LAHJA IDEA!

oioioioioi

Mitä voisi ostaa 80-vuotiaalle syntymäpäivä lahjaksi? (nainen)
Hänellä on jo kaikkea.
En tiedä mitä viedä. Nyt tarvisin TEIDÄN neuvoa.

5

4064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikku vinkki

      No se mitä on järkevää ostaa riippuu hieman lahjansaajan kunnosta ( kylpylävkl, risteilylippu) ja asunmuodosta. asuuko vielä omassa kodissaan vai jossain hoitokodissa?
      Jalkahoito on aina paikallaan ja useinkin tarpeellinen, jos saajalla ei ole jo vakituista jalkahoitajaa, tai kampaajalla käynti.
      Mitään tavaroita tai koruja ikä ihminen harvoin kaipaa, ennemmin läsnäoloa ja hyvinvointi palveluja.

    • rilla-milla

      Elämyksiä hän kaipaa , jos on liikuntakykyinen ja järjissään . Autoajelu kotiseudulla ja syömässä käynti , siinä on pitkäksi aikaa muistelemista .

      Itse veimme vanhan tätini kotiseutumatkalle , hän halusi ostettavan evääksi hampurilaisannoksen : ) , huonohampainen kun oli , sitä pystyi syömään ja nautti nykyajan ruuasta , ostettiin vielä pirtelö jälkiruuaksi .

      Mentiin kaikki kylätiet ja käytiin kotiseutumuseossakin , jossa hän kertoili eri työkaluista muistojaan , oli meillekin mukava ja antoisa reissu .
      Koko talven hän muisti kiittää tuosta päivästä .

      Toinen on hyvä tyyny ja vaikka iloiset sukat ja ihovoidetta .

    • pikkumyy

      Äänikirja voisi olla ihana. Vaikka en olekaan vanha, sain Heli Laaksosen äänikirjan synttärilahjaksi. Sitä on aivan ihana kuunnella sohvalla makoillen, kun Heli kauniilla äänellään lausuu runojaan. Toivottavasti lahjan saajalla on CD-soitin.

    • Räätälöity kirja

      Tuosta www.omakirja.fi saisi muotoiltua aika persoonallisen ja kivan lahjan, kun on noin iäkäskin.
      Kyseessä ei siis ole mikään ifolor-kuvakirja, johon pistät vain omia kuviasi, vaan tietokannasta tulee kirjaan valmista tietoa vuosikymmenien varrelta! Itse käytin tätä 70-vuotiaalle enolleni ja mielestäni siitä tuli tosi kiva ja persoonallinen lahja

    • Tytt.

      Luulenpa, että tuon ikäisenä arvostaa sitä kiireetöntä vierailua sukulaisilta ja ystäviltä, läsnäoloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe