Timo Soini on käynnistänyt operaation "hyvä veli" -järjestelmiä vastaan ja vaikutusvallan "myymisen" kitkemiseksi. Ihan oikein. Aloitetaan heti läheltä ja omista edustajista: Mertsu ei kelvannut Kotkan "hyvä veli" -joukkoihin, pullakahveilla lahjonta pysäköintisakon mitätöimiseksi ei tehonnut. Soinin mielestä yrittäminenkin on rangaistavaa! "Käsi on ollut kyynärpäätä myöten piparipurkissa ja käry kävi"!
Mertsu teki kansan silmissä ja nyt myös persuissa poliittisen itsemurhan. Eipä taida puolueelta riittää nyt etenkään myötätuntoa julkisesti hyvävelikikkojen käytön yrityksille! Vai koskeeko tämä vain muiden puolueiden jäseniä?
Mertsun käsi piparipurkissa....
5
121
Vastaukset
- häpeäisees
"Rosvot kiinni ja rötösherrat kuriin" sanoi Vennamokin aikoinaan. Nyt sellainen on näköjään omissa riveissäkin!
- vai ehdokas
oksettavaa ylpistelyä ja tollasia pitäis vielä äänestää. eihän paikallislla persuilla ole näköjään ketään kunnollista ehdoksata. Persuilusta tultava täälläkin loppu!
- VF:
Kyllä kansa tietää!
- hihat käärittävä
Mertsu teki siinä virheen, että vaati Hassiselta selvitystä hallitukselle Kervisen asiakirjapyynnöistä. Ja sen jälkeen sai tuta virkamiehen palautteen julkisesti lehden kautta sakkolappukyselyistä tarkoitti mitä tarkoitti?
Oikeuden kanta tulee olemaan niin virkamiestä kuin poliitikkoa kohtaan:
...........tulee kestää ankaraakin arvostelua, eikä sitä tulkita kunnianloukkaukseksi.
Kahvitarjouksen julkituominen kuvastaa lapsellista asennetta ja tarkoitushakuisuutta virkamieheltä. Kaikki ymmärtävät eivät tiedä.- sakkoa saa
Mertun virhe oli pysäköidä lain vastaisesti puistoon kielletylle alueelle ja vaatia, kiristää ja yrittää lahjoa kunnallista viranhaltijaa perumaan lainvoimaisen sakon. SE ON RIKOS! Nyt poliisi tutkii, asetetaanko Mertsu syytteeseen, se ei ole lapsellisuutta! Tarkoitushakuista on tietysti oltavakin kun viranhaltijaan kohdistuu lahjontayritys. Ei pitäisi Mertsunkaan olla noin lapsellinen,ettei ymmärrä missä lain raja kulkee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768