Esidiabeteksen kontrolli

57788

Milloin minun kannattaa käydä kontrollissa jos todettiin vasta huonontunut sokerinsieto? Parantuuko tilanne jo muutamassa kuukaudessa oikealla ruokavaliolla ja liikunnalla joten eron voi nähdä? Siis sokerirasitus kyseessä.

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppisti

      Kyllä. Lisää liikuntaa 4 tuntiin viikossa, lisää kuitupitoisten kasvisten ja marjojen syöntiä, vaihda valkoinen vilja täysjyväviljaan, vähennä kovaa rasvaa ruokavaliostasi ja laihduta muutama kilo, niin tilanne korjaantuu. Painonlaskun olisi hyvä olla 5 % painosta. Hyvä, että olet jo nyt asialla, voit estää diabeteksen puhkeamisen.

      • 57788

        Näin teen. Paino on kylläkin jo valmiiksi hyvä, mutta epäsäännöllinen ruokailurytmi ja kovien rasvojen sekä sokerin käyttö otti veronsa vaikka olen vasta 20.


    • 743422

      Voiko hedelmiä syödä vaikka niissä on fruktoosia?

      • Vain rajatusti

        Hedelmiä saa syödä vain kohtuudella juuri tuon fruktoosin vuoksi. Vihannekset ja juurekset ovat terveellisempiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      153
      11655
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5423
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4397
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2718
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      95
      1489
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe