Kreikan tukipaketteihin vaiko vanhusten hoitajien palkkamiseen?
Kumpaan rahaa mielummin?
Laritsa M
1263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
USA on kääntynyt Suomen puoleen lisää rahaa saadakseen Afganistaniin. Oliko se nyt 30000000 € lisää?
Suomalaiset lypsylehmikseen. Näytetään niille pitkää nenää.
Eikös hallitus ole jo päättänyt!
:DDDDDDDDDDDD
...tai Guggenheimiin?
Pyyntöhän tuli usal;ta AIKAISEMPI SUMMA OLI JO LUVATTU 24 MIL
Ja raha menee natolle , joka sitten kohdentaa sen Vaikka Aftanistaniin
mutta sotaan se kuitenkin menee .
Suomi ei ole ollenkaan mikään rauhaa vievä varustaessaan näitä kansalais sotia missä veli on veljeä vastassa .
Aina puhkee jossain uusi sotatantere ,ja suomi on mukana , ainakin korjaamassa vauriot.
Kuka auttoi Suomea silloin viimesodan raunioissa .---ei kukaan muu kun Suomi itse,
Onko suurvaltio Amerikka jo pelannut kaikki varansa Sotiin kun on pyydettävä pikkusiltakin apua --nooooo ainahan täytyy näyttää --että kyllä täältä riittää .. mihinkääns --ne vielä keksii.
Ei ne varat ainakaan mene humanitaariseen apuun nytkään.
Ulla-Mirjamilta tähän ketjuun! Lukemisen arvoinen!
Tulta ja taivasta
Vanhukset maksakoot hoitajansa itse! Ei se yhteiskunnan eli muiden velvollisuus ole.
Kyllä niiden sen verran on täytynyt pystyä ansaitsemaan pahojen päivien varalle työelämässä ollessaan.
mamujen yms henkilöitten hoidon, jotka ei koskaan ole veroja maksaneet ?
Yksi suuri ryhmä Suomessa ovat myös entiset? kovien huumeiden käyttäjät, Heidän " kuntouttamiseensa", sanon tämän vähän ironisesti, meneekin erinäinen summa.Eiväthän hekään ole monetkaan veroja ehkä koskaan maksaneet eivätkä useimmiten tule maksamaankaan. Narkomaani on aina narkomaani, kuntouttaessa käytetään niin paljon ns. korvaavia aineita, että tokkurassa ollessaan eivät selvää päivää tule näkemään. Ennen narkomaani eli päivänsä varmistaakseen, että seuraava annos on tiedossa, konsteilla millä hyvänsä, nyt kaikenmaailman pillerit tulevat, kun annoksensa vain hakee. Ja hyvinkin moni lipsahtaa välillä takaisin euforisiin oloihin. Surkeaahan se on toisaalta, mutta kun sillekään asialle ei loppujen lopuksi voi mitään, miksi heillä on niin paljon etuuksia.
Jotenkin kyllä tuntuu, että salaillaan näitä tietoja, mihin meillä rahaa satsataan "vähäosaisten" auttamisessa. Onkohan missään selvää tilastollista tietoa, miten yhteiskunnan antamia avustuksia jaetaan.
tuolla helsingin rautatieasemalla ihan tarpeeksi.