Sellainen ei taida kiehtoa nuoria. Harrastus on kallis. Aika harvoja nuoria kiinnostaa nykyisin autonrakentelu. Mieluummin harrastetaan tietokoneen äärellä Cokiksen ja pizzan kanssa jotain viihdyttävämpää.
Sitä paitsi toisin kuin oikein vanhaan aikaan, jolloin auto oli statussymbooli ja chauffööri oli johtajan jälkeen organisaatioissa heti seuraava, niin nykyisin lähes kaikilla on jonkinlainen ajoneuvo.
Nuoria vapaaehtoiseen tiepalveluun
4
<50
Vastaukset 4
- *Kukkahame*
Vankien ja pienempien rikostentekijät joutaisivat tehdä jotain.
Onhan rattijuoppojakin käytetty Seutulan laajennustyössä ja Suomenlinnan restauroinnissa, hyvin on hommia hoidettu niillä voimin.
Turhaan ne siellä hienossa Vantaan vankilassakin nyt nämä talousrikolliset suunnitelevat opiskelua ja kirjan kirjoittamista, kunnon ruumiilliseen työhön hikoilemaan.
Tiet ovat aivan rapakunnossa täällä pääkaupunkiseudulla ainakin, valtavia reikiä asfalteissa ja syviä halkeamia, autoilijassako on syy jos ajaa monttuun ja auto rikkoutuu.
Jokaisen sateen jälkeen nuo reikäiset tiet huonontuu entisestää.
Voisivat ainakin paikata öljysoralla lapiohommina, saisivat ulkoilla samalla .
Puukuljetukset ja muut painavat lastit kulkevat isoilla autoilla ja ovat siinäö mielessä rikkomassa vain lisää asfalttipintaa. - he
Ei senttiäkään rahaa ilman työtä olen Reino kanssasi samaa mieltä,atayötä on
ja tekisi nuorille vehdottomasti hyvää titää, että ei se raha taivaasta tipu, sen eteen on jokaisen työtä tehtävä. Kyllä minulla verenpaine aina nousee ,kun joskus kaupugilla asioilla käyn ja kuulen jengien kerskuvan sossun luukuista rahaa tulee,kunvaan oikeat iskulauseet osaat sanoa.- :/
Sossusta ei satujen perusteella rahaa heru.
Siellä vain fakta on ainut asia.
Ja, mitä ihmettä mahtaa aloittaja tarkoittaa, kun puhelee autonrakentamisesta ja tiepalvelusta.
Siinäpä pähkinä tälle päivälle mietittäväksi.
Toki, kaikkeahan täällä saa sekoittaa.
Minun tuntemani tiepalvelumiehet ovat keski-ikäisiä, eikä ketään heitä kiinnosta autonrakentaminen, kas, heillä itsellään on muiden rakentama ajoneuvo.
- matti viljami.
Kyllä Kekkosen aikana töitä oli jokaiselle .Esossu-apuja tullt niitä sanottiin
hätä.apu työksi,nyt joukoon on tainnut tähän ketjuun tulla sellaisia,joille ei maistu työ. Uskoisin Reino tarkoittaa autoissa on usein remonttia,sinne ammatti taitoisen vierelle oppimaan,sillai se oppi siirtyisi nuoremmalle polvelle.Samoin moni muu työ opittais toisen vierellä ohjauksessa.Kouluja ei tarttis 30vuotiaaksi käydä.
Näin saatais säästettyä valtiolle rahaa ja kerkeis työelämässäkin olla.
Onkohan eduskunnan väki kaikki pitkiä aikoja käyneetkään kouluja,mutta siellähän pärjätään julkisuudella...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427