Hei, helatorstain tienoilla olisi tarkoitus suunnata kolmatta kertaa Budapestiin, hieno kaupunki. Kertokaahan siellä kävijät vinkkejä hyvistä ruokapaikoista varsinkin miehiseen makuun ;), eli isot annokset, paljon lihaa ym...
Parhaat ruokaravintolat?
7
1946
Vastaukset
- silmänruokaakin
No sitten teille ehdoton paikka on http://www.sirlancelot.hu/, illan päälle myös ohjelmaa.
- -hamupipöke-
Fatál. Mun miehen suosikkipaikka. Váci utcan poikkikadulla lähellä kauppahallia. Tunnettu isoista annoksistaan, käteinen vaan kelpaa. http://www.fatalrestaurant.com/ Lähellä samalla Pintér utcalla on myös Fregatti, paikallinen melko siisti olutkapakka.
Trofea grillit. Buffetissa saa syödä niin paljon kuin haluaa. http://www.trofeagrill.com/
For Sale Pub. Alakerrassa olutta ja pahnat, yläkerrassa ruokaa. Isot annokset. Ei sovi hienostelijoille, käteinen vaan kelpaa. http://www.forsalepub.hu/
Olisikohan nämä sellaisia, joista tykkäisit? Melko isot annokset on myös Liszt térin paikoissa, joita on useita. http://lisztferencterettermek.hu/ - GP
Täällä oon saanu maailman (tai ainakin Euroopan) suurimmat wienerleikkeet http://www.stjupat.hu/
Moskva Terin lähellä - Ihastuneet
http://www.paprikavendeglo.hu/ Paprika-ravintola kaupunginpuiston laidalla on verraton paikka. Asuimme puiston ladalla tilavassa ja oikein kivassa asunnossa http://personal.inet.fi/koti/pienimaa josta oli lyhyt kävelymatka Paprika-ravintolaan. Paprikasta tulkin ehdoton suosikkimme viikon oleskelumme aikana ja tarjoilijat tervehtivät meitä ja lapsiammekin jo etunimiltä. Ruoka oli maistuvaa ja annokset suuria, riittoisaa jopa aina nälkäiselle kasvuikäiselle pojallemme.
Koko puiston alue tarjosi erityisen loistavat puitteet lomallemme.- suositeltavaa
Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.
- hennakaisa
suositeltavaa kirjoitti:
Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.
hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.
- riippuu
hennakaisa kirjoitti:
hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.
Pari henkilöä saa yleensä helosti pöydän. Suosituimmissa paikoissa saattaa joutu odottamaan hetken. Toki riippuu paljon myös siitä mihin kellonaikaan menee, iltaisin klo 19-21 välillä on kiireisintä aikaa. Jos on suurempi porukka kannattaa ehdottomasti aina varata pöytä. Jos olet menossa tasokkaisiin ravitoloihin on kohteliasta varata pöytä etukäteen ja mukavampi itsellekin saapua paikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13410627
- 525110
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html442322Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072135- 292023
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331101Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007