Poikapuoleni sairastaa astmaa, ihosairauksia jotka vaativat päivittäistä hoitoa sekä oppimisvaikeuksia. Astman takia poika syö päivittäin lääkkeitä sekä ottaa astmapiippuja, kohtauksen tullessa käymme terveyskeskuksessa/sairaalassa hengittelemässä spiraa ja jos ei sekään auta niin kortisonipiikkiä. Kohtaus ei mene muuten ohi. Ihosairaudessa jalkapohjat paukkuvat halki vaikka niitä rasvataan päivittäin, loppu iho on ns. kalansuomuiho joka vaatii myös päivittäisen rasvauksen. Ja oppimisvaikeuksista käymme viikottain terapiassa toisella paikkakunnalla. Tukea saamme kelasta alinta vammaistukea reilun 80e. Lääkärit ovat sitä mieltä että meille kuuluu korkeampi kela korvaus mutta kelan lääkäri on sitä mieltä että poika ei ole tarpeeksi sairas saadakseen korkeampaa kelakorvausta. Tämä samainen lääkäri on myös sitä mieltä että poika on terve kesälomalla, eli korvaus kulkee sen mukaan miten koulussa käydään. Tuo korvaus on siis lähinnä käsittääksemme oppimisvaikeuksiin mutta kun terapiaa ei ole kesällä muuta kuin vanhempien avustamana niin poika on pari kuukautta vuodesta täysin terve!
Nyt kun poika täytti 10 vuotta niin anoimme korotusta tähän koska isänsä joutuu ottamaan palkatonta vapaata työmaaltaan joka viikko 3,5 tuntia, ajamaan yli 100 km terapian takia ja näiden päälle vielä palaverit koululla joita ei ikinä saa järkättyä niin että ne olisivat työpäivän alussa tai lopussa jolloin taas tulee palkatonta poissaoloa. Ja näiden päälle vielä lääkärireissut astman ja ihonkontrolleihin.
Kyllä pitää sanoa että kyllä täällä Suomessa on ihmejuttu ja fiksut kelanlääkärit, "tavallisten lääkäreiden diagnosit" kumotaan täysin ja valitaan kuka on sairas ja kuka ei. Helppo tietysti tehdä näitä päätöksiä kun tottakai jokainen lapsensa hoitaa, maksoi mitä maksoi!!!
Mutta ei voi kun ihmetellä!!!
Kela päättää kuka on sairas!!!!
3
351
Vastaukset
- yks uhri
Törmäsit siis Kelan vakuutuslääkäriin, jonka tehtävänä on tehdä tulosta, viis sairaista. Jos haluat tarkasti tietää, mitkä ovat perustelut, niin pyydä kirjallisesti Kelalta päätökseen liittyvät ns. asianomaisjulkiset tiedot eli lääkärinkansiot. Ota ne seuraavalla kerralla mukaan lasta hoitavien lääkärien luokse, usein sieltä löytyy virheellistä tietoa, johon voi puuttua. Valitettavasti vakuutuslääkäreitä ei valvo kukaan ja heidän toimintaansa ei voi puuttua, koska he eivät hoida sairautta ja täten he eivät voi tehdä hoitovirhettäkään. Eikö ole hieno homma, voi tehdä mitä päätöksiä vain ja ei joudu niistä koskaan vastuuseen, että sellainen onnela.
Voimia koko perheelle. - astmaa on
kannattaa kokeilla jos ei muuta nyt ratkaisua tule uudestaan, vaan hakea korvausta vähän ajan päästä.Itellä sama kohtalo..sitten tuli 2v määräaikaista korvausta ja astma mullakin lapsesta saakka. Kela on ensi askel ongelmiin!!!!
- yglo
valitettavasti kelan laakarit eivat paata kuka on sairas ja kuka ei. he tekevat vaan tyotaan eli tulkitsevat etuusohjeita. ja tuon vammaistuen "ylempi" luokka on yleensa tarkoitettu ":vaikeavammaisille" jotka kuuluvat siis samalla myos kelan kuntoutuksen piiriin. valitettavasti mitaan valimuotoa ei ole ja harppaus ykkostuesta kakkoseen on suuri. valiinputoajiin kuulutte. voimia kuitenkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719