Googlesta hankala etsiä vastauksia kun en tiedä oikeita termejä.
Mikähän siis voisi olla kyseessä? Tuntuu, että kitalessa on aina limaa tai jotain muuta tuketta. Yritän saada sen pois sillä monia ärsyttävällä "ryystämisellä", mutta se ei koskaan täysin tyhjene. Tarpeeksi ryystettyäni ja muuten kikkailtuani oksennusrefleksi astuu kuvioihin. Ei siis ällötysmielessä vaan samalla tavalla kun työntäisi sormia kurkkuun. Tämä sama oksennusrefleksi tulee toisinaan myös silloin kun nauran oikein kovasti. Tuntuu ehkä kuin jokin ärsyttäisi kurkkua/kitalakea niin että se saa aikaan oksennusrefleksin.
Jos yritän esimerkiksi laulaa korkealta ja saada ääntä resonoimaan nenässä,, ääni ei tunnu menevän läpi. Jollakin tavalla se tuntuu olevan tukossa. Minulla on astma ja toisinaan allergista nuhaa, mutta silloinkin kun nuhaa ei ole, kitalaki tuntuu olevan tukossa.
Googlesta tosiaan löytyy paljon asiaa "limaa kurkussa"-aiheesta ja "nenä tukossa", mutta kumpikaan ei ole nyt asian ytimessä, kun tuntuu, että kitalaki on tukossa. Henki siis kulkee eikä ole nuhaa, ei myöskään limaa kurkussa.
Jos jotain vinkkiä vaikka löytyisi millä hakusanoilla kannattaisi lähteä googlettamaan, tai jos jollakin on omakohtaista kokemusta samaisesta aiheesta ja osaisi neuvoja apukeinoja miten ongelma poistetaan / lievitetään?
Kitalaki tukossa, mikä on vaivan nimi?
kitalaki tukossa
3
1710
Vastaukset
- hmm nyt en ymmärrä
Siis kitalaessa ihan oikeasti?:O Eikö se silloin tule ihan sylkäisemällä. Jotenkin musta tuntuu, että se tukkoisuus on nenänielussa eikä kitalaessa, miten kitalaki edes voisi olla tukossa? Sehän on tuo suun puolella oleva sun "yläosa". Kitalakea ei varmaan voi myöskään ryystää. Jos kitalaki on tukossa, niin silloinhan sun suun täytyy täyttyä.
- Nainenn28v
Tiedän tunteen! Ryystän kanssa jatkuvasti sitä pois ja kun se klöntti irtoaa, se maistuu pahalta ja meinaa oksennus tulla.
- lekurille vaan
proppuja?
vika nielurisoissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179