Naispappi

Normaali ex

Katsoin ohjelman, ja täytyy sanoa että yksi asia kiinnitti kovasti huomioita. Marin meikit, kulmien rajaus ja mahdollinen hiusten värjäys.
Jotenkin en osaa ajatella hänen näkemystään lestadiolaisuudesta, ja sitä että hän kokee siihen kuuluvansa vaikka monin tavoin toimii vastoin liikkeen ideologiaa. Onko tarkoitus vain hajoittaa yhteisö tuolla salakavalalla konstilla? Itse punnitsin asioita irtaantuessani yhteisöstä, ja ehostaminen ym. On ok jos joku haluaa, mutta ei se siihen yhteisöön kuulu (vaikka enemmän ja enemmän nuoret harrastaakin).

Se tosin ei minua haittaa jos kaikki hajoaa, mielellään näkisin yhteisön hajoamisen, piirteet
On ollut vuosikymmeniä mutta milloin rytisee? Silloin pääsisivät kahlitut lampaat vapaiksi ilman että elämä pilataan ja suljetaan ulkopuolelle..

10

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hilimaaaa

      Taisivat kaikki olla meikattuja ja hiukset värjätty.. En sinänsä ihmettele, ois mullakin jos en ois enää vl! :D

      • TV valot

        TV kuvausta varten meikataan kaikki ohjelmassa esiintyvät erotukseetta, koska tv valoissa näyttäisivät muuten ihan haamuilta. Se on aika paljon kovempi meikkaus kuin tavallinen. Myös miehet meikataan. Se on ihan normi. Kyseesäs on ohjelma jossa olalan paikallana ja otetaan paljon lähikuvia.


    • Ilman muuta

      Kaikki toiminta, mikä hajottaa nykyistä pedofiili-vl-herätysliikettä, on tervetullutta.

      • cdslareorea

        Asiaa!


    • MissäSuvaitsevaisuus

      Huvittavaa että entinen vl täällä saarnaa lakia uskovaisille.... :-D

      • Raamatussa kyllä sanotaan; Nainen kaunistukoot miehensä edessä, koruin ja nenärenkain.
        Mikä siinä Sinua häiritsee?


      • Kesitas kirjoitti:

        Raamatussa kyllä sanotaan; Nainen kaunistukoot miehensä edessä, koruin ja nenärenkain.
        Mikä siinä Sinua häiritsee?

        Missä sanotaan? Vanhan testamentin säännöt eivät koskee kristittyjä.


      • rauhansanalainen kirjoitti:

        Missä sanotaan? Vanhan testamentin säännöt eivät koskee kristittyjä.

        Joh. 13:34

        Minä annan teille uuden käskyn: rakastakaa toisianne! Niin kuin minä olen rakastanut teitä, rakastakaa tekin toinen toistanne.


    • AloittajaJa

      Kyllä ex voi pohdiskella ideologiaa ja ymmärtää ulkopuolelta mikä liikkeen sisällä on sopivaa ja mikä ei. Vaikka olen ollut vapaa vuosikaudet, edelleenkin tutkin lestadiolaisuutta (muiden uskontojen ohessa) ja mietiskelen miten on ollut mahdollista tällaisen ryhmittymän syntymä ja niinkin tiukka ryhmäkuri.

    • Tämä_Mari_tai-

      taa nykyisin olla melko tuntematon persoona. Ei sitä kuuluisuutta kauan riitä, vuoden verran kun kieltää uskonsa ja sitten sitä joutuu unohduksiin eikä ole enää ympärillä mitään niin kuin ennen oli Jumalan valtakunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe