Egyptin bakteerikanta

bakteeri

Täällä paljon varoitellaan bakteerikannasta. Onko paljon pahempi verrattuna esim.Thaimaahan? Onko tässä mukana ylihysterisointia vai onko tosiaan asia vakava?

Ole lomaillut useasti Thaimaassa ja en ole koskaan saanut vatsatautia.

16

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      Täällä asiaa mustamaalaavat ne, jotka eivät ole koskaan Egyptissä käyneet eikä ole siihen varaakaan. Mutta joita muiden kehuskelu sapettaa suunnattomasti.

      • horlomhuu

        Vaihda nyt jo levyä. ...jotka eivät ole käyneet / eikä varaa... muitakin virkkeitä on suomen kielessä.


    • Käsihygienisti

      Olen käynyt kolmesti Egyptissä eikä mahatauti ole saanut. Mieheni on kahdella reissulla sen saanut mutta todennäköisesti se on tullut ekalla kerralla aamiaispöydän kylmistä nakeista (edellisenä iltana niitä oli tarjoiltu lämpimänä) ja toisen kerran retkipaketin keitetystä kananmunasta. (Tosin arvailuahan nuokin ovat).

      Suosittelen aloittamaan 2 viikkoa ennen Egyptiin lähtöä maitohappobakteerin syönnin ja paikan päällä ottamaan tupla annoksen, tällä mieheni välttyi kolmannen vatsataudin.

      Huolellinen käsihygienia, etenkin niiden egyptin puntien koskettelun jälkeen. Itse käytän ehkä liiankin ahkerasti käsidesiä.

      Sit tietenkin kannattaa katsoa mitä pistää suuhunsa, mutta yleisesti tautihan ei tule ruuasta vaan huonosta käsihygieniasta.

      Bakteerikantahan on joka maassa omansa, niin meillä täällä Suomessakin.

    • äitix2

      Me syötiin maitohappobakteereita ennen reissua ja matkan aikana. Emme saaneet tautia, edes lapsemme joka tonki maasta "aarteita". Pesimme kädet yhtä usein kuin kotona eli vessareissun ja syömisen yhteydessä. Käsidesiä emme jaksaneet ekan-tokan päivän jälkeen lotrata.

    • äitiäiti

      Se riski on niin suuri etten enää sinne ketään suosittele menemään. Kaksi kertaa ollut ja aina 3 päivää sängyssä viikon lomasta. Meidän bussissa oli lähes puolet jossain taudissa. Täyttä kakkaa tu erilainen bakteerikanta höpötys. Siellä vaan on paskaista, ja hygieniasta ei huolehdita.

      • jokainen tavallaan

        Kuulostaa siltä, että syöt hotellin ruokaa, joka lojuu tarjolla pitkään ja lisää vanhan päälle kuten täällä meilläkin. Menen aina paikallisten paikkaan syömään, siellä vaihtuu ruoka. Ei haittaa, vaikka kananmunakin tulee kuorittuna, keittiö on ulkona ja aasinpaskat pihalla. Kerran oli aamulla ripuli, mutta syynä oli ed. illan oluen juonti. Mahani ei Suomessakaan kestä olutta.


      • Kakka tekee kepposen

        Älä syö kakkaa!


    • 456678

      Ihan täyttä puppua! Erilainen bakteerikanta voi häiritä ruuansulatusta, aiheuttaa pöhötystä, ilmavaivoja jne, muttei se aiheuta kuumetta, oksentelua eikä polttavaa ripulia! Ne aiheutuvat paskaisuudesta. Hyvät ihmiset tuota bakteerikantanlässytystä...

    • näinon

      Helmikuussa olimme 5 henk Sharmissa ja kukaan meistä ei mahatautia saanut. Idoformia söimme ennen matkaa ja matkan aikana, käsidesiä käytimme aina kun koskimme rahaan ja ennen ruokailua. Käsihygienia on tärkeetä.
      Meillä oli ihana matka!

    • defaktodefakto

      Älkääs nyt lässyttäkö. Bakteerikanta= Paskanen maa näin karusti sanottuna.

      Paskamaa, ei kaupallista potenttiaalia. Antakaa rättipäiden hillua rauhassa siellä paskan keskellä.

    • Näin on

      Oikeastaan kyse ei ole siitä, missä maassa bakteerikanta on "pahin", vaan siitä, mikä meille on ikävin. Kas kun eri paikoissa on erilaiset bakteerikannat, mutta sama kanta vaikuttaa erilailla eri paikkojen kantoihin tottuneisiin.

      Eikä sillä bakteerikannalla ole niin kauheasti väliä. Jos oma hygienia on hyvä, ei bakteerikannalla ole vaikutusta. Suurin osa sairastumisista kun on ihan omaa syytä.

    • Ali Pappa

      Hieno lomamaa. Varsinkin Luxor on hieno kohde. Älkää häiriköt ja muut pölhöt mustamaalatko, kun ette itse ole koskaan poistuneet vanhan äitinne peräkammarista, jonna kippee äitinne kantaa eläkerahoillaan teille kaljaa!

    • maailmalle...

      Maitohappobakteerit eivät auta yhtään mitään jos saa esim. kampylobakteerin tai salmonellan huonosti paistetusta broilerista. (puhun kokemuksesta, tarttui 4 tähden hotellista, en tosin tiedä mistä!!). Käsidesiä käytettiin ahkerasti, siitä päättelisin että tuli all inclusive -hotellimme ruoasta kun ei muualla syöty. Ei tarvita kuin yksi heikko lenkki, esim. jollain työntekijällä likaiset kädet ja töissä hotellin ravintolassa, niin voi sellaisestakin jo sadat ihmiset sairastua! Tosin sekin tauti hoitui antibiooteilla ja lähtisin egyptiin uudelleenkin.

      • linssilute

        En ole syönyt hotelleissa vaan jopa paikallisissa safkapaikoissa ja en ole saanut mitään .


    • kairostina

      Olen käynyt muutaman kerran Egyptissä ja ollut välillä pitempäänkin ja en ole saanut vatsatautia. Yleensä kannattaa syödä maitohappobakteereja ennen matkaa ja lentokoneessa kulautella parit konjakit. Käsien pesu tärkeää ja pullotettu vesi.

    • keväällä uudelleen

      Meillä ei ollut mitään mahavaivoja koko matkan aikana, eikä syöty mitään bakteereita ennen matkaa. Mielestäni tehty hiukan liian iso juttu että siellä muka sairastuu helposti, katinkontit. Jos egyptiin matkaa kannattaa silti hakea paikallisesta apteekista mahalääke, suomalaiset lääkkeet eivät tehoa heidän mahdollisiin "pöpöihin", mekin haimme, mutta kotiin tuotiin valmiiksi seuraavaa kertaa varten :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe