Uretaanilevyä kivijalkaan

Milläkiinni

Vanhan talon betonikivijalkaa ei ole aikanaan mitenkään eristetty, joten laatalla oleva lattia on ulkoseinän vieriltä tosi kylmä talvella. rakennusliikkeestä suosittelivat uretaanilevyeristettä sokkelin ulkopintaan niin että alapää yltää kivijalasta lähtevään routaeristeeseen. Onko tuo kiinnitys paras tehdä uretaanovaahdolla ja pitääkö laittaa uretaanilevy vai riittäisikö samanvahvuinen (50-70mm) styrox?

6

2519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      eristeeksi käy esim vuorivilla joka kiinnitetään laastilla ja ruuvi ankkurein.
      50cm maan alle ja alaohjauspuuhun saakka. pintaan verkko ja rappaus.
      katso virallinen esimerkki esim. parocin sivuilta. laatan pitää hengittää ulospäin, joten kiinteä eps tai uretaani ei ole kaiken paras ratkaisu..villa hengittää ylöspäin aina alaohjauspuun katkoon saakka. jo 5cm eristettä tekee nurkat lämpimiksi.

    • xdf49+

      Siis mitä!?, vuorivillaa kivijalkaan ulkopuolelle, entäs kun tulee vesisade? Sun kansii laittaa paristot lataukseen.

      • minävaantaas

        kyllä, luit aivan oikein. vesisade ei vaikuta oikein valitun eristeen toimintaan, sillä kaikki eristeet pitää pinnoittaa sokkelissa oikein. sadevesien ohjaus pitää olla poispäin seiniltä, mikään eriste ei kestä ikuisesti maassa jossa liikaa kosteutta.
        maanpinnan alla voi halutessaan käyttää isodrania jos laatassa kosteusongelma,
        kuitenkaan mikään eriste ei pelasta laattaa ja rakenteita ellei salaojat ja maa aines ole kunnossa. näitä ohjeita kannattaa ja pitääkin kysyä rakennesuunnittelijoilta ja rakennusinsseiltä, jotka ovat alalla töissä, eikä höpötä täällä omiaan.


    • xdff490+

      Yllätyn vain, kun en ole koskaan nähnyt villoja kivijalan ulkopuolella, en uusissa enkä korjatuissa rakennuksissa, en minkäänlaisissa rakennuksissa. Olisi kiva nähdä tuollainen villa-kivijalka, mistäköhän löytyisi?

      • roiskerappari<<<<<

        Jos olet nopea, voit nähdä sen villan korjausrakennusaikana. Rappauksen takaa et tietenkään sitä näe.


      • Saituri eläkeläinen
        roiskerappari<<<<< kirjoitti:

        Jos olet nopea, voit nähdä sen villan korjausrakennusaikana. Rappauksen takaa et tietenkään sitä näe.

        Minä puolestani laitoin 70 luvun rivitaloon (ei räystäitä) sokkeliin Finfoami tyyppisen levyn ensin syrjälleen petonia vasten ja sitten soraa perään painamaan levyn kiinni. Syrjälleen siksi että sain yläreunan mahdollisimman ylös pintasoraan saakka.
        En laittanut mitään liimoja siksi että väliin jäisi luonnostaan pieni rako hengittämään. Uretaanilevyä laitoin siksi, että siinä on tuo puolipontti jolloin levyn kutistuminen ei tee rakoa levyjen välille koska kaikki myovi kutistuu ja styroksi vielä enemmän.
        Tietysti levyn yläreunaan pitäisi laittaa joku peltisuojus pienellä ilmaraolla ja sitten yläreuna ehkä tiivistää.

        Sitten laitoin nuukuuttani vaakatasoon 2 x styrox levyn limittäin ja taas santaa päälle, eli ulospän 1 metrin etäisyydelle ja siihen vielä luonnonkivetys suojapeitteen päälle. Petonilla olisi pitänyt suojata ja kiinnitää niin ei roskat sitten nousisi väleistä ylös. Vähältä jäi kesken kun tuli ostaja kämpälle.

        Uskokaa tai älkää., mutta talven kokemuksella lattiat lämpesivät ja sisälämpö tasaantui koko kämpässä todella hienolla tavalla. Pystysuorassa oleva levy estää kylmän menon lattian alle ja vaakasuora levy laajentaa maalämmön leveyttä talon alla.
        Harva tämän ymmärtää ja uskoo, mutta naapurille älä puhu ollenkaa kun ovat vuosikymmenet villasukillä pärjänneet, kukkapenkitkin pitää uusia. Ei meinannut rakennustarkastajakaan uskoa mutta oli pakko kun otti kengät pois jaloistaan.

        Kannattaa mennä myös vaikka Finfoamin nettisivuille sillä sieltä löytynee valmiiksi pinnoitettua levyä sokkelin jatkeeksi ja myös kiinnitystapoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7726
    2. 108
      5921
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2918
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe