"Nettiriippuvuus voi johtaa masennukseen
Mittavaan internetin käyttöön liittyy passiivisuutta, univaikeuksia ja mielialan laskua. Etenkin pojilla ja miehillä masennus voi olla pikemminkin seurausta nettiriippuvuudesta kuin syy netin käyttöön.
Internetriippuvuus on hyvä pitää mielessä, kun tavanomainen hoito unettomuuteen, masennukseen tai sosiaaliseen ahdistukseen ei johda odotettuun tulokseen, toteaa professori Jyrki Korkeila Aikakauskirja Duodecimissa.
Internetin haitallisen käytön itsearviointia varten on kehitetty mittari. Hoidon tarve on arvioitava, kun potilas tuo ongelman itse esille. Silloin hän on usein jo itsekin yrittänyt rajoittaa netin käyttöä.
Hoito on syytä aloittaa, kun riippuvuus on ruvennut heikentämään työ- tai opiskelutehoa, sosiaaliset suhteet ovat alkaneet kärsiä ja talousvaikeudet ovat merkittäviä.
Nettiriippuvuuden hoidossa on käytetty samoja menetelmiä kuin peliriippuvuudessa. Täyteen vieroitukseen ei kuitenkaan tähdätä, koska netin käytöstä on nykyaikana miltei mahdotonta täysin luopua."
STT
----------------------------------------------------------------------------------------------
"Internetin ongelmakäyttäjien aivojen pintakerros voi kutistua 10 - 20 prosenttia, kertoo hiljattain julkaistu tutkimus. Ruotsin yleisradioyhtiö SVT on koonnut yhteen internetin aivoihin kohdistuvasta vaikutuksesta tehtyjä tutkimuksia.
Huhtikuun alussa julkaistun monikansallisen tutkimuksen mukaan internetiä runsaasti käyttävillä aivojen harmaa aine osoittaa eräänlaisen surkastumisen merkkejä. Aivojen pintakerros kutistuu jopa viidenneksellä, mikä on samankaltainen ilmiö kuin alkoholi- ja huumeriippuvaisilla tapahtuu.
Aivot ovat hyvin herkät erilaisille vaikutuksille. Aivojen toiminta muuttuukin internetin suurkäyttäjillä täysin. Tämä johtuu siitä, että jos aivot joutuvat tekemään tiettyä toimintoa paljon, tätä toimintoa edistävät neurologiset yhteydet vahvistuvat.
Vastaavasti toiset toiminnot jäävät paitsioon, jolloin eräät sosiaalisesti tärkeät käytösmallit voivat heiketä. Esimerkiksi nettiriippuvaisten kyky käydä keskusteluja tai katsoa toista ihmistä silmiin heikkenevät.
Internet-riippuvaisten sosiaalinen elämä muuttuu, mistä voi nähdä selviä varoitussignaaleja. Tutkijoiden mukaan heidän sosiaalinen elämänsä ja työsuorituksensa heikkenevät, he ovat rauhattomia ollessaan irti tietokoneesta, mutta tuntevat suhteetonta onnentunnetta päästessään taas koneen ääreen. Pahimmillaan voi esiintyä narsistista käytöstä, pakko-oireita tai masennusta.
Internet muuttaa oppimista
Internet muuttaa radikaalisti ihmisten tapaa oppia ja muistaa asioita. Internetin käyttäjät eivät enää vaivaudu painamaan asioita muistiin, koska "kaikki" löytyy netistä.
Myös oppimisen on todettu muuttuneen pinnalliseksi ja ajattelun hajanaiseksi, koska internet pursuaa "ärsykkeiden kakofoniaa".
Internetin vaikutusta aivoihin on tutkittu melko paljon, mutta toistaiseksi tutkijat eivät tiedä, kuinka pysyviä vaikutukset ovat."
Yle Uutiset
Luettavaa
====
0
192
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544806
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1343977
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493711Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793528- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514