Hei, helatorstain tienoilla olisi tarkoitus suunnata kolmatta kertaa Budapestiin, hieno kaupunki. Kertokaahan siellä kävijät vinkkejä hyvistä ruokapaikoista varsinkin miehiseen makuun ;), eli isot annokset, paljon lihaa ym...
Parhaat ruokaravintolat?
7
2003
Vastaukset
- silmänruokaakin
No sitten teille ehdoton paikka on http://www.sirlancelot.hu/, illan päälle myös ohjelmaa.
- -hamupipöke-
Fatál. Mun miehen suosikkipaikka. Váci utcan poikkikadulla lähellä kauppahallia. Tunnettu isoista annoksistaan, käteinen vaan kelpaa. http://www.fatalrestaurant.com/ Lähellä samalla Pintér utcalla on myös Fregatti, paikallinen melko siisti olutkapakka.
Trofea grillit. Buffetissa saa syödä niin paljon kuin haluaa. http://www.trofeagrill.com/
For Sale Pub. Alakerrassa olutta ja pahnat, yläkerrassa ruokaa. Isot annokset. Ei sovi hienostelijoille, käteinen vaan kelpaa. http://www.forsalepub.hu/
Olisikohan nämä sellaisia, joista tykkäisit? Melko isot annokset on myös Liszt térin paikoissa, joita on useita. http://lisztferencterettermek.hu/ - GP
Täällä oon saanu maailman (tai ainakin Euroopan) suurimmat wienerleikkeet http://www.stjupat.hu/
Moskva Terin lähellä - Ihastuneet
http://www.paprikavendeglo.hu/ Paprika-ravintola kaupunginpuiston laidalla on verraton paikka. Asuimme puiston ladalla tilavassa ja oikein kivassa asunnossa http://personal.inet.fi/koti/pienimaa josta oli lyhyt kävelymatka Paprika-ravintolaan. Paprikasta tulkin ehdoton suosikkimme viikon oleskelumme aikana ja tarjoilijat tervehtivät meitä ja lapsiammekin jo etunimiltä. Ruoka oli maistuvaa ja annokset suuria, riittoisaa jopa aina nälkäiselle kasvuikäiselle pojallemme.
Koko puiston alue tarjosi erityisen loistavat puitteet lomallemme.- suositeltavaa
Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.
- hennakaisa
suositeltavaa kirjoitti:
Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.
hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.
- riippuu
hennakaisa kirjoitti:
hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.
Pari henkilöä saa yleensä helosti pöydän. Suosituimmissa paikoissa saattaa joutu odottamaan hetken. Toki riippuu paljon myös siitä mihin kellonaikaan menee, iltaisin klo 19-21 välillä on kiireisintä aikaa. Jos on suurempi porukka kannattaa ehdottomasti aina varata pöytä. Jos olet menossa tasokkaisiin ravitoloihin on kohteliasta varata pöytä etukäteen ja mukavampi itsellekin saapua paikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p465269Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511730Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1331700Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141335
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41230No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol24116081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877