Osaako joku ystävällinen kertoa, että onko nuo robottileikkurit oikeasti toimivia. Videoissa näyttävät päteviltä ja uskon, että jos pina on sileä ja neliön mallinen, niin uskoisin toimivan?
Mutta minulla on isot epäilykset siitä, että jos ostan kalliin robottileikkurin, niin toimiiko se pihallani joka on kooltaan 1000-1500 neliötä nurmikkoa ja hyvin moninainen. Takapihalla on erillistä grillikatosta, pihavaloja, kukkaistutuksia ja muuta. Etupihalle taas robotin pitäisi mennä "nurmikkokujaa" pitkin ja siellä taas on vastaavantyyppisiä haasteita.
Kokemukseni robottileikkureista on vain netistä ja esitteistä. Kysyn siis teiltä joilla on oikeita omia kokemuksia, että miten ne toimivat haasteellisemmassa ympäristössä.
Ja mikä on kestävyys? Vähän heppoisilta näyttävät, jos tuonkin kokoista pihaa koko kesän leikkaavat, niin onko vuosittain uuden leikkurin oston paikka..
Houkuttelee kovasti (onhan se helppoa!), mutta epäilyttää myös raakasti!
Kiitos etukäteen kaikille!
Toimiiko robottileikkurit?
2
1647
Vastaukset 2
- KÖYHÄNAAPURI
ostin parisen viikkoa sitten Stigan auto clip 520 joka nyt leikkaa voikukan alkuja silpuks n.1300 m2 alalta. hyvin se näyttää pellittävä ja sen saa ohjelmoitua siten et se löytää hankaliinkin paikkoihin. kallistahan se oli köyhän mielstä mut ensi vaikutelma on hyvä. ei tarvii enään ajettavalla ajella...
- Husse
Moi!
Mulla on kokemusta Husqvarna Automoverista noin kolmen vuoden ajalta, joten nämä kokemukseni liittyvät vain siihen. Tosi hyvä peli ja meidän nurmella toimi hienosti, kunhan saatiin hifisteltyä kaikki tontin kolkat niin, ettei leikkuri tarttunut tai jäänyt jumiin mihinkään. Jumipaikat kyllä selviää, kun leikkuri puuhailee muutaman viikon :) Meillä näitä paikkoja oli lähinnä repsottamaan päässeet paksuoksaiset pensaat (oma moka) tai joku koroke tai reunus, johon koneen alareuna otti kiinni.
Meillä oli myös tuommoinen "nurmikkokuja" etupihalle ja aika hyvin leikkuri piti senkin kuosissa, toki välillä kesti kauemmin, että "eksyi" sinne, mutta pääsääntöisesti toimi hyvin. Sanotaanko pari kertaa kesässä kannoimme koneen etupihalle, mutta eihän se mikään vaiva ole. Meillä myös grillikatosta ja kukkapuskaa ym. eikä haitannut menoa. Tietty aina parempi, jos on selkeän mallinen piha tai ainakin pari-kolme metriä väliä näiden rakennelmien ym. välillä. Että en tiedä, onko pihasi liian monimutkainen.. Osaavat kyllä kertoa jälleenmyyntiliikkeessä. Mitkään ulkovalotolpat tai terassirakennelmat eivät haittaa, koska törmätessään esteeseen, muuttaa suuntaa. Tosin täytyy muistaa, että leikkurin terät ovat noin 20 cm sen keulasta, että jos on jotain tämmöisiä pylväitä tms. kone ei tietenkään leikkaa sen juuresta asti, vaan siihen juureen jää kyllä semmoinen tupsu, joka täytyy muuten kitkeä pois. Sama kukkapenkeissä. Me kyllä suunniteltiin piha niin, että oikeastaan missään ei tarvinnut itse leikata/kitkeä ruohoa. Kukkapensaat ja muut ympäröidään kaapelilla, jonka mukaan leikkuri tietää, mihin asti saa ajaa. Ja kateainetta penkkien juurelle, ei sieltäkään tarvi kitkeä. Itseasiassa koko tontti ympäröidään tällä kaapelilla.
Nurmikko pysyi aivan järjettömän hyvässä kunnossa ja niin uskomattomalta kuin se tuntuu, leikkuri todellakin leikkasi kaikkialta. Ei missään ollut jotain neliön kokoista tms. leikkaamatonta kohtaa.
Toimintavarmuudesta en tiedä pidemmältä ajalta kuin tuo kolme vuotta. Takuuseen vaihdettiin kerran keskusyksikkö (leikkuri jumittui paikoilleen ilman mitään syytä) ja kerran taka-akselin joku juttu :) Nämä siis menivät takuukorjaukseen ja sen jälkeen ei ollut ongelmia.
Suosittelen kyllä. Niin ja meidän nurmikko oli about 700 neliötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34604Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 36502
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427