Minulla todettiin diabeteksen esiaste ja haluaisin saada tämän kuriin. Mikä on oikea ruokavalio tähän? Olen kuullut ristiriitaista tietoa.
Oikea ruokavalio
124564
14178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.diabetes.fi/files/104/Diabeetikon_ruokavaliosuositus.pdf
Kannattaako tätä noudattaa?
eeeeeiiiiiiiii
7 palaa leipää margariinilla ja puuroa sekä perunaa monta taikka riisiä taikka pastaa eli taas sitä viljaa
vilja on 60% sokeria
peruna on pelkkää tärkkelystä eli muuttuu sokeriksi
margariini tekee sairaaksi
Jos tuolla tavalla syö, niin ei taatusti laihdu grammaakaan ja verensokeri on koko ajan huipussa ja insulini lihottaa.
Perkele, että tuo THL tarttis laittaa uusiksi.
Meillä on jo 1/2 miljoonaa II-tyypin diabeetikkoa ja se vain kasvaa.
Meillä on jo 40 000 I-tyypin diabeetikkoa ja sekin vain kasvaa
THL ei edes halua, jotta kansa tervehtyisi ja pysyisi terveenä
Apua, mitä tekstiä! Toivottavasti viimeistään tämän jälkeen tiedät, että 1-tyypin diabetes EI puhkea syömällä. Ruokavaliolla ei ole mitään tekemistä 1-tyyppiin sairastumisessa! Pöyristyttävä ja todella harhaanjohtavasti vihjailtu...vaikutat todella "asioita tutkivalta" nimimerkkisi mukaan...tutki vain, mutta ethän ilman todellista tutkimustietoutta latele "totuuksia" täällä internetin ihmeellisessä maailmassa...juuri tällaiset kirjoitukset tuottavat vain lisää teitä "asioita tutkivia", joilla ei oikeasti ole käsitystäkään puhumistanne asioista. Sairasta itse ensin 1-tyypin diabetesta 28 vuotta ja sano sitten vasta sen aiheutuvan ruuasta...
2-tyypin voit toki itseaiheuttaa syömällä LIIKAA. Eli ei kakkosenkaan tarvitse hiilareista luopua, kunhan syö niitä itselleen sopivassa määrässä. Ei liikaa.
Mutta erottakaa nyt hyvät ihmiset 1-tyyppi 2-tyypistä. Ne ovat oikeastaan kaksi aivan eri sairautta. Ja toisen puhkeamiseen ei voi millään tavalla itse vaikuttaa.
Julkisuudessa on ollut tietoja, että neljäsosalla suomalaisista on joko diabetes tai sen esiaste (paasosokeri koholla tai heikentynyt sokerin sieto). Suomessa on asukkaita 5,4 miljoonaa. Siis 1,35 miljoonalla on diabetes tai sen esiaste. Vaikka tarkkoja lukuja ei ole ilmeisesti muista kuin ykköstyypin diabeetikoista, voisi olettaa seuraavaa jakautumaa.
D1 50.000
D2 600.000
D2 esiaste 700.000
On myös kerrottu, että kakkosista osapuilleen puolet on diagnosoimatta. Esiastetta kärsivistä ilmeisesti suurin osa on ilman diagnoosia.
Olisi tärkeätä, että kaikki kakkoset ja esiasteesta kärsivät saataisiin diagnosoitua, jotta sairauden eteneminen saataisiin katkaistua ja verensokerit mahdollisimman normaalille tasolle. Muuten uhkaa se tilanne, että diabetes karkaa Suomessa käsistä. Seurannaissairausvaiheessa hoito on kallista.
Jossakin yhteydessä on asiantuntijoilta tullut lausuntoja, joiden mukaan puolella suomalaisista olisi sellaiset geenit, jotka voivat johtaa kakkostyypin diabetekseen.
"""" Apua, mitä tekstiä! Toivottavasti viimeistään tämän jälkeen tiedät, että 1-tyypin diabetes EI puhkea syömällä. """""
Aloittajalla on tuleva II-tyypin diabetes EI I-tyypin diabetes, joten tässä keskustellaan II-tyypin ruokavaliosta.
II-tyypin diabetes on valinta ei sairaus.
Viljaa ei tarvii kukaan, jotta pysyy hengissä ja terveenä. Miljardit ihmiset eovät edes tiedä, mitä pottu ja vilja on ja ovat hyvinkin terveitä, joten mihin sinä niitä tarvitset.
Meillä maatalouspoltiikka, elintarviketeollisuus ja lääketehtaat laativat ruokavalio susosituksen kaikille ja se on pelkkää hiilari aamusta iltaan jotta tautia pukkaa.
Uusimmassa Turkulaisessa hyvä kirjoitus ruuasta.
Uusin lehti 21.04.2012 sivu 7 vasen alalaita
http://www.turkulainen.fi/turkulainen/nakoislehti
"Viljaa ei tarvii kukaan, jotta pysyy hengissä ja terveenä. Miljardit ihmiset eovät edes tiedä, mitä pottu ja vilja on ja ovat hyvinkin terveitä, joten mihin sinä niitä tarvitset."
