Mitä siman tekemiseen 10 litraan tarvitaan? Eikö käsittääikseni siihen tarvítse paketin fariini sokeria 10 litraa vettä rusinoita oman käden 3 sitruuna puristettuna mukaan? Mutta tarvitseeko siihen hunajaa sekä hiivaa?
Vastaukset 7
- oon sun fb frendi
siihen ei tarvitse muuta kuin ihmisjärkeä rakas..
- datis_julle98
Täh? Mitä tarkoitat tolla ?
Itse netistä parempi ohje, mutta perustaltaaan lienee jotakuinkin 10l vettä 1kg sokeri 0,5kg fariinia, tuorehiivaa pari-kolme tl ja sitruunaa enkä vähän vähemmän kuin 3 kpl. Ohje on päästäni 20 vuoden takaa, joten löydät helposti "oikeamman."
Itselläni vappuna syntpvvä.- Juhani A.
Perinteiseen simaan ei kuulu mitään etelänhedelmiä kuten sitruunaa. Kunnon perinteinen sima tehdään hunajasta ja on maultaan paljon makeampaa kuin kaupassa siman nimellä myytävät juomat.
- Surtis
Sitruunan lisäksi voi kokeilla jotain muuta sitrushedelmää. Viime vuonna teimme greipistä, tuli mukavan lonkeroisa maku. Sitä ennen verigreippi, siitä ei tullut tarpeeksi makua. Nyt pitäis tehdä greippi/lime-sima.
- Simaasd
Ohje siman valmistukseen http://vappu.org/sima/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6071561Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44847Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl478728Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12681- 44624
- 40590
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29548Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510- 29498
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160484