Edullisia ruokapaikkoja budjettimatkaajalle?

Pienellä budjetilla

Mistä budjettimatkaaja löytää hyvän ruokapaikan jossa on edullista ja maittavaa ruokaa? Pitää varmaan mennä vähän ydinkeskustan ulkopuolelle. Vanhoissa keskusteluissa oli tietoa että muutamilla euroilla saisi vatsansa täyteen. Onko kenelläkään vinkkejä paikoista?

11

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • efvgg

      Koko kaupunki täynnä edullisia ruokapaikoja. Riippuu vähän siitä ,missä hotellisi sijaitsee .
      Turha kulkea toiselle puolelle kaupunkia ,vaan ja ainoastaan yhden ruokapaikan takia.
      Lounaat maksavat noin kolmesta eurosta ylöspäin

      • Pienellä budjetilla

        Hotelli sijaitsee ydinkeskustassa Kalvin ter metroaseman läheisyydessä joten siitä on hyvä lähteä joka suuntaan. Metrolla tai muilla julkisilla tulee varmaankin pääosin liikuttua.

        Jos lounaita saa tuohon hintaan lähes "mistä vaan", niin löytyykö myös edullisia myös iltapäivällä/illalla?


    • rfgvb

      Kalvin ter lähellä on aivan sopivanhintaisia ruokapaikkoja myös illalla.
      Esim. Ulloi ut kadulla
      Vältä vain Vaci utcalla syömistä. Ovat aivan kusettajia siellä.
      Esim. Ravintola Galilei

      • Pienellä budjetilla

        Kiiti vinkeistä ja varoituksesta.


      • tiedoksi vaan

        Wikitravelin sivulla on tällaisia varoituksia Budapestin kohdalla:

        Tavallisten varotoimenpiteden lisäksi matkailijan tulisi tietää että monet ravintolat lisäävät laskuun kaikenlaisia pöytä- ja lisämaksuja; tämä koskee etenkin paikkoja jossa käy paljon turisteja. Jos jotain mitä et ole tilannut ilmaantuu pöytään joudut todennäköisesti maksamaan siitäkin.

        Tavallinen huijaus Budapestissa on tyttö joka houkuttelee ohikävelevän matkailijan "suosikkiyökerhoonsa" ja pyytää tarjoamaan drinkin. Sitten kun lasku tulee, se voikin olla satoja tai tuhansia euroja. Ja siinä vaiheessa on liian myöhäistä; et pääse ulos maksamatta. Valitse siis baarisi/yökerhosi itse äläkä tilaa mitään ellet saa nähdä hintaa ensin.


    • Kalvin teriltä lähtee myös raday utca joka on täynnä monen hintaisia ruokapaikkoja

      • Pienellä budjetilla

        Täytyypi sitten käydä tutustumassa.


      • jtaul
        Pienellä budjetilla kirjoitti:

        Täytyypi sitten käydä tutustumassa.

        Budjettimatkaajan kannattaa mennä syömään esim. West End-kauppakeskuksen ravintolamaailmaan (Nyugati pályaudvar rautatieaseman vieressä) jossa kymmeniä pikkuruokapaikkoja. Näet ruuat lasivitriinin takaa joten ei mene arvailuksi mitä on lautasella. Paikka löytyy kauppakeskuksen "katutasolta" aivan peräpäästä.


      • Pienellä budjetilla
        jtaul kirjoitti:

        Budjettimatkaajan kannattaa mennä syömään esim. West End-kauppakeskuksen ravintolamaailmaan (Nyugati pályaudvar rautatieaseman vieressä) jossa kymmeniä pikkuruokapaikkoja. Näet ruuat lasivitriinin takaa joten ei mene arvailuksi mitä on lautasella. Paikka löytyy kauppakeskuksen "katutasolta" aivan peräpäästä.

        Kiitos myös tästä vinkistä.


    • rfgbn

      Paikkasi on muuten tavaratalon pohjakerroksessa . Ei katutasossa
      Mutta muuten aivan hyviä ruokia tarjolla

    • Pienellä budjetilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe