Olen saanut eilen ensimmäisen lääkkeen 14.45...minulla on viikkoja 10. Ja nyt jälkeenpäin kadun päätöstäni. Mitä haittoja on lapselle jos en mene tekemään aborttia loppuun? Vaan pidän tämän nyt. Ja onko se mahdoton ajatus? Minulle tehtäisiin ensi-viikon alussa keskeytys loppuun..ensimmäisestä lääkkeestä ei ole tullut minkäänlaisia oireita, ei tiputtelua, ei mitään..olo on aivan tavallinen, mutta toivon saavani vastauksia liittyen lapseen, mikä on lapsen parhaaksi, ja onko hän enään terve noin vahvan lääkkeen jälkeen? Toivoisin saavani vastauksia hyvin pian! Ja asiallisia kommenteja toivoisin jokaiselta..kiitos.
tervehdys!
Tyttö18
9104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ensiksi tulee mieleen, saiko sinut joku ylipuhutuksi ratkaisuusi?
Tulet tekemään elämäsi arvokkaimman teon antamalla lapselle elämän. Elämä kantaa
Vaikea on tietäämitä nyt lapsellesi on tapahtunut. Sinun kannattaa ottaa yhteyttä ja kysyä jos kerta olet jo ottanut tabletit mitä siitä seuraa jos haluat jatkaa raskautta ja lapsi ei ole vielä kuollut. Täällä voit saada monenlaisia vastauksia. Elämä on todellakin lahja ja kuten yllä oleva henkilö sanoo annat arvokkaimman asian elämän pikkuisellesi.
Siksi onkin äärimmäisen tärkeää ettei kukaan menisi sanomaan täälläkään että tee abortti, kun tiedämme miten tilanne voi kääntyä aloittajan tavoin.
miksi edes aloit tekemään aborttia jos et sitä sittenkään halunnut?
Lapsesti voi olla vielä hengissä ja hyvissä voimissa, joten nyt voi vain katsoa mitä tapahtuu!
Kummalla tavoin abortti aiottiin tehdä? Käsittääkseni kaavintaa varten annettava ensimmäinen lääke ainoastaan pehmentää kohdun suuta, ei siis vaikuta vielä lapseen mitenkään. Myös pilleriaborteista lapsia on selvinnyt hengissä, siitäkin huolimatta että koko "hoito" on viety loppuunkin!
Mahdollisuudet on luultavasti vielä ihan hyvät. Soita äitiyspolille tms. päivystävään paikkaan ja kerro tilanteesta. He varmaan voisivat tarkistaa vaikka jo tänäänkin lapsesi voinnin.
Toivotaan parasta, onnea matkaan!
Minäkin pidän peukkuja!
Muistan itse hyvin sen tunteen kun oli pillerin niellyt.
Apua, mitä minä tein?
Mitä nyt tapahtuu?
Miksi minä tein sen!?
Mutta tiesinhän miksi min' sen tein, tiesin ett' jos olisin lapsen kantanut ja synnyttnyt minun olisi ollut pakko antaa adoptioon, ja tiesin että siihen en olisi pystynyt.
Lapsen pitäminen ei olisi ratkaissut mitään..
Kai jokaisen lopullisen päätöksen jälkeen tulee pieni pakokauhu.
Naimisiinmeno voi ahdistaa kun tajuaa että LOPPUELÄMÄN pitää olla sen toisen kanssa!
Raskaus voi ahdistaa, kun tajuaa että tulee LAPSI, josta pitää huolehtia parhaansa mukaan LOPPUELÄMÄN ajan.
Abortti ahdistaa, koska harkinta-aiak on loppunut, oli pakko tehdä päätös...
Olen hyvin, hyvin pahoillani puolestasi, jos sinusta nyt tuntuu että olisitkin lapsenhalunnut.
Valitettavasti alkio taitaa olla jo vahingoittunut, tuskin terveenä ainakaan syntyisi.
Soita äitiyspolille, kysy voiko mitään tehdä, mutta jos ei voi enää mitään tehdä, anna itsellesi anteeksi, ja panosta tulevaisuuteen.
Hali!
Jos sen ekan lääkkeen on ottanut niin taitaa olla jo myöhäistä.
Eikös sulta kysytty siinä vaiheessa, että haluatko vielä perua?
Antiprogestiini mifepristoni on virallisesti rekisteröity Suomessa lääkkeelliseen keskeytykseen 22. Mifepristoni sitoutuu progesteronireseptoreihin estäen progesteronin normaalit vaikutukset kohdun limakalvolla ja kohtulihaksessa
herkistää raskaana olevan naisen kohtulihaksen prostaglandiinien aiheuttamille supistuksille.
Yli puolella potilaista vuoto alkaa jo tästä ekasta lääkkeestä.
Olen pahoillani puolestasi. On vaikeaa ymmärtää mitä todella tarkoittaa pienen ihmisen alku sisällään.
Älä ota syyllisyystaakkaa itsellesi, olet niin kovin nuori. Sinulla on aikaa vielä hankkia se toivottu lapsi.
En tiedä miten ensimmäisen lääkkeen jälkeen tapahtuu. Ehkä se tappaa sikiön kohtuun. Ja sen jälkeen se poistetaan sieltä. Tuollaiset asiat kyllä pitäisi ensin ottaa selvää. Eikö lääkäri kertonut toimenpiteiden vaikutuksista?
Ota heti yhteyttä lääkäriin ja pyydä tutkimusta.