Mitä Egyptissä voi tehdä Hurghadasta päin?

matkalle lähdössä

Hei. Olemme ystäväni kanssa matkaamassa pian Hurghadaan viikoksi, mutta emme kuitenkaan ole vielä keksineet mitä siellä tekisimme. Olisi kiva nähdä myös aidompaa Egyptiä, mutta Kairoon ja Luxoriin asti emme rahan ja matkojen pituuksien vuoksi voi lähteä. Myöskään emme ole kiinnostuneet sukeltelusta. Netistä olemme yrittäneet etsiä vinkkejä, mutta ei ole oikein löytynyt mitään. Eli onko siis kenelläkään ehdotuksia siitä, mitä näillä kriteereillä tuolla matkalla voisi tehdä kuitenkaan käyttämättä siihen ihan koko päivää ja kovin paljon rahaa? :)

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tekemistä Hurghadaan

      El Daharin Bazaarilla kannattaa käydä ja sinne kannattaa mennä ihan ajan kanssa varsinkin jos sieltä haluatte jotain ostella. Pääsette oikein kunnolla tutustumaan Egyptiläiseen tinkaamis kulttuuriin.

      Puolisukellus- ja sukellusveneretki on ihan mielenkiintoinen kokemus.

      Alw Leila Wa Leilan illan esitys on näkemisen arvoinen, jota suosittelen lämpimästi. Tammikuussa kävin katsomassa shown ja kesäkuussa lähdetään isommalla porukalla ja aiotaan käydä katsomassa se uudestaan. Siellä on myös Egyptin historiallinen museo (tosin Hurghadassa vain loistavia kopioita niistä). Esitys areenalla näkee Karnakin temppelin jne. tosin hiukan pienemmässä koossa. Samalla siellä kerrotaan Egyptin historiasta ennen tanssiesityksien, taitoratsastajien, pellen ja väri-vesi-tanssiesitystä. Liput ovat kyllä hintansa arvoiset n. 15 €/125 Egyptin puntaa. Alw Leila Wa Leila on lähellä Sezomal ostoskeskusta, Jungle Aqua Parkin vieressä. Luulen, että lippuja saa sieltä ostettua suoraan (meille tultiin lippuja kauppaamaan Junglen allasalueella).

      Mukavaa, rentouttavaa ja lämmintä lomaa :=)

      • esitys

        Kerrotko hieman lisää tuosta esityksestä? Tuo paikka on hotelli? Sopiiko esitys lapselle 9v?


      • Tekemistä Hurghadaan
        esitys kirjoitti:

        Kerrotko hieman lisää tuosta esityksestä? Tuo paikka on hotelli? Sopiiko esitys lapselle 9v?

        Esityspaikka on hotelli Picalbatros/Alw Leila Wa Leila, joka on Hotelli Jungle Aqua Parkin vieressä. Senzomalin lähellä. Esitys on joka ilta, mentiin sinne klo 19, aloitimme tutustumalla Egyptiläisen museon antiin (löytyy tutankhamonin kultanaamio ja muumio, mut kopiona tietysti). Lipun hintaan kuuluu myös hevosella ja kamelilla talutusratsastus, sekä tietysti se itse esitys.

        Esitys sopii koko perheelle ja on aivan mielettömän upea. Kun astuu tuonne hotellin holvikaaresta sisään on kuin olisi hypännyt 1001 yön satuun/Alladinin taikalampun satuun. Olen kolmesti Egyptissä käynyt ja tämä on ehdottomasti paras show minkä olen koskaan nähnyt. Sanat eivät riitä kertomaan miten upea ja mahtava esitys on. Vaikka englanninkielen taitoni on heikko en pitkästynyt alussakaan kun kertoivat Egyptin historiasta. En voi muuta sanoa kuin että suosittelen täydellä sydämmellä ja lämpimästi. Lupaan ettette tule pettymään.


    • fjdkös

      Aavikkoretki beduiinien kanssa, ja illallinen, jonka he valmistavat avotulella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      882
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      775
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe