Valkoinen pyykki harmaantuu ja tumma haalistuu

Keskusrikospoliisi

En osaa ilmeisesti pestä pyykkejä oikein.

Lajittelen pyykit aina näin:
- tummat
- valkoiset
- värikkäät
- alusvaatteet
- pyyhkeet ja lakanat

Pesen kaikki ihan tavallisella jauhepesuaineella (jollain edullisella) ja huuhteluainetta en käytä. Alusvaatteet pesen kuudessakympissä ja muut 30-60 vähän riippuen, mitä pesulapuissa lukee, mutta ongelma on, että värit ei meinaa vaatteissa pysyä?

Valkoinen pyykki harmaantuu ja mustat haalistuu ja värilliset kulahtaa, mistähän voi olla syy?? Teenkö jotain selvästi väärin? Helppiä!

5

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.Martta

      Aioin kirjoittaa, että jätä huuhteluaineen käyttö pois...mutta ethän käytäkään sitä.

      Osa valkopyykistä kannattaa ainakin joskus pestä 90 asteessa. Samalla puhdistuu pyykkikonekin. Siis sellaiset valkoiset jotka kestävät kuumaa pesua, esim.lakanat.

      Tekstiilien värien haalistumisesta sen verran, että värinpysyvyyskäsittelyt nostavat tekstiilien hintoja. Siksi halvalla tuotetut (kaukomailla) ja melko edullisesti myytävät tekstiilit ovat useimmiten heikosti värinsä säilyttäviä.
      Poikkeuksiakin tähän sääntöön on, mutta suurten vaatejättien tuotteet ovat kyllä pääsääntöisesti heikkoja laadultaan tässä väriasiassa.

      Etpä taida tehdä juuri mitään väärin, tekstiilit vain ovat mitä ovat nykyään.

    • Hanna-kaarin

      Pese valkopyykki pesuaineella mikä sisältää valkaisuainetta ja värilliset pesuaineella mikä ei sisällä valkaisuainetta!

      • Hanna-kaarin

        PS. Pese värillisten vaatteiden ensinmäinen pesu aina pesulapun ohjeen mukaan. Siis jos lapussa on 60 astetta, peset myös sen siinä. Näin vaatteen väri monesti kiinittyy vasta lopullisesti vaatteeseen ja estää haalistumista. myöhemmin voit pestä vaatteen viileämmässäkin.


    • pesijä

      Vaihda pesuaine nestemäiseen, koska suurin osa jauhemaisista aineista sisältää zeoliittia joka kerääntyy pyykkiin ja pesukoneeseen. Jos jauhemaista haluat käyttää, niin esim. Serto, Erisan ja LV ovat zeoliitittomia vaihtoehtoja. Kiinnitä myös huomiota pesuaineen annosteluun, useimmissa aineissa 40 ml on riittävä määrä normaalilikaiselle pyykille, vaikka paketin kyljessä määrät ovat suurempia. Liika pesuaine kertyy vaatteisiin ja voi haalistuttaa. Ja pesukone kannattaa pari kertaa vuodessa pyörittää tyhjänä 90 asteessa, jotta mahdolliset jäämät poistuvat.

    • mvv'kii

      Jostain luin,että kaikki pyykki kannattaisi pestä värilliselle pyykille tarkoitetuilla pesuaineilla. Suurin osa valkoisista tekstiileistä on värjätty valkoisiksi ja haalistuessaan muuttuvat harmaiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe