perinnön 1/4 osa täytyy jakaa isäni lasten kesken, mitkä on minun mahdollisuuteni kiistää asia? Onko riittävä jos isäni suomalaisessa virkatodistuksessa ei ole siskopuoliani mainittu? Osaisiko joku neuvoa?
Kiitos.
Kansainvälinen perintötilanne.
6
235
Vastaukset
- 2+1
Perukirjan sukuselvitykseen tarvitaan isästä katkeamaton virkatodistusketju 15-vuotiaasta isäsi kuolemaan asti. Jos isäsi vakinainen asuinpaikka on ollut Thaimaa, niin sieltä myös virkatodistus, jossa lapset sitten varmaankin näkyvät. Perimysoikeus heillä käsittääkseni on.
- Musta tuntuu
Kiitos kommentista,
Isäni muistaakseni piti vakituisen asuinpaikan aina Suomessa (kesät Suomessa kesämökillä), eikä suomalaisessa virkatodistuksessa siskopuoliani kyllä näy.
Jos Thaimaasta esitetään perunkirjoitukseen paikallista virkatodistusta, jossa siskopuoleni on ilmoitettu lapsiksi, niin tälläisen paperin saa sieltä kyllä ostamalla. Tulisin kyllä kiistämään sen, että adoptio olisi laillinen myös Suomessa siten että se oikeuttaisi perimään Suomesta. Kartoitan vaan mahdollisuuksiani ja siksi kyselen jos joku osaisi neuvoa.
Siskojeni suku (mukaan lukien isäni Thaimaalainen vaimo) sai aikoinaan kaiken Thaimaaseen isältäni jääneen huomattavan omaisuuden. Mutta veikkaan jos suku haistaa, että Suomesta olisi taas mahdollisesti jonki ndokumentin esittämällä tulossa lisää rahaa, niin ne ainakin yrittävät.
Mielestäni siskopuolillani ei ole enää edes moraalista perintöoikeutta, mutta heillä voi olla juridinen perintöoikeus. - 13+8
Musta tuntuu kirjoitti:
Kiitos kommentista,
Isäni muistaakseni piti vakituisen asuinpaikan aina Suomessa (kesät Suomessa kesämökillä), eikä suomalaisessa virkatodistuksessa siskopuoliani kyllä näy.
Jos Thaimaasta esitetään perunkirjoitukseen paikallista virkatodistusta, jossa siskopuoleni on ilmoitettu lapsiksi, niin tälläisen paperin saa sieltä kyllä ostamalla. Tulisin kyllä kiistämään sen, että adoptio olisi laillinen myös Suomessa siten että se oikeuttaisi perimään Suomesta. Kartoitan vaan mahdollisuuksiani ja siksi kyselen jos joku osaisi neuvoa.
Siskojeni suku (mukaan lukien isäni Thaimaalainen vaimo) sai aikoinaan kaiken Thaimaaseen isältäni jääneen huomattavan omaisuuden. Mutta veikkaan jos suku haistaa, että Suomesta olisi taas mahdollisesti jonki ndokumentin esittämällä tulossa lisää rahaa, niin ne ainakin yrittävät.
Mielestäni siskopuolillani ei ole enää edes moraalista perintöoikeutta, mutta heillä voi olla juridinen perintöoikeus.Jos vakinainen asuinpaikka on ollut Suomessa, niin ei tarvitse mitään thaimaalaista virkatodistusta. Isäsi olisi kaiken järjen mukaan pitänyt rekisteriöidä adoptio myös Suomessa, kun kerran täällä asui.
- 29
Eikö olisi mielenkiintoista esimerkiksi hyväksyä isäsi valinta ja tutustua
tyttöihin, tavallaan sisariasi ? Ihminen on arvokas.- Musta tuntuu
Kiitos myös tästä kommentista,
Olen kyllä hyväksynyt isäni kaikki ratkaisut. Olen myös osallistunut siskojeni kasvatukseen ja elämään, asuessani -90 luvulla Thaimaassa heidän luonaan. Olen muutama vuosi sitten viimeksi ollut heidän luonaan kylässä.
Asiat ja ihmiset kuitenkin muuttuvat ajan saatossa. Ajattelutapa tuossa maassa eroaa aika ajoin hyvin paljon meikäläisestä. Joskus voi ylittyä myös kohtuuden raja ja silloin asiat täytyy ottaa asioina.
Minulla on jo omiakin lapsia, joita minun on ajateltava.
- Lakisanoo
Thaimaalaisten ottolasten täytyy tehdä hakemus Helsingin hovioikeudelle adoption vahvistamisesta Suomessa. sen jälkeen, jos adoptio vahvistetaan Suomessa, heillä on perintöoikeus. Muussa tapauksessa ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475425Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612246Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181830Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171555
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301467Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5135881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se213963