KALAT KUOLEE!!! HELP

helmefisu

Kaloja kuolee koko ajan, ei vanhuuteen koska piene ja nuoret kalat kuolee! Lähinnä platyt, neoontetrat tosi hyvin pärjännyt (kuollut ehkä 1-2) Vesi arvot kohdallaan. Mitä teen?

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jakke.

      Kerrotko ne vesi arvot niin katsotaan onko ne kohdillaan?

    • Jakke.

      Laita nyt vähän vesi arvoja että voimme neuvoa. Ph, kh, gh, nitraatti nitriitti ja veden lämpö näin aluksi. Jos sulla olisi kaikki arvot kohdillaan sulla ei olisi ongelmaa eikä sun tarvisi kysellä apua. Onko akvaario kauan ollut toiminnassa ja onko kypsytys tehty ohjeiden mukaan.

      Esim. platyille ja neontetroille pitää olla ihan erilainen vesi joten niitä ei voi samassa akvaariossa pitää niin että molemmat voisivat hyvin.

      Platy pitää olla kovassa vedessä kun taas neontetra pitää olla pehmeässä vedessä eikä pH myöskään ole kaloilla sama.

      Kun kysyt mitä teen niin kerro meille mitä olet tähän mennessä tehnyt ja kerro ne vesi arvot mitkä toivottavasti olet mitannut.

    • Karosha

      Yhdyn kaikessa yllä olevaan tekstiin ^

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe