Nyt se taas alko, allergiakausi! Hengitys vinkuu ja rohisee, silmät punottaa, yskittää vähän väliä, välillä ahdistaa henkeä, nenä täynnä räkää ym kivaa. Miten helvetissä tästä taas selviää hengissä?? Pef-arvot alle 300, avaavat eivät auta.
Käytössä olevia lääkkeitä Beclomet, Montelukast Krka, Aerius, Avamys-nenäsumute, silmätipat, Duact-kapselit, Ventoline (ei kyllä auta minuun). Nyt sitten lääkäriltä tabletti kortisoni-kuuri. Eikö oikeasti MIKÄÄN auta tähän allergiaan, muuta kuin kortisoni-kuuri? Vituttaa, kun joka kevät sama homma!!
Tosi paha siite/pölyallergia!
4
530
Vastaukset
- asdadsasdasdasd
Sama juttu :(
Onko sulla koivu kanssa?
Ei tän kanssa tule elämisestä mitään... pakko hakeutua sinne siedätyshoitoon... - hoopo2000
Kannattaa aloittaa lääkkeet aina etuajassa ennen kuin mitään oireita ehtii ilmaantua. Jos on lehtipuille (käytännössä leppä ja koivu) allerginen, niin jo maaliskuussa saa olla täys lääkitys päällä. Muuten voi tosiaan käydä, että ilman kortisonikuuria ei homma hoidu.
- Henna
Tulevaa kevättä ja kesää varten suosittelen hakeutumaan tänä syksynä siedätyshoitoon. Voit käydä lukemassa siedätyshoitokokemuksia http://www.allergia.fi/keskustelut/allergia-ja-astma/siitepoly/?E59143M=13&x59143=107665 .
- Chisun siitepöly-
allergia olikin aivan muuta:
http://fi-fi.facebook.com/chisuofficial/posts/469246053105231?comment_id=5609205&offset=0&total_comments=10
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575760
- 1145475
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465117Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa313051Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252541- 512528
- 432220
- 231960
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151691Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101672