Ryanairilla malagaan

Jebabv

Hei!
varasimme toukokuulle lennot malagaan ryanairilta.
lähtö takaisin suomeen on jo klo 6 aamulla ja mietimme kuinka olisi kätevintä päästä aamuyöstä lentokentälle?

lomakohteemme on torremolinos ja sieltä matkaa kentälle on sen 7 km.

julkiset eivät taida vielä tuollo 4-5 aikaan kulkea..

oletteko saanet hotellilta taksin varattua jo seuraavalle aamulle vai kuinka olette toimineet?

13

1366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malagaa

      kyllä jos sanot hotellin henkilökunnalle nii kyl ne sulle tilaa taksin
      ps. hyvä matkavaihtoehto ;) käyny malagas ja ihana paikka

    • Jebou1977

      Meillä sama ohjelma muutaman viikon kuluttua, että aamulennolla lähdemme kotiin päin. Me varattiin viimeiseksi yöksi lentokentän liepeiltä hotellihuone, että saadaan siitä läheltä sitten aamusella siirtyä. Meillä kyllä hotelli alunperin reilun 35km päässä kentästä, että tulee jo säästöä verratessa aamuöiseen taksimatkaan. Mukavaa matkaa!

    • Mmmm... Malaga

      Moi, kertokaa miten sielä meni, jos joku muu on mennyt Mansesta Ryanilla, kertokaa niin saa vinkkejä

    • konkarikojo

      Torremolinoksesta taksi ajaa varttitunnissa kentälle, joten ei todellakiaan kannata sen takia ottaa lentokenttähotellia. Tuo Ryanairin lento on päivän ensimmäisiä lentoja Malagasta ja kentällä on tuolloin aika hiljaista vielä, eli lähtöselvitys on suht. jouheaa. Jos teillä on vain käsimatkatavarat, voitte mennä suoraan security checkiin.

      Ollaan perheen kanssa käyty jo 3 kertaa Tre-Malaga Ryanairilla ja aina on kaikki mennyt tosi hyvin, lentoaika yleensä lyhyempi kuin arvioitu, kai se on siksi jotta Ryanair pysyisi tilaston kärjessä aikataulussa pysymisessä.

      Tampereen T2 on aika karsea paikka, joten sinne ei kannata hirveän paljon etuajassa mennä kärventymään. Check-in on nopea pienellä kentällä, mikä on hyvä puoli.

    • lento

      Bussit Tampereen kentälle
      www.tokee.fi

    • Pirkkalanlentäjä

      Tampereen karsea T2 on nyt suljettu ja remontissa, siksi myös Ryanairin lennot lähtee T1:stä.

      Ja taksin saa tietenkin tilattua Torren hotellille 04:30 - ja vartissa olette jo Malagan lentokentällä.

    • N/R lisää mukavuutta

      Olen lentänyt Norwegianilla. Se lähtee Helsingistä 6.05 ja paluu Malagasta 10.35. Olemme yöpyneet lentokentän lähellä olevassa Cumuluksessa. Seuraavaa reissua olemme ajatelleet siten että meno Rayanairilla ja paluu Norwegianilla. Silloin ei tarvitse pitää kiirettä heräämisen kanssa kummassakaan päässä

    • alkoi kiinnostaa

      Mihin aikaan tuo ryanair on sitten siellä Malagassa ja minkälaista kuljetusta siitä suosittelisitte Torremolinokseen? Toki taksi on helpoin vaihtoehto, mutta meneekö esimerkiski bussit tai junat kuinka hyvin?

    • renfeliino
    • hyväjuttu

      Hei, kiitos tuosta. Ihan uskomattoman nopeahan tuo juna olisi 10 minuuttia, jos nyt oikein ymmärsin? ja sen verran tuo Tampere-Malaga alkoi kiinnostaa että löysin ne ryanairinkin aikataluta ja päivät milloin se lentelee. Elikkä mahdollisia viikonpäiviä olisi maanantai ja perjantai. perillä olisi jotai n. 16.00
      En ole juurikaan "itsenäisesti" matkustellut niin se hiukan jännittää. Valmislomamatkat on olleet ne mun juttuni tähän asti. mutta ei tuokaan taitaisi ihan mahdoton juttu olla?

    • renfeliino

      Helppoa on kuin heinän teko. Ostat Ryanilta lipun netin kautta (nettihän sinulla jo näköjään onkin), muista maksaa matkalaukku mikäli otat niin paljon tavaraa, että tarvitset ruumaan laitettavan laukun. Tee check-in oikeaan aikaan, mene ajoissa Tampereen kentälle ja astu koneeseen.
      Malagan päässä seuraat opasteita matkalaukkuhihnalle - ulos - ja metrolle. Ennen metron liukuportaita on lippuautomaatti, johon laitetaan määränpää Torremolinos ja sitten se ilmoittaa tarvittavan rahanmäärän (jokunen euro), jonka jälkeen lippu tulostuu. Astut Fuengirolaan päin menevään metroon (säästä lippu koko matkan) ja jää pois Torremolinoksessa. Lippua tarvitset poistuessasi metroasemalta.
      Nyt oletkin jo Torren keskustastassa ja ulkomailla ! Mukavaa matkaa - nauti!

    • Hyväjuttu

      :) Kiitos, pitää vaan alkaa työnantajan kanssa hieromaan kauppoja milloin saisin lomaa. Tuolla Torremolinoksessa näytti, että marraskuussakin olisi vielä ihan suh'koht lämmintä? Tosin ryanairin lennot taitaa loppua kohteeseen jo marraskuun alusta?Viikkoo on vaikee saada lomaa, mutta ehkäpä pidennetty viikonloppu onnistuis?

      • Sää voi vaihdella

        Piani aroitus sään suhteen. Voi siellä sataakin, tai sitten ei. Marraskuussa alkaa olla jo epävakaat säät. Koskaan ei voi satavarma olla säästä. Yhtenä vuonna satoi kaatamalla marraskuun alussa, saappaille ja toppatakille oli käyttöä.. Sit joulukuussa käytiin laulamassa Arroyon kirkossa kauneimpia joululauluja helteessä ja hellemekossa ja sandaaleissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6027
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3526
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2691
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2169
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2165
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1669
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1272
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1236
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      26
      1117
    Aihe