Nova

Ei moraalia

Nova jutussa tuli tuomiot.Ihmetyttää se, että Tapsa on ollut tuollaisten rikollisesten kanssa tekemisissä. He ovat jo aikaisemmin saaneet tuomioita touhuistaan.
Itse en olisi tuollaisten kanssa missään tekemisissä. Mutta ehkä samankaltaisuus vetää ihmisiä puoleensa. En oikein muutakaan selitystä keksi.

11

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arto Merisalo on ollut Tapsan kaveri jo paljon ennen näitä Nova- kohuja. Artohan toimi yhteenikaan Tapsan autonkuljettajanakin keikoilla. Tosiystävä ei hylkää kaveriaan vaikeina hetkinä . Tapsa jaarto ovat edelleen ystäviä ja varmasti tulevat olemaankin. Ei Tapsa ole sellanen että pelkäis niin oman maineensa puolesta että jättäis kaverinsa jos/kun tämä joutuu linnaan.

      Mun mielestä tuo Merisalon 6 vuoden ehdoton vankilatuomio on ihan älytön, kun raiskauksista, pahoinpitelyistä, väkivaltarikoksista, rattijuoppoudesta, yms saa vain sakkoja tai korkeintaan pari vuotta ehdollista.
      Tässä taannoin se yks hyypiökin joka suojatiellä ajoi naisen kuoliaaksi autolla sai 400 euron sakot eikä muuta rangaistusta.
      Eihän se Merisalo edes itselleen niitä rahoja haalinut vaan antoi muille.

      • ole jo hiljaa !

        Oliskohan nyt Justiinalla aika pitää suunsa kiinni. Alkaa tulla niin tyhmää juttua rikollisuudesta, että taidat olla itsekin mukana noissa kuvioissa.

        Ainakin ihan helvetin kakara sinä olet !


    • Ei moraalia

      Niin, tosiystävä ei hylkää. Merisalo antoi yli 180 000 Tapsalle konserttikiertueeseen.
      Ja kukahan ne rahat loppujen lopuksi maksaa? On turha haukkua jotain oopperaa ja laulajia kuinka elämä on helppoa. Tapsa sai aika tuen vastineetta. Kukahan se helppoa elämää on elänyt?

    • Gilla*

      180 000 on vain pieni suolaraha kun vertaa millaisia määriä oopperantukemiseen syydetään vuosittain.

    • trrrrrryr

      Yhdelle oopperalaulajalle?

    • Narsismi kukkii?

      Aihetta sivuten:
      Täällä on käyty keskustelua Tapsuliinin mahdollisesta narsismista mutta enpä loppujen lopuksi tiedä kuka tällä palstalla lienee se suurin narsisti.....
      Nimimerkki "justiinax" Liinilä on aina kuin perseeseen ammuttu karhu kun joku uskaltaa heittää poikkipuolisen sanan Tapsuliinista ja vastaavasti kuin hunajaa saanut karhuemo kun joku ylistää Kansantaiteilijaa. Vastaavasti toinen nimimerkki "Gilla*" Tähti-Liinilä tekee sitä samaa ja pitää itseään vielä jonain tähtenä! Kuten tässäkin käydystä keskustelusta todistettavasti näkyy....

      "Narsismi on persoonallisuushäiriö. Häiriölle on tyypillistä erilaiset suuruuskuvitelmat, voimakas ihailun tarve ja empatian vähäisyys. Häiriöstä kärsivä kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun,on kateellinen tai ylimielinen.
      Narsismi ilmenee sosiaalisessa käyttäytymisessä, ja ihmiseltä puuttuvat tietyt hillitsevät mekanismit, esimerkiksi syyllisyyden- ja häpeäntunteet. Hän ei kykene myöntämään epäonnistumista."

    • NiinOnAinaOllut

      Wikipediassa http://fi.wikipedia.org/wiki/Jippu kerrotaan, että Jipun isä on oopperalaulaja Jorma Elorinne. Iltalehdessä http://www.iltalehti.fi/viihde/2012041915474315_vi.shtml Jippu kertoo Merisaloista:

      "Jippu on nuorena asunut Merisaloilla useamman vuoden.

      - Tämä on aivan järkyttävä asia. Sydämeni murtuu, kun ajattelen sitä. Merisalot ovat kasvattaneet ja pelastaneet minut. He ovat perheeni, ja rakastan heitä, Jippu sanoi Iltalehdelle."

      Hyvät ihmiset, ymmärtäkää ja uskokaa, että harvat meistä ovat läpeensä hyviä tai läpeensä pahoja. Sitä ei ole Tapani Kansa, ei Arto Merisalokaan, tuskin Jippukaan tai Jorma Elorinne. Tämän todettuani mieltäni jää askarruttamaan se, miksi Jippu ei ole voinut asua vanhempiensa luona.

    • hmmmm....

      Sijaiskotiin sijoittamisella saattaa olal esim. sellaiset syyt ,että jos vaikka jipun biologisilla vanhemmilla oli jotain päihdeongelmia tms. etteivät pystyneet huolehtimaan lapsestaan.

      Minusta tuo Arto Merisalo vaikuttaa jotenkin suoraselkäiseltä tyypiltä tuosta nova kohusta huolimatta. Nyt kun he saivat vedota siihen miksi heidät pitäisi päästää vapaaksi siihen asti kunnes asiaa käsitellään hovioikeudessa, niin Merisalo ei mitään ihme selityksiä sepittänyt, vaan oli vain todennut ,että olisi helpompi valmistautua hovioikeudenkäyntiin jos saisi olla vapaana, mutta se Tapani Ylisaunamäkihän oli keksinyt ihan ihme selityksiä ja vedonnut mm. ikäänsä, terveyteensä, asemaansa , että hänet vapautettaisiin.

    • Ylpito hei!

      Miksi täällä ei puututa ja poisteta viestejä jotka eivät liity Tapani Kansan musiikkiin. Miten joku Jippu ja hänen asumisensa liittyvät Tapsaan?
      Jos jostain Jorma Hynnisestä kirjoittaisi, ylläoito poistaisi sen viestin heti.

    • tadaa!!!

      Älkää syyttäkö turhista ! Ei Tapsa Kansa ollut tehnyt mitään väärä tässä Nova- jutussa. Isojen konserttikiertueiden järjestäminen suomessa on tuhottoman kallista. Tuskin kukaan laulaja kieltäytyisi siitä jos joku taho tarjoutuu sponsoroimaan kiertuetta isolla summalla. Tuskin kukaan laulaja ryhtyisi myöskään selvittämään, että onko sponsoroiva firma veloissa ja jos on niin miten suurissa .

    • Tadaa Tadaa vaan

      Kyllä roiston roiston löytää ja tunnistaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      136
      2031
    2. 121
      1425
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      326
      1187
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1170
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1122
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      0
      1112
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1099
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1079
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      947
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      935
    Aihe