Nova jutussa tuli tuomiot.Ihmetyttää se, että Tapsa on ollut tuollaisten rikollisesten kanssa tekemisissä. He ovat jo aikaisemmin saaneet tuomioita touhuistaan.
Itse en olisi tuollaisten kanssa missään tekemisissä. Mutta ehkä samankaltaisuus vetää ihmisiä puoleensa. En oikein muutakaan selitystä keksi.
Nova
11
213
Vastaukset
Arto Merisalo on ollut Tapsan kaveri jo paljon ennen näitä Nova- kohuja. Artohan toimi yhteenikaan Tapsan autonkuljettajanakin keikoilla. Tosiystävä ei hylkää kaveriaan vaikeina hetkinä . Tapsa jaarto ovat edelleen ystäviä ja varmasti tulevat olemaankin. Ei Tapsa ole sellanen että pelkäis niin oman maineensa puolesta että jättäis kaverinsa jos/kun tämä joutuu linnaan.
Mun mielestä tuo Merisalon 6 vuoden ehdoton vankilatuomio on ihan älytön, kun raiskauksista, pahoinpitelyistä, väkivaltarikoksista, rattijuoppoudesta, yms saa vain sakkoja tai korkeintaan pari vuotta ehdollista.
Tässä taannoin se yks hyypiökin joka suojatiellä ajoi naisen kuoliaaksi autolla sai 400 euron sakot eikä muuta rangaistusta.
Eihän se Merisalo edes itselleen niitä rahoja haalinut vaan antoi muille.- ole jo hiljaa !
Oliskohan nyt Justiinalla aika pitää suunsa kiinni. Alkaa tulla niin tyhmää juttua rikollisuudesta, että taidat olla itsekin mukana noissa kuvioissa.
Ainakin ihan helvetin kakara sinä olet !
- Ei moraalia
Niin, tosiystävä ei hylkää. Merisalo antoi yli 180 000 Tapsalle konserttikiertueeseen.
Ja kukahan ne rahat loppujen lopuksi maksaa? On turha haukkua jotain oopperaa ja laulajia kuinka elämä on helppoa. Tapsa sai aika tuen vastineetta. Kukahan se helppoa elämää on elänyt? - Gilla*
180 000 on vain pieni suolaraha kun vertaa millaisia määriä oopperantukemiseen syydetään vuosittain.
- trrrrrryr
Yhdelle oopperalaulajalle?
- Narsismi kukkii?
Aihetta sivuten:
Täällä on käyty keskustelua Tapsuliinin mahdollisesta narsismista mutta enpä loppujen lopuksi tiedä kuka tällä palstalla lienee se suurin narsisti.....
Nimimerkki "justiinax" Liinilä on aina kuin perseeseen ammuttu karhu kun joku uskaltaa heittää poikkipuolisen sanan Tapsuliinista ja vastaavasti kuin hunajaa saanut karhuemo kun joku ylistää Kansantaiteilijaa. Vastaavasti toinen nimimerkki "Gilla*" Tähti-Liinilä tekee sitä samaa ja pitää itseään vielä jonain tähtenä! Kuten tässäkin käydystä keskustelusta todistettavasti näkyy....
"Narsismi on persoonallisuushäiriö. Häiriölle on tyypillistä erilaiset suuruuskuvitelmat, voimakas ihailun tarve ja empatian vähäisyys. Häiriöstä kärsivä kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun,on kateellinen tai ylimielinen.
Narsismi ilmenee sosiaalisessa käyttäytymisessä, ja ihmiseltä puuttuvat tietyt hillitsevät mekanismit, esimerkiksi syyllisyyden- ja häpeäntunteet. Hän ei kykene myöntämään epäonnistumista." - NiinOnAinaOllut
Wikipediassa http://fi.wikipedia.org/wiki/Jippu kerrotaan, että Jipun isä on oopperalaulaja Jorma Elorinne. Iltalehdessä http://www.iltalehti.fi/viihde/2012041915474315_vi.shtml Jippu kertoo Merisaloista:
"Jippu on nuorena asunut Merisaloilla useamman vuoden.
- Tämä on aivan järkyttävä asia. Sydämeni murtuu, kun ajattelen sitä. Merisalot ovat kasvattaneet ja pelastaneet minut. He ovat perheeni, ja rakastan heitä, Jippu sanoi Iltalehdelle."
Hyvät ihmiset, ymmärtäkää ja uskokaa, että harvat meistä ovat läpeensä hyviä tai läpeensä pahoja. Sitä ei ole Tapani Kansa, ei Arto Merisalokaan, tuskin Jippukaan tai Jorma Elorinne. Tämän todettuani mieltäni jää askarruttamaan se, miksi Jippu ei ole voinut asua vanhempiensa luona. - hmmmm....
Sijaiskotiin sijoittamisella saattaa olal esim. sellaiset syyt ,että jos vaikka jipun biologisilla vanhemmilla oli jotain päihdeongelmia tms. etteivät pystyneet huolehtimaan lapsestaan.
Minusta tuo Arto Merisalo vaikuttaa jotenkin suoraselkäiseltä tyypiltä tuosta nova kohusta huolimatta. Nyt kun he saivat vedota siihen miksi heidät pitäisi päästää vapaaksi siihen asti kunnes asiaa käsitellään hovioikeudessa, niin Merisalo ei mitään ihme selityksiä sepittänyt, vaan oli vain todennut ,että olisi helpompi valmistautua hovioikeudenkäyntiin jos saisi olla vapaana, mutta se Tapani Ylisaunamäkihän oli keksinyt ihan ihme selityksiä ja vedonnut mm. ikäänsä, terveyteensä, asemaansa , että hänet vapautettaisiin. - Ylpito hei!
Miksi täällä ei puututa ja poisteta viestejä jotka eivät liity Tapani Kansan musiikkiin. Miten joku Jippu ja hänen asumisensa liittyvät Tapsaan?
Jos jostain Jorma Hynnisestä kirjoittaisi, ylläoito poistaisi sen viestin heti. - tadaa!!!
Älkää syyttäkö turhista ! Ei Tapsa Kansa ollut tehnyt mitään väärä tässä Nova- jutussa. Isojen konserttikiertueiden järjestäminen suomessa on tuhottoman kallista. Tuskin kukaan laulaja kieltäytyisi siitä jos joku taho tarjoutuu sponsoroimaan kiertuetta isolla summalla. Tuskin kukaan laulaja ryhtyisi myöskään selvittämään, että onko sponsoroiva firma veloissa ja jos on niin miten suurissa .
- Tadaa Tadaa vaan
Kyllä roiston roiston löytää ja tunnistaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760