Voi hallita käynnistyviä ohjelmia? Tarkoitan siis että esimerkiksi Nvidia ohjauspaneeli käynnistyisi vaikkapa kahden minuutin päästä Windowsin käynnistymisestä. Tämä nopeuttaisi koneen käynnistymistä.
Millä ohjelmalla
Apua...
14179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mihin tarvitset esim. sitä nVidian ohjauspaneelia? Räpläätkö jatkuvasti resoluutioita tai moninäyttökonfiguraatioita vai miksi sen pitää olla aina päällä eikä vain tarvittaessa käsin käynnistyvä?
No, vaikka päivitysten hakemiseen. Harva jaksaa sitä käsin tehdä ja pelaajille uusimmat ajurit tuo helpotusta elämään, muille lienee aivan sama millä ajureilla konetta käyttää.
Kysyjälle: Jos kone käynnistyy "hitaasti" niin keitä vaikka kaffet tai käy paskalla/tupakalla/kuseta piskiä tai vaimoa tai tässä tapauksessa EHKÄ vois suositella ccleanerin käyttöä jos vaikka rekisterissä on joku bitti vinossa hidastamassa. Jos on oikein hidas käynnistys niin varmista ettei virustorjuntaohjelmasi tee käynnistyksen aikana tarkistusta.
Ccleanerilla työkalut-->aina ajettavat ohjelmat--> mutta että minuutin tarkkuudella....viisaammat neuvoo. Tuolla määritetään vain ne ohjelmat, jotka käynnistyy tai sitten ei käynnisty.
Tiedän Ccleaner ohjelman, mutta sillä voi vain poistaa käynnistyviä ohjelmia.. Haluaisin että tarvittavat ohjelmat käynnistyisivät vähän myöhemmin Windowsin käynnistämisen jälkeen. Kyseinen ominaisuus on esimerkiksi Norton virustorjunta ohjelmassa mutta se maksaa...
unohda toi parin minuutin jälkee käynnistyminen, sul taitaa vaan olla hitusen vanhempi kone tai konees on muuten vaa sekasin
Tällä esim voi säätää,sitä en tiedä soveltuuko muuten sun käyttöösi,toimii useimmilla Windowsin käyttöjärjestelmillä mutta tutustumisen arvoinen.
http://www.download.fi/tietoturva/haittaohjelmien_poisto/winpatrol.cfm
Tämä jäi pois.
http://neptunet.net/blogi/2012/03/06/windowsiin-vahtikoira-–-winpatrol-ohjelman-kaytto-2/
Tämä pitäisi olla pakollinen kaikille Windows-käyttäjille!
ei riitä kaikille, mutta mulle on riittänyt windowsin omat säädöt:
http://neko.kapsi.fi/ohje/palveluiden_kaynnistystapa.html
Tee ajoitettu kännistys batchi vaikka sille Nvidian ohjauspaneelille jonka laitat windowsin käynnistyskansioon. Vaikka jotain tähän suuntaa->>
start C:\"Program Files"\Nvidia\NvidiaControlpanel.exe
timeout /t 120 >nul
Soluto.
Turhaa touhua joka tapauksessa. Osta lisää puhtia.
siinä on paikka mistä näkee kaiken ohjelmasta ja voi säätää käynnistyksen myöhäisemmäksi
niin kone on käynnissä nopeammin kuin kissa aivastaa
tuo ei sinänsä koneen käynnistystä nopeuta vaan pidentää sitä. Jos nykytilanne on se että kaikki käynnistyy samaan aikaan, suoritin tekee töitä kaikkien ohjelmien eteen ja ne käynnistyy lopulta kaikki.
Jos ajastat tuon, suoritin tekee töitä ensin muiden ohjelmien kanssa, jonka jälkeen odottaa 2min ennenkuin edes aloittaa tuon suorittamista. Lopputulos on varmasti negatiivinen ajan kannalta mutta positiivinen käytön kannalta koska pystyt ehkä tekemään asioita enemmän sillä aikaa kun nvidia käynnistyy.
Joku mainitsi että uusimmat ajurit tuo helpotusta pelaajille, mutta tämäkään ei aina pidä paikkansa, on pelejä ja ajureita jotka toimivat vanhemmalla ajurilla paremmin kuin uudella. Joskus eri peleille on tullu asennettua aina varta vasten joku vanhempi ajuri jotta toimii nopeammin. Tämä juuri vanhempien koneiden ongelma jossa joutuu säätämään grafiikka asetuksia ahkerammin.
Mutta tässä tapauksessa kannattaa joko:
a) lisätä keskusmuistin määrää
b) hankkia ssd kovalevy jolle asentaa windows ja tärkeimmät apuohjelmat
c) Parempi suoritin emolevy
Noilla eväillä pääsee jo pitkälle, ja pelkällä ssd levyn päivityksellä (about 100e) saa jo ihmeitä aikaan.