Ilmeisesti tarkoitat noilla miljardeilla ihmisillä heitä jotka syövät ateriallaan pää-asiassa riisiä. Riisi on leimattu täällä samaan kiellettyyn kategoriaan kuin viljat (ja niistä tehty pasta) ja potut.
VHH
Eli ihan virallisterveellinen eli THL:n on tämä
n. 60 grammaa rasvoja
n. 60 grammaa proteiinia
500 grammaa kasviksia, hetelmiä ja marjoja
EI viljaa, sokeria, perunaa eikä riisiä
kerran viikossa voit herkutella
veren D-vitamiinipitoisuus täytyy olla n. 100 nmol/l, joka tarkoittaa 50-150µg D-vitamiinia päivässä eli mittauta tuo
"EI viljaa, sokeria, perunaa eikä riisiä"
Kyllä näitäkin voi sopivasti/kohtuudella nauttia. Liika on aina liikaa tietenkin kaikissa asioissa, mutta totaalikieltäytyminenkin voi olla pahasta, jopa vaarallista. Jos jätät kokonaan viljan, sokerin, perunan ja riisin pois ruokavaliostasi, tulet kenties herkästi korvaamaan ne liialla rasvalla ja proteiinilla. Eli järki käteen ja kohtuudella kaikkea, OMAN kulutuksen mukainen terveellinen (monipuolinen) ruokavalio todennäköisesti toimisi hyvin.
Niin sanottujen höttöhiilihydraattien (valkoiset viljatuotteet, liian sokeriset tuotteet jne.) vähentäminen tekisi hyvää varmasti monelle. Mutta kehoittaisin kuitenkin suhtautumaan järkevällä varauksella näihin mainostajiin, jotka kovin jyrkästi mainostavat esim. perunasta luopumisen parantavaa vaikutusta! Perunaa saisi syödä melkoisia kattilallisia päivässä, jos PELKÄSTÄÄN keitetyllä perunalla (paistetut yms. ovat eri asia) itsensä lihottaisivat ja hankkisivat 2-tyypin diabeteksen...
D.liiton suositus on suht toimiva, tosin siinä voi olla nykyihmisen kulutukselle liikaa hiilareita. Mutta sen voi selvittää kokeilemalla. Tai voi esimö suoraan jättää joka toisen voileivän syömättä. Yhtä mallia, joka toimisi jokaisella, on vaikeaa suositella.
""" Kyllä näitäkin voi sopivasti/kohtuudella nauttia. Liika on aina liikaa tietenkin kaikissa asioissa, mutta totaalikieltäytyminenkin voi olla pahasta, jopa vaarallista. Jos jätät kokonaan viljan, sokerin, perunan ja riisin pois ruokavaliostasi, tulet kenties herkästi korvaamaan ne liialla rasvalla ja proteiinilla """
Viljat ja peruna korvataa kasviksilla.
D-liiton suositus on se sama,mikä meillä THL suosittaa kaikille ja sillä lihoo eikä lähde nälkä.
Ruokavaliolla vaikutetaan T2D.n siten, että 1.2.hormonaalinen järjestelmä on saatava kuntoon. Ja se onnistuu bakteereilla mitä on rasvaisessa lehmän maidossa!
Ihminen on yksimahainen "eläin", joka tarkoittaa sitä että proteiini ja tyydyttynyt rasva saadaan eläintuotteista ja mieluiten juuri lehmänmaidosta josta saadaan myöskin tarvittavat probiootit! Ihminen ei tarvitse rehuja toisinkuin lehmä, joka monimahaisena syö rehuja!
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-tee-tasta-elamantapa-rasva-ja-probiootti-remontti/
D-vitamiinitarve on businesmiesten rahastuskeksintö! Ja D-vitamiinia saadaan jo liikaakin lehmänmaidosta!
Lehmänmaidossa ei ole D-vitamiinia. Ja saako sitä lehmänmaitoa ilmaiseksi jostain?
Puolet maailman väestöstä EI juo koskaan maitoa eikä heillä ole puutetta kalsiumista. Eli mihin me Suomalaiset tarvitsemme maitoa?
Liika sokeri ja insuliini laittaa kaikki hormoonit sekaisin.
Sinulle oikean ruokavalion voit löytää vain kokeilemalla.
Voit aloittaa tästä opiskelun. Myös kirjastossa on asiasta kirjoja.
Tsemppiä ja hyvää ruokahalua.
http://karppaus.info/
Pois:
1.sokerituotteet, karamellit ja sokeripitoiset juomat
2. peruna, riisi ja muut pikahiilihydraatit kuten vaalea leipä, pulla ja keksit
Esiasteelle varmaan riittää tämä karppaus. Lisäksi liiku enemmän ja pyri normaalipainoon.
Osta tämä lehti ja nauti hyvästä ruuasta, liikunnasta ja paremmasta terveydestä.
http://www.fit.fi/