...eli tarkotan lähinnä tyttöjä...että onks muilla niin että oot luonnostas hirveen laiha? mä olisin anorektikko mutta kun oon aina pienestä pitäen ollu tällanen alipainoinen niin oon tavallaan ihan normaali, 175/60. joskus vaan ärsyttää kun harvoin löydän sopivia vaatteita. haluisin lihoo ees vähän! :-(
enkä kerjää nyt mitään kehuja tms. huomioo aan että onko oikeesti muita munlaisia???
enkä kerjää nyt mitään kehuja tms. huomioo aan että onko oikeesti muita munlaisia???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Juu, mä oon kans ollut aina normaalien painoindeksien mukaan alipainonen, nykyään 170/53. Mä olisin kans joskus antanut paljon muutamasta lisäkilosta, mut nykyään kun oon ihan naiseksi kuitenkin muodostunut niin ei sillä ole enää mitään väliä :) Se vaan menee niin että jos et liho niin et liho, eli on huomattavasti helpompaa vaan olla tyytyväinen itseensä sellaisena kuin on. :)
Vaikka mitä ja kuinka paljon söisin en liho ollenkaan. En harrasta liikuntakaan. Syön lähes joka päivä sipsejä, juon limua puolitoista litraa, suklaapatukoita ja hampurilaisia. Jouluna söin ihan hirveästi roskaruokaa, mutta paino pysyi samana. Kaverit ovat kateellisia, kun voin syödä ihan mitä vain mutta en liho :)
Ehkä ongelma onkin siinä, että syötte vain roskaruokaa. Söisitte ihmiset kunnollista terveellistä ruokaa säännöllisesti ja paljon, jos ette kerta edes liho. Liikuntakin auttaa osaltaan laihuuteen. Kun tulee lihasta alkaa tulla vähän massaa ja painokin nousee. Toisaalta toisilla on myös imeytymishäiriöitä, jonka vuoksi paino ei nouse tai muita juttuja...
syön "roskaruokaa" ehkä noin kerran viikossa. mutta meitinlaisilla aineenvaihdunta on vaan sellanen että ei liho vaik kuinka syö. sinänsä kuulostaa ihan jännältä mutta on siinä huonotkin puolensa. :-(
kuinka niin et löydä sopivii vaatteita jos oot tosi laiha??
mä oon kokoo 40 ja en löydä sopivii vaatteita koska kaikki nätit on jotai kokoo 32!!
no, jos esim. housut ovat sopivan pituiset niin ne yleensä eivät muuten pysy päällä eli siis 34 koko on sopiva mutta liian lyhyt...ja harvoin löydän mun pituiselle sopivia puseroita, tykkään tiukoista mutta ne on aikas lyhyitäkin sitten. isommat koot sopivan pituisia mutta liian väljiä.
tulipas vähän sekava viesti :-/
Minä olen penskasta asti ollut alipainoinen. Nykyään olen - kuulemma - normaalipainon alarajalla, mutta en pistäisi 6 lisäkiloa pahitteeksi. Vaatteita löytyy heikomman puoleisesti. Housuja en käytä, mutta esim. paitoja on hankala löytää, kun koossa 32 jäävät hihat liian lyhyiksi ja koko 34 taasen on turhan väljä. Olen 159/41.