Pori Jazz 2004 on jo ovella. Mitäpä mieltä olette nk.Jazzkadusta ja ilmaiskonserteista. Viimeisen ohjelmalehden mukaan ilmaiskonsertteja n. 52 mielestäni sieltä löytyy todella tasokkaitakin bändejä. Esiintymisajatkin ovat inhimillisiä. Kadulla olevat nk. paellapystit kierrän kyllä kaukaa. Mahapöpön saaminen ei ole mitenkään poissuljettu juttu, kun seuraa niitä hygieniajuttuja. Kädet pyyhkäistään suorastaan pa.....een pyyhkeeseen ja taas tarjoillaan "ruokaa". Marttojen täytetyt vohvelit syön jo ihan tradition vuoksi. Pistäkääs mielipiteitä NÄISTÄ AIHEISTA. Uskontoaiheille on ihan omat alueensa joten toivon että täällä pysytään edes kohtuullisesti aiheessa. Lopuksi, toivon Pori Jazz 2004:lle Onnea ja Menestystä niin taloudellisesti kuin laadullisestikin.
Pori Jazz 2004
Tomppa
102155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koskas jazz katu aukeaa?
Jazzkatu aukeaa 16.07. ja suljetaan 25.07. Päivittäinen aukioloaika on klo 11-24. Lisätietoja saa Ärrältä eli ilmaisen ohjelmalehden. Se on Asiasta kiinnostuneille hyvä opus.
ilmaiset houkuttelevat tasokkuudellaan.
Kyllä niihin tulee mentyä.
Nuoriso käy kalliissakin konsertissa,
mutta minä tyydyn vähempään, heh ;)
Lautasellisen sapuskaa pitää tietenkin ostaa
ja muutaman huurteisen,
mutta hinnat ovat niin päätähuimaavia,
ettei näillä palkoilla juhlita. (valtio, hih)
Kiva aihe! :)
Jazzjuhlat ovat tänä vuonna yhtä tylsät kuin ennenkin. Osa porukasta tulee esittelemään itseään ja varallisuuttaan, osa kännäilemään, osa kulkee tyhmän näköisenä kauppakujalla ostamassa veronkiertäjiltä rihkamaa ja rasvaista paskaruokaa.
Todella tyhmät juhlat. Musiikillinen anti on aivan onneton ja se taitaa näkyä lipunmyynnissä kun hittiartisti Wonder potkitaan pois Arenalta.
Ainoa mielenkiintoinen ryhmä on taas kerran Antinkartanon porukka, jonka soitossa on aitoa tekemisen iloa.
Nämä syömisestä kiinnostuneet pitäisi heittää pallo jalassa Kokemäenjokeen miettimään asioita. Sudanissa kuolee ihmisiä kuin kärpäsiä juuri nyt koska he eivät saa ruokaa, jazz-juhlilla kaljakansa ja eliitti ahtaa vatsansa täyteen vilppikauppiaiden käristyksiä ja olutta.
Hävettää Porin puolesta tällainen meininki.
Elämä on kovaa,osta kypärä!!Joillakin on rahaa ja joillakin ei.Niin se vaan on aina ollut ja niin se tulee aina olemaan.Onneks jazzit alkaa pian!Oikeen odotan sitä kun pääsee syömään ja juomaan kunnolla.Nam.
Mielestäni leenan ja kumppaneiden kurkut pitäisi avata puukolla ja katsoa onko sinne valunut osa aivoista.
Porin jazzjuhlat menevät alamäkeä kovaa vauhtia musiikillisesti. Alkaa muistuttaa iskelmäkarnevaaleja koko touhu.
Ah, sitä manneramista tunnelmaa mikä Porin valtaakaan taas viikoksi. Poristahan tulee kansainvälinen Suomen pääkaupunki! Helsinkiläiset julkkikset saapuvat Poriin viettämään laatuaikaa tasokkaan musiikin ja ainutlaatuisen tunnelman parissa. Ja Suomen media seuraa taas innokkaana mitä Porissa tapahtuu (ja lopuksi taas irvistelee juhlien jazzittomuudesta ja kirjoittelee Tarjan tanssimisesta ;P). Juhlilta löytyy kuitenkin musiikkia joka makuun: vaativaa jazzia voi kuunnella teatterissa, promenadisalissa ja keski-Porin kirkossa kun taas megalomaaniset ja hyväntuuliset konsertit vetävät väkeä mm. Kirjuriin. Pori Jazz on vuodesta toiseen lyömätön!
Pori Jazz on kuuleman mukaan melko tyytyväinen lippujen ennakkomyyntiin. Stevie ei ehkä vedä Areenalle, mutta muuten lippujen myynti on sujunut hyvin (Wonderinkin kohdalla).
Tervetuloa kaikki Poriin viettämään aikaa ainutlaatuisen hyväntuuliselle festivaalille. Pori Jazzia ei voi kuvailla sanoilla tarpeeksi, se pitää kokea!
Alpo Suhonen päätti jättää Pori jazzin eikä ihme: organisaatioon kuuluu Jyrki Kankaan lisäksi paljon aikamoisia vellihousuja ja oman edun tavoittelijoita.
Koko juhla pitäisi ajatella uusiksi, keskittyä musiikkiin ja lopettaa pelaaminen rikkaiden turistien ehdoilla.
Ei kaikkea saa arvottaa rahassa.
Hän erosi linjaerimielisyyksien takia. Tiedä sitten mitä erimielisyydet koskivat.
Ja mitä itse festivaaliin tulee, se on rakennettu todella nerokkaasti. Tavallinen kansa saa kuunnella megaluokan artisteja sympaattisella Kirjurinluodon lavalla (oli musiikki sitten jazzia tai ei). Jazzin harrastajat ja vaativampi väki pääsevät taas nauttimaan pienemmistä, mutta piireissään arvostetuista artisteista mm. Promenadisalissa, Keski-Porin kirkossa ja teatterissa.
Ei koko festivaalien täydy olla hardcore-harrastajien omaisuutta. Jos olisi, menettäisi festivaalit ja Pori upeasta tunnelmastaan paljon.
Hevosmiesten uutistoimistosta saatujen tietojen mukaan Ape lähtee siksi että Santavuolle jäi tuurausaikana voimakkaasti tämä "kalifiksi kalifin paikalle" halu. Ja koska Ape hoiti hommaa Forssasta kaukosäätimellä, pääsi Sv aina sorkkimaan väliin omia juttujaan. Kaikista "hevosmiehistä" olisi parasta että tehtävään kutsuttaisiin nopeasti Pekka Hakava nokkamieheksi. Asiantuntemus, tarmokkuus ja hyvät henkilöstösuhteet tulisivat kerralla kuntoon ja talouskin alkaisi kohenemaan välittömästi. Samainen tietotoimisto tiesi myös kertoa että J.K. ja A.S eivät ole keskenään riidoissa ja lähtö ei johdu J.K.:sta.