Nurmikon parannus

toivon apua

Hei!

Ostin paritaloasunnon, jossa on hyvin huono ja harva nurmikko. Naapureiden mukaan maa on aika lailla turveen tyyppistä. Olen ajatellut harata nurmikkoa rikki ja lannoittaa ja kylvää uutta siementä? Onnistuukohan tällainen suhteellisen halpa tapa parantaa nurmikkoa? Millaista lannoitetta kannattaa laittaa turve-tyyppiseen maahan? Paritalossa asuu vuokalaiset ja haluaisin, että heilä olisi jo loppukesällä hieman mukavampi nurmikko.

7

2927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutarhuri 09

      Haraat vain kasvualustan "rikki" ja tasoittele mahdolliset painautumat. Kylvä sitten siemenet, peittele ne varovaisesti ja "tiivistä" maa, jotta siemenet eivät lähde tuulen mukana lentoon. Nurmikko alkaa itää 1-3 viikossa. Muistat vain, ettet kylvä liian tiheään, etkä liian harvaan - liian tiheä kylvös tukahduttaa itämisen ja liian harva ei näytä kivalta.

      • toivon apua

        Kiitos neuvoista.


    • kerroppa nyt

      ihan omin sanoin miksi tiheä kylvö tukahduttaa itämisen.

    • Liian tiheä kylvös

      tarkoittaa yksinkertaisuudessaan sitä, ettei nurmikon siemenet ala itää jos ne on kylvetty liian tiheään.

    • Ei muuten

      kelpaa selitykseksi, sinun seltyksellä voi pyyhkiä pakoputken p k t

    • kotitarhuri

      Jos maa on turveperäinen, se tarvitsee PH:n ylläpitoa keskivertoa enemmän.
      Oppaita:
      http://www.kalkitusyhdistys.net/index.php?id=195

      Aiempi viestini sammaleiselle nurmelle:
      Jos on sammalta on maa tiivistyny ja hapan, huono ilmanvaihto, ravinteet vähissä ja huono mikrobitoiminta. Kalkkia kilo joka neliömetrille jos ei ole kalkittu 10 vuoteen Varsinkin turvemailla ja sammaleisille alueille. Päälle hyvä peruslannoitus, jossa mukana typpeä ja syksyllä syyslannoite. Rauta parantaa nurmen vihreyttä. Kalkkia on vaikea antaa liikaa hoitamattomalle nurmelle, koska sen tarve on suuri etenkin savisilla ja turvepohjaisilla mailla. 5x5 metrin sammaleiselle alueelle 25kg säkillinen kalkkia ei tuhoa nurmikkoa, jos sitä ei ole kalkittu vuosiin. Kalkkia pitää ymmärtää käyttää riittävästi. Happamuuden poisto vapauttaa ravinteita, koska happamassa ravinteet sitoutuu väärään muotoon, josta kasvit ei pysty niitä ottamaan. Ei ihminenkään juo vesihöyryä janoon. Sammal pärjää vähillä ravinteilla happamassa maassa, nurmi tarvitsee lähes neutraalin maan ja ravintoa. Turvemaa on luonnostaan hapan. Nurmen täytyy kasvaa aina jonkinverran pysyäkseen kunnossa. Kalkita voi aina. Typpipitoista ravintoa heti keväällä antaa kasvua, syksyllä ei typpeä, vaan talvehtimisen kannalta oleelliset aineet kun nurmi vielä yhteyttää. (=vihreää). Sammalsyöjä on voimakasta ainetta, jota tulee käyttää varovasti ettei nurmi pala. Kalkki on esim. kalkkikiveä, ja neutraloi happoja. Isolta tuntuva 25kg dolomiittikalkkisäkki ei riitä kuin rivitalon pihanurmelle jos PH nostetaan kerralla paljon. Viljelijät käyttää kalkkia esim 8000kg/ha, mutta yleensä aina viljavuustutkimustulosten perusteella jolloin tiedetään mitä viljeltävältä kasvilta puuttuu. Nurmi voittaa sammalen, jos sen tarpeet tyydytetään.

      Sun kertomaan tilanteeseen auttaa vahva peruslannoitus ja kalkitus. Nurmi muuttuu loppukesään mennessä vahvemmaksi ja jos lannoittaa turhan hyvin, on seuraavat kesät leikattava usein. Syyslannoitus parantaa nurmen talvenkestävyyttä ja seuraavaa kasvukautta, syksyllä ei typpeä vaan syyslannoite.

    • puksu

      Kysymykseesi:
      Millaista lannoitetta kannattaa laittaa turve-tyyppiseen maahan?

      Vastaus:
      Samat kuin kaikissa muissa sillä erotuksella, että turvemaa on hapokkaampaa ja
      Hapot lähtee kalkilla.

      Oppaat kalkille:
      http://www.kalkitusyhdistys.net/index.php?id=195

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      130
      5330
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      194
      5024
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3496
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3018
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2398
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      24
      2226
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      260
      1847
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      11
      1486
    9. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1384
    10. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      84
      1368
    Aihe