Kertokaa omakohtaisista kokemuksistanne millaiset ovat irlanninsusikoirien parhaat ja huonoimmat puolet? Rotukohtaista tietoa toki löytyy kirjoista ja netistä, mutta olisin niin mukava kuulla ihan tätä kautta omakohtaisia kokemuksia.
Haaveilen irkusta vaikkakaan se ei vielä valitettavasti ole ajankohtaista, mutta joskus vielä! tällä hetkellä sohvaa valtaa "pienois-irkku", sekarotuinen joka muistuttaa paljon ulkonäöltään ja ilmeisesti luonteeltaankin irkkua. Irkun verta sen suvuista ei kuitenkaan löydy.
Irkuista!
3
391
Vastaukset
- naturechild
...itsellä kyllä ei ole, vielä :)
Vähän kyllä mietityttää niiden vahvat vaistot lähtemään kissojen ja rusakkojen perään vapaana ollessa.
Eli myös saalistus vaistoja löytyy, olen kuullut että yksi irlis oli sitten nirhannut perheen kissan kun olivat yhtä aikaa ulkoilleet.
Siihen asti kaikki oli mennyt hyvin ja olivat olleet ylimpiä ystäviä, mutta kun tilanne oli se että kissa oli juossut pihalla oli syvemmät vaistot astuneet peliin.
Mutta niinhän voi käydä mullakin metsästys sukuisilla roduilla. - werty
Minulla on noin 7kk vanha irlispoika, ja kokemukset ovat kyllä positiivisia! Ensimmäinen irlis tämä mulle on, mutta suhteellisen hyvin on mennyt. Yhtään huonekalua ei (ainakaan vielä) ole tuhottu =)
Leikkikavereita ei pojalle ole kyllä ollut helppo löytää, kun säkä on nyt 80 ja mieli on kuin pikkupennulla. Eivät naapurit kovinkaan helposti anna omien koiriensa telmiä pojan kanssa, vaikka itse koiria kokoero ei niinkään tunnu haittaavan! :) - pöperöinen
Tjaah, hyviä ja huonoja puolia rakastamasti rodusta. Onhan niitä, mutta uskokaa tai älkää, niin noihin alussa huonoina pitämiini puoliinkin on vuosien myötä tottunut ;o)
Kaikken parasta irliksessä on luonne. Älykkyys, viileän ylväs stooalaisuus yhdistettynä omalaatuiseen huumoriintajuun ovat parasta irlistä. Irliksen peräänantamattomuus on mahtavaa, kun on kyse sen suunnattomasta rakkaudestaan omaa perhettään kohtaan. Irlis ei voi rakastaa liikaa eikä sitä voi rakastaa koskaan tarpeeksi. Tummat nappisilmät killistelevät kulmakarvojen takaa ja niissä on aina pieni murunen kujeilula mukana. Irlis on koira, ehkä enemmäkin, jonka kanssa ei koskaan tule aika pitkäksi. Päivääkään en vaihtaisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3098581Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2004687Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy323311Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952634Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171192218Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011769- 511766
- 581688
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501368- 1701364