Älkää laittako murrosikäistä lastanne saunaan vastakkaisen sukupuolen kanssa, ellette ole aivan varmoja, ettei se häntä nolota. Vähän aikaa sitten sattui todella kiusallinen tilanne, kun olin erään vanhan kaverini luona käymässä ja kun mentiin saunaan, niin hän käski tyttärensäkin saunomaan. Ensin kuvittelin sen olevan ihan OK, mutta hyvin pian huomasin, kuinka paljon tilanne tyttöä nolotti ja minulle tuli tietysti paha mieli hänen puolestaan ja näin jälkikäteen ihmetyttää isän toiminta.
Ei enää saunaan
Harkintaa
41265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo. olen itse murrosikäinen tyttö, ja olen joutunut kaverillani saunomaan hänen, ja hänen veljensä kanssa. se todella on hirveän noloa ja kiusallista saunoa pojan kanssa. En nyt haluaisi loukata, Harkintaa. varsinkin jos vastakkaisen susupuolen edustaja ei ole tuttu!!! Olen ollut myös saunomassa luokkalaiseni pojan kanssa, mutta meillä oli pyyhkeet päällä, ja ylläriylläri, hän oli tuttu!!!
Olin 11, kun mentiin enon mökille ja sitten meillä oli tarkotus mennä saunaan ja uimaan. Mentiin enon,serkun ja isän kanssa saunaan, kun äiti ja täti jäivät tekemään ruokaa. Mua ei haitannu yhtään mennä saunaan niiden kanssa, mut sitten saunassa se mun 2 vuotta vanhempi serkku tölläs mua koko ajan ja tuli vielä uinnin jälkeen siihen kylpyhuoneen tuolille vahtaamaan kun mä peseydyin. Kerroin siitä sitten myöhemmin illalla äidille, niin se sanoi, et mun kannattaa käydä uikkareissa saunassa ja peseytymässä. Niin sitten loppuajan teinkin.
Juuh no varmaan toi riippuu aika paljon henkilöstä eikä tietty kannattas pakottaa ketään saunaan pojan/tytön kanssa mutta sanoisin omasta kokemuksesta että VOI olla myös niinpäin että ihan tarkotuksella haluaa saunaan serkun tai jonkun muun kanssa koska kiinnostaa nähdä se toinen nakuna.. Ite halusin vielä 13 vuotiaanakin mennä mökillä serkkujen (kaikki poikia) kans miesten saunaan koska olin ihan sairaan kiinnostunu pojista sillon ja odotin aina ihan hulluna että pääsisin näkeen ne saunassa ja yks niistä oli mua vuotta vanhempi ja jo aika kehittyny ja sitä oli erityisen kiva kattella ;) Tietty huomasin et ne vastaavasti vilkuili mua mutta henkkoht se ei haitannu, tietty jotakin muuta vois haitata. Mutta siis musta tossa ei mitään pahaakaan eli älkää kieltäkö jos haluaa ite mennä mut tietty ei kannata ketään väkisin viedä.
Mua nolotti ennen ihan sairaasti saunoa sillein, et saunas oli poikia ( ite siis oon tyttö) mut sit mulle opetti mun serkku ( ite oon 12v. mut se on jo aikuinen uja sillä on omia lapsia, joiden kaa kaveeraan) että vanhaan suomalaiseen saunaperinteeseen kuuluu et ollaan saunassa nakuna jopa silloin kun siellä on vastakkaista sukupuolta. Ei oo nolottanut sen jälkeen tippaakaan!