Häpeän sitä, että haluni ovat paljon suuremmat kuin mieheni. Mieheni mielestä rakastelu ei ole ollenkaan tärkeää, mikä saa minut häpeämään omia ajatuksiani rakastelusta. Mielestäni rakastelu on parhaimmillaan ihana tapa kertoa toiselle tunteidensa syvyydestä, antaa ja saada nautintoa sekä kokea yhteyttä.
Häpeän sitä, etten kerta kaikkiaan pysty hillitsemään itseäni ollessani hänen seurassaan. Haluan koskettaa häntä, tulla aivan lähelle ja tuntea hänet vasten kehoani. Roikun hänessä kiinni, koska se tuntuu niin hyvältä, suorastaan kerjään hellyyttä ja kosketusta. Jälkeenpäin häpeän epätoivoisuuttani.
Ajattelen rakastelua hänen kanssaan joka päivä, enkä vain voi sille mitään. Ja kun sitten etsin hetken helpotusta sivelemällä itseäni, häpeän sitäkin suunnattomasti, koska se tuntuu väärältä. Joskus itseni tyydyttäminen jopa pahentaa tilannetta - halut tuntuvat kasvavan entisestään, niin kuin nälkä kasvaa syödessä.
Kunpa kaikki haluni vain kuolisivat pois. Silloin olo tuntuisi paljon helpommalta, ei tarvitsisi kärsiä himojen orjuudesta. Olen usein miettinyt, miten voisin tappaa haluni ja keskittyä fantasioiden sijaan muihin asioihin. Olen käyttänyt e-pillereitä (monia eri merkkejä), mutta ne eivät ole laannuttaneet halujani. Toivon todella, että tulisin toimeen yhtä vähällä intiimillä läheisyydellä kuin mieheni.
Rakastan miestäni syvästi. Tunnen, että olemme toisiamme varten ja että hän on suurin lahja, minkä olen saanut. Hänen kanssaan tunnen eläväni. Tiedän, että hän välittää minusta ja rakastaa minua, koska on sanonut niin ja osoittaa sen muilla keinoin. Tämä häpeä on kuitenkin raskas kantaa.
Mahtaako kenelläkään olla samantyyppisiä kokemuksia? Millaisia keinoja olette käyttäneet häpeän voittamiseksi? Entä halujen tappamiseksi?
Häpeän halujani
5
1116
Vastaukset
Jotkut uskovaisiksi itsensä luokittelevat häpeävät maallisia ja myös seksuaalisia halujaan.Totuus kuitenkin on että kukaan ihminen ei ole niistä vapaa.
Ne ovat hyvin luonnollisia asioita joita tulee yhdessä tyydyttää.Ellei sitten ole tehnyt selibaattilupausta tai muuten itse halua.
Hankala tilanne sinulla mutta missään nimessä älä häpeä halujasi.Teidän olisi kait syytä puhua keskenään.
Monet asiat koetaan sukupuolisidonnaisina.Patriarkaaliset asenteet ovat nykymaailmassakin esillä.Voisit myös ehkä tutkailla mistä kosketuksentarve juontaa itsessäsi.itsetutkiskelua siinä rinnalla.Ihmisillä on kuitenkin erilaiset seksuaaliset ja emotionaaliset ja muut fyysiset tarpeet.Toivotaan että teille aika näyttää ne mitkä teille sopivat.Muista etä parisuhde on joustamista mutta onnetonkaan ei tarvitse olla.Keskustelkaa rehellisesti ja avoimesti asioita ja molempien toiveistanne ja miettikään voitteko itse jossain asiassa joustaa toisen hyväksi.- ehkävieläjoskus
Olen ollut saman lainen kuin sinä mutta usko pois kun sinut riittävän monta kertaa torjutaan ne halut kuolee ja kun miehesi sinua parinviikon päästä itse lähestyy et enään tunne sitä himoa. Mutta älä huoli minä siedin selityksiä rankoista työpäivistä,nuhasta ja pään särystä vuosia ennenkuin näin kävi.
Jos nyt näkisin miehesi en voisi kuin hymyillä ensin valitetaan kun on liian usein ja sitten ihmetellään että mikäs ne kintut nyt solmuun pisti. - 121931
Anteeksi vanha viesti joo, mutta toivottavasti ap käy vielä lukemassa tätä palstaa. Lienisiköhän miehesi aseksuuali? Heillä kun ei ole seksuaalisia tuntemuksia tai haluja. Sinun halusi sen sijaan ovat normaaleja, turha niitä on hävetä. Elämme sitä paitsi 2000-lukua, emmekä mitään 1800-lukua, jolloin vähän kaikkea ja etenkin seksuualisuutta hävettiin.
- 14+18
Ex-miehelläni on tosi pienet halut. En häntä siitä syytellyt. En oikein tajunnut tilannetta. Ajattelin, että oli väsynyt töistä jne. Yritin ja tein kaikkeni. Ajattelin, että minussa on vikaa. Lopulta hän kertoi, ettei seksi ole hänelle niin tärkeää. Minulla on aina ollut iso läheisyyde tarve ja hyvät seksihalut.
Olen nyt sinkku ja haluja on, muttei kohdetta ja mahdollisuuksia elämäntilanteesta johtuen. Turhauttavaa. En harrasta yhden illan juttuja. Aiemin kun olen tapaillut miehiä ovat he olleet iloisia haluistani ja seksipuoli on sujunut . Toistaalta ymmärrän, että voin olla myös pelottava. Olen ihan tavisoloinen kiltti nainen, joten villi puoleni on yllättänyt välillä miehet. Kyse ei ole pelkästä seksistä. Olen nyt tajunnut, että miehiä ahdistaa se jos ihastun ja osoitan aika suoraan sen eli haluaisin kovasti pussailla, halata jne. Kokevat kai tarrautumisena. Tykkään vaan arjen keskellä kosketella, eikä vain illalla sängyssä.- 7 + 6
Toi ei olis ongelma mutta et osaa kuunnella toista niin se on. Menet vain kuin höyryjuna omaa juttuasi. Vastenmielistä. t. Nainen joka taas häpeää halujaan mutta osaa kuunnella miestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1352379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